Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Grzegorz Jerzy Gniady

Użytkownicy
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Treść opublikowana przez Grzegorz Jerzy Gniady

  1. Podsumowanie konkursu poetyckiego ,,Miasto''.Dominowały utwory lekkie , często rymowane i nie mające ciężaru gatunkowego.Na uwagę zasługuja trzy wiersze. 1 miejsce).Wiersz ,,Na rogu Ballindamm i Jugenferstieg'' autora Jerzego Marii Siweckiego jest mocny i bardzo ciekawy.Autor brutalnym językiem opisuje świat hamburskich homoseksualistów.Nie boi się słow ,,ciota'' i ,,pedał'' co w dzisiejszych czasach poprawności politycznej jest aktem odwagi.Wiersz ma też podwójne dno bo nie wiadomo czy opisuje świat homosekualistów czy jest skierowany przeciwko nim.Czytelnik musi sam go zinterpretować.Ciekawy i awangardowy wiersz. 2 miejsce).Wiersz autorki Aliny Służewskiej jest utworem w stylu japońskiego haiku.Jest bardzo krótki ale zarazem dużo w nim refleksji i trafnej obserwacji współczesnego miasta i podobnych do siebie anonimowych ludzi.Dobry wiersz. 3 miejsce).Wiersz ,,Melancholia ulicy'' autora Adriana Poraja jest romantyczny i nostalgiczny.Refleksyjny i obrazowy.Zastanawiam się ile autor ma lat gdyż takie wiersze piszą z reguły ludzie starsi.
  2. Wiersz autorki Aliny Służewskiej jest utworem w stylu japońskiego haiku.Jest bardzo krótki ale zawiera dużo refleksji i trafnych obserwacji dotyczących współczesnego miasta i podobnych do siebie anonimowych ludzi.Dobry wiersz.
  3. Wiersz ,,Miasteczko'' autora Nikodema Ópatowskiego jest dobry stylistycznie , refleksyjny i obrazowy choć trochę przegadany.Można by tak nad nim popracować żeby go ścieśnić.
  4. Wiersz ,,Żywioł'' autorki Soni N jest typową rymowanką w archaicznym stylu.Nadaje się do tzw. ,,sztambucha'' lub do lokalnej gazety żeby opisać swoje miasto.
  5. Wiersz ,,Moje miasto'' autora Bolesława Pączyńskiego jest lekkim rymowanym utworem.Dobrze się nadaje do lokalnej gazety żeby trochę humorystycznie opisać swoje rodzinne miasto.
  6. Wiersz ,,Miasta Czar'' Adama Wiśniewskiego jest lekkim rymowanym wierszem.Tak sobie płynie.Jest dobry do tzw. ,,sztambucha''
  7. Wiersz ,,Nocmia'' autorki Anna Para ma pewne ciekawą frazę(gdy będę przeszła w ulicę i skwery).Niestety w dalszej części jest dużo taniej rymowanki.W ostatniej zwrotce trudno uchwycić czy pewne frazy są rymowane czy też pisane wierszem biały gdyż zakończenie(bedę na głównym przy kasie MIESIĘCZNY) nie za bardzo pasuje to trzech pierwszych fraz ostatniej zwrotki
  8. Wiersz ,,bezmiastowy'' autora Niby Nikt jest rymowanką nadającą się jako tekst hip-hopowy.Byłby idealny.Natomiast trudno to nazwać utworem poetyckim.
  9. Wiersz Wolin 2006 autora cezary dacyszyn jest mocny i z gorzką ironią.Słabością tego utworu jest to że niektóre frazy są pisane wierszem białym a inne się rymują przez co powstaje mish-mas i wiersz ma wiele ,,zakrętów''.
  10. Wiersz ,,Melancholia ulicy'' autorstwa Adriana Poraja jest utworem romantycznym i nostalgicznym.Jest dobry stylistycznie i obrazowy.Zastanawia mnie ile lat ma autor gdyż takie wiersze piszą z reguły ludzie starsi.
  11. Wiersz autora Anonim 92 jest bardzo pokręcony.Pierwsza zwrotka jest ciekawa ze względu na przykład na słowa ,,tonem plugastwa rozpędzonych bezimiennych'' a nie rozpędzonego bezimiennego.Ciekawe przdstawienie w drugiej osobie.W dalszych zwrotkach jest jednak dużo dosyć trywialnych zwrotów chociaż fraza ,,społeczną nową falą'' jest ciekawa.Można jeszcze popracować nad tym wierszem.
  12. Wiersz ,,Wczoraj i dziś oraz jutro miast'' autora Rihtik Stempelek jest ciekawy z jednego powodu.Pierwsza zwrotka(Henoch był prototypem palisadą chronione/następne zaś murowane Babilon pierwowzorem).Niespotkałem sie z czymś takim.To ciekawe novum i bardzo oryginalne.Niestety dalsze zwrotki są często przeciętną rymowanką.Gdyby pójść dalej stylem i formą pierwszej zwrotki to mógłby powstać bardzo ciekawy wiersz.
  13. Wiersz ,,Na rogu Ballindamm i Jugenferstieg'' autora Jerzego Marii Siweckiego jest mocny i bardzo ciekawy.Autor brutalnym językiem opisuje świat hamburskich homoseksualistów.Nie boi się słów ,,ciota'' i ,,pedał'' co w dzisiejszych czasach poprawności politycznej jest aktem odwagi.Wiersz ma też podwójne dno bo nie wiadomo czy tylko opisuje świat homosekualistów czy jest skierowany przeciwko nim.Czytelnik moze się zastanawiać.Dobry ciekawy i awangardowy wiersz.
  14. Wiersz ,,Miasto'' autora Xioo X jest refleksyjny chociaż frazy są trochę trywialne i oczywiste.Ma jednak swój ciężar gatunkowy.
  15. Wiersz autora Emanuel Wójcik jest po prostu taką sobie rymowanką.Ale co najciekawsze pierwsza fraza jest bardzo dobra i pisana wierszem białym(Ten co rozmawia nie potrzebuje wcale psyciatry/Niestety sporo ludzi uważa inaczej(powiedział kiedyś znany ktoś)/I właśnie to mnie martwi że nie mam za bardzo z kim pogadać idąc przez miasto).Autor mógł rozwinąć tą frazę w wiersz biały bo dalej poszło w ot taką sobie rymowankę.
  16. Wiersz autora marianna ja jest miłą i fajną rymowanką.Można go wydrukować w jakimś lokalnym czasopismie żeby w sposób żartobliwy przedstawić swoje miasto.
  17. Wiersz ,,Moje'' autora aluna jest bardziej opowiadaniem niż wierszem.Jest przegadany.Niektóre frazy się rymują bardziej inne prawie nie.Możnaby popracować nad tym wierszem i coś zmienić.
  18. Wiersz autora Stary Kredens jest w stylu lat 50-ych.Wiersz archaiczny.Tak dziś się nie pisze.Frazy też są raczej trywialne.Czsem bardziej się rymują czasem mniej.Po prostu jest to wierszyk.
  19. Wiersz ,,Portret z rzeką'' autora Janusz Ork jest wtórny.Frazy które ktoś już kiedyś napisał choć innymi słowami.Wiele oczywistości i brak ciężaru gatukowego.
  20. Wiersz autora smętny obieżyświat jest dosyć słaby.Fraze raczej trywialne.Na uwagę zasługuje słowo Bangalore.Jest to dobre chociaż za często się powtarza.Ostatnia fraza ,,jest jednak nadzieja że ludzie zapomną jak krzesi się ogień wtedy upadnie nawet Bangalore'' jest refleksyjno-ironiczna i podoba mi się.
  21. Wiersz ,,Dotlenie nie w Hirschberg'' autora Piotr Płuszaj może być pisany do tzw. ,,sztambucha'' czy na przykład na czyjeś urodziny tak dla zabawy.Frazy są trywialne i raczej wyświechtane.Fraza ,,Żeby wygrać swe igrzysko trzeba upaść bardzo nisko/Żeby ludzie ludziom bliżej trzeba upaść jeszcze niżej'' jest niestety słaba i nie waham się powiedzieć grafomańska.
  22. Wiersz autora Serafin B jest trochę w starym archaicznym stylu.Fraza-,,Słońce paliło oczy mleczną nieba rozetą jest bardzo górnolotna.Z kolei ,,przystanki drzew'' trochę słowotwórstwo na siłę.Niektóre strofy się rymują inne nie.Autor powinien się zdecydować czy pisze rymem czy wierszem białym.Zakończenie i rozpryśniętą w pędy twarz'' jest bardzo górnolotne.Ogólnie wiersz mógłby być dobry gdyby go dopracować i pewne rzeczy zmienić.
  23. Wiersz autora Staszek Aniołek jest bardzo ciekawy.Dużo ironii(Pan Dymarczy siedzi na gałęzi wierzby pod teatrem).Ciekaw słowotwórstwo(zaskoczone jabłka na gołych gałęziach).Mankamenty też są(jeżeli na jesiennch to wiadomo już że gołych-trzeba wybrać jedno albo drugie.Ponadto wiadomo że jabłka rosną na jabłoni więc nie można pisać takiej oczywistości.Ale wiersz jest ciekawy.
  24. Wiersz raczej trywialny.Pewne rzecz są oczywiste.Poza tym niektóre słowa się rymują a niektóre nie co powoduje dziwny mish-mash.Jest to po prostu wiersz pisany dla zabawy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...