Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Dagmara Gądek

Użytkownicy
  • Postów

    785
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Treść opublikowana przez Dagmara Gądek

  1. …teraz czasy nie sprzyjają wyłonieniu się wielkich osobowośći, mistrzów, bo dawniej. jednostki charakterystyczne, miały w sobie połączenie odwagi, charyzmy i geniuszu, ale i bywały apodyktyczne ( wielcy dyrygenci, reżyserzy, muzycy). Dzisiejsza potrzeba jednostkowej suwerenności, wyklucza całkowite zapatrzenie się w cudzą wizję - to drugi powód, dlaczego relacja mistrz/ uczeń jest na wykruszeniu się .Komercja wytycza popyt i kierunki rozwoju, a dziś łatwiej być miałkim zausznikiem powtarzającym truizmy typu „ bądź sobą „” jesteś jaki jesteś”,niż przekazywać treśći uniwersalne,, metafizyczne - te zastępuje opłacalna ideologia. Nie sprzyja też brak czasu, bo sztuka „ kuje sie” w ciągłych próbach, poprawkach, cyzelowaniu, nad utworami pracuje się tygodniami, a dojrzewają miesiącami. Wiedzą to artyści w procesie kształcenia, ale już póżniej, presja czasowa rzucania coraz to nowego produktu/ repertuaru ” nie współgra z warunkami zewnętrznymi, jakimi są choćby koszty wynajmu sali…cierpi jakość.
  2. … podobał mi się ten wiersz dawniej czytany na innym portalu, podoba i dziś i nie tylko ze względu na ulubioną markę perfum;) Jedynie bliskość czasowników wsiadły , usiadły, stroszy moje ucho, ale całość bardzo na „tak”, pozdr.
  3. Świetny wiersz! Tak, od razu przywołał wspomnienia tragedii wołyńskiej, opisywanej m. in. w „ Czarnej Księdze Kresów” pani Wieliczki - Szarkowej. Znakomicie budujesz nastrój i osnowę opisu wokół wydarzeń; opisujesz dramat z poruszającym autentyzmem, giętkim, zdolnym „ piórem” - a bez zbędnego patosu; bardzo na TAK ! Popraw proszę błąd ortograficzny : fragmenty. pozdrawiam.
  4. świetnie napisane, pełne fantazji, lekkie, urocze, pozbawione „ mozołu twórczego” ;)).
  5. Bardzo autentyczny tekst, naturalny i poruszający; wzbudza refleksję, dzięki.
  6. genialnie trafne👌🏻, pozdr.
  7. zwięzły, a jakże uroczy obrazek. Inwersja w drugiej strofie - zbyteczna, pozdr.
  8. …wiersz od razu przywołał trzy skojarzenia ; pierwsze Z.Kosidowski i jego „ gdy słońce było bogiem” , ( to również podtytuł „ Starej baśni”);, drugim tropem jest : F.Chopin i motywy żurawiego klangoru w jego utworach, a trzecie, to ulubiona książka mojego dzieciństwa, czyli „ Tajemniczy ogród” i najpiękniejsze opisy rozkwitających wrzosowisk… Ogólnie, wiersz udany, choć mocno estetyzujący, suto zdobiony przymiotnikami; bo np.nimb - to nie jest coś widocznego jako zjawisko przyrody ( chyba, że miałaby to być metafora) , lecz rodzaj „ famy”, aury wokół człowieka, na którą składa się zarówno popularność jak i wyjątkowość osobowości; nimbem otacza się artystów… pozdrawiam,
  9. …ten uśmiech lekki, niesymetryczny - bardzo ubawił :)
  10. Ładne poetyzowanie zwłaszcza, w pierwszej strofie. Choć ułożenie „ głowy brzozy” na poduszce ( skąd ona ?) wybrzmiewa ciut siłowo, a później pojawia się rym wewnętrzny blednąc, rozmazując i w trzeciej strofie nie wiemy skąd te „okna”; to całość jest tak bardzo urokliwa, że przykrywa nielogiczności i wiersz musi się podobać :), pozdrawiam miło.
  11. Dagmara Gądek

    Gra w skojarzenia. :)

    @befana_di_campi zimny okład
  12. @Poezja to życie …chyba mania prześladowcza; a ja mam wstręt do skarlałej, ludzkiej mściwości…
  13. @Marcin Tarnowski wzruszające dla mnie, tarnowianki. Widziałam ten pomnik w minioną środę :)), pozdrawiam miło.
  14. @andreas …taka też jest konstatacja kilkunastu emigrantów, Polonusów, z jakimi rozmawiałam; przodujemy niestety w prymitywnej nienawiści…
  15. … stylistycznie trochę kuleje, bo co to są zdolności pływalne🧐 - nie brzmi to dobrze, choć pewnie chodzi o „pływackie”. Kwestia enigmatycznego „ zawilgocenia”, też pozostaje otwarta; natomiast empatyczny spryt, to skrót myślowy, wybrzmiewający sprzecznie, gdyż spryt, bywa pochodną racjonalizmu ( o ile tutaj nie - intuicji? ), podczas gdy empatia/ współodczuwanie - jest cechą emocjonalną, należącą do sumienia, czyli emocji głębokich - wobec których racjonalizm jest wtórny, spóźniony jako czynnik występujący w interakcji… w drugiej strofie niejasny jest podmiot- o kim mowa? Nie chcę się domyślać, chcę, żeby z tekstu jasno wynikało o którego PLa chodzi… pozdr.
  16. Sama baśń jest niezwykle poruszająca, ukazując pojemność matczynego serca i zwielokrotniony potencjał miłości sprawia, że pytamy się skąd płynie źródło dające siłę tej więzi; natomiast wykonanie … - ciut ciosane; nadużywasz zaimków, pewne rzeczy możnaby ująć bardziej wyrafinowanie - choć nie upieram się, bo możliwe, że wydźwięk przekazu, zawoalowany w wysublimowanej formie, rozmyłby rzeczowe przesłanie; ta suchość przypomina mi niektóre wschodnie bajki; oszczędne w ornamentyce, a konkretne w swej filozofii…. pozdrawiam
  17. @Adaś Marek … dziękuję bardzo za kolejną anegdotę i życzenia ; w moim wieku, gdy ktoś nuci piosenkę Skaldów, szybko rozglądam się za młodszą koleżanką i dopowiadam …tam, tam prześliczna ;) natomiast budynek Filharmonii Szczecińskiej ( mąż w niej grał, ja tylko słuchałam koncertów )- jest w dwójnasób prawdziwym wyzwaniem, by się do niego „ dostać” w sensie dosłownym, gdyż pomimo znakomitej 👌🏻akustyki, pozbawiony jest … okien🥹 Ale i bez tego otrzymał przed laty za projekt prestiżową nagrodę zagraniczną, bo jest piękny, jak lodowy pałac 🎼🎵💎❄️ pozdrawiam miło :)
  18. @violetta pełnia, cudo, perłowy księżyc, stąd bezsenność ( a jutro próba:), dobrej nocki; przegadałyśmy , ech, babeczki…;))
  19. @violetta ha, ha, w niespodziankach kryją się najfajniejsze światy, pozdrówki ( zmierzam już ku wieczornym ablucjom)…
  20. @Duch7millenium … nie wierzę w bezgraniczne kochanie drugiego człowieka, ( jedynie własnego dziecka), natomiast wierzę w bezgraniczną miłość do Boga/ Jezusa; tutaj miłość jest gotowością podążania poprzez każdą trudność ( z wierności) i zaparcia się siebie - dla Prawdy. Nienawiść jest za to banalna, jest przejawem szatańskiej nie - mocy, bo każdy z tyranów umierał maluśki, czyż już samo to nie budzi rozczulenia nad głupotą zła 😳? …pilnujmy sztuki. Tam wszystko może być większe niż w życiu ;)))
  21. @MIROSŁAW C. zachwycasz. Jest to niemal idealna ( nie wierzę w „ nasycenia” ) mieszanka komponentów, które cenię ;)), pozdrawiam.
  22. @Ernie za dużo zaimków i ciut archaiczne wybrzmienie , ale „ niedostroje” mnie zachwycają👌,( właśnie pakuję instrument i „ dostrojenia” do sztuki, do stylu, własnej wizji, to najbardziej pojemne zadanie dla muzyka ;)) pozdrawiam.
  23. @violetta Violettko, całe szczęście , że masz swój styl, choć przyznam, że nawet nie szukam stylu, a doznań w wierszach; tego „ poderwania duszy”, którego nie oferują mi ani wiersze językowo wystylizowane, ani ubrane w skorupę intelektualną (i powiem skorupę, bo tak niewiele bywa świeżości i odkrywczości w pewnych niezwykle dopracowanych produkcjach) …u Ciebie mam wrażenie tętniącego „ chwycenia za pióro”, które zawsze czymś uroczym obrodzi 🤓 Dobrze; już nie lukrujmy, bo droga do sztuki to zadanie na wiele lat, więc nie ma się co upajać etapami; pozdrawiam miło
  24. @violetta super, pozdrawiam. Masz styl, choć nie zawsze Cię rozumiem, ale to się ceni, nara. ;))
×
×
  • Dodaj nową pozycję...