Wiersze na Boże Narodzenie

Wierszyki na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, które obchodzone jest już od wieków. Pierwsze odnotowane celebrowanie datowane jest prawdopodobnie na rok 354 według ówczesnego kalendarza. Na przestrzeni wieków tradycje bożonarodzeniowe połączyły się z przesądami i wierzeniami różnych kultur. Wiele ze zwyczajów zostało przekształconych z pogańskich obrzędów, którym Kościół nadał nowe, biblijne znaczenie. To bogactwo przesądów i świątecznych przyzwyczajeń od zawsze interesowało poetów, którzy pragnęli upamiętnić ten niezwykły czas w roku, kiedy działy się cuda. Jednym z nich było z pewnością przyjście Mesjasza pod postacią małego, bezbronnego dziecka, które nie spełniało oczekiwań dotyczący wyglądu zbawiciela świata. O tym pisał między innymi Adam Asnyk w wierszu „Przyjście Mesjasza”.

Dla Polaków od zawsze był to szczególny okres, do którego przygotowywano się przez wiele dni a zapach przygotowywanych potraw unosił się w całym domostwie. Nic więc dziennego, że poeci poruszali ten temat w swoich dziełach. O świątecznej krzątaninie pisał chociażby Wincenty Pol w „Pieśni o domu naszym”, w którym omawia krzątaninę w domu oraz staropolskie zwyczaje, jak np. zostawianie wolnego krzesła zbłąkanemu wędrowcowi. O radości jakiej towarzyszyło narodzenie się Chrystusa wspomina także Jan Andrzej Morsztyn w utworze „Na Boże Narodzenie”, w który opisuje szczęście, jakie dotyka wszystkich, którzy mają możliwość obcować z dzieciątkiem. Również jeden z najbardziej znanych polskich poetów - Jan Kochanowski postanowił napisać liryczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia pt. „Na Nowy Rok”. Świątecznemu nastrojowi nie oparł się także Juliusz Słowacki i w ten sposób napisał „Jasną kolędę”. Jak, więc widać ten magiczny był inspiracją do powstania wielu wspaniałych wierszy, których przekaz nie traci na aktualności.

Kolędy jako ciekawy przykład literatury świątecznej

Kolędy to najchętniej śpiewane piosenki w okresie świątecznym, które można usłyszeć nie tylko w kościołach ale również w domach czy na miejskich starówkach, gdzie uliczni muzycy umilają w ten sposób zimowe spacery. Teksty najpopularniejszych z nich były początkowo wierszami, do których z czasem skomponowano muzykę. Najbardziej znaną Polską kolędę „Bóg się rodzi”, która mówi o najważniejszych aspektach narodzenia się Jezusa, napisał Franciszek Karpiński. Z kolei utwór Wandy Chotomskiej „To już pora na wigilię” został przyjęty szczególnie na Podhalu, gdzie jest wykonywany w gwarze przez rodowitych górali.

Boże Narodzenie w czasie wojny

Nawet nieludzkie czasy, w jakich przyszło żyć ludziom podczas wojny, nie spowodowały, że zapomniano o radosnym oczekiwaniu na narodziny dzieciątka Jezus. Wręcz przeciwnie, liczono na bożonarodzeniowe cuda, które pozwolą ocalić ojczyznę i odzyskać wolność. Krzysztof Kamil Baczyński w swojej „Kolędzie” wspomina zmarłych, którzy zginęli w walce lub z głodu i ma nadzieje, że wszystkie błąkające się dusze z pomocą aniołów w końcu znajdą drogę do pana. Odmiennie postrzega świąteczny czas Skamandryta Leopold Staff, który w wierszu „Wigilia w lesie” zwraca uwagę w jakiej niecierpliwej ciszy drzewa oczekują na narodziny Chrystusa, by w końcu, w godzinę jego przyjścia na świat wyłonił się jeleń z zapalonymi świeczkami w porożu. Ten ceniony poeta opowiada także o magii świąt w utworze „Gwiazda”, gdzie uświadamia odbiorców, że każdy może spełniać marzenia.

Współcześni poeci o Bożym Narodzeniu

Mimo upływu lat, Boże Narodzenie pozostaje niezmiennie ważne dla wszystkich chrześcijan, którzy pragną jak najlepiej przygotować się do obchodów tego święta. Pomocne mogą się okazać w tym celu wiersze poruszające tematykę narodzin Chrystusa. Jednym z współczesnych poetów, po którego Polacy sięgają najczęściej jest ksiądz Jan Twardowski, bo przecież kto piękniej będzie pisał o tym święcie niż osoba duchowna. Jego „Wiersz dla dzieci o mędrcach”, niesie za sobą uniwersalne treści, które docenią nie tylko najmłodsi czytelnicy. Poruszające słowa zawarł on także w wierszu „Dawna Wigilia”, w którym cofa się myślami do przeszłości, w której obchodził święta ze swoją już nieżyjącą rodziną.