Richard Wilbur - biografia, wiersze, twórczość

Richard Purdy Wilbur przyszedł na świat 21 marca w 1921 roku w stanie Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych. Jego rodzicami byli Lawrence (utalentowany portrecista) oraz Helen (jej rodzina zajmowała się redakcją gazet) Wilbur. Jako dwulatek przeprowadził się z rodziną na malowniczą wieś do New Jersey. Dzięki dorastaniu wśród natury oraz wiejskiej scenerii nabrał ogromnego szacunku do przyrody. Od najmłodszych lat Richard wykazywał zdolności artystyczne. Uwielbiał rysować, malować, czytać, a nawet tworzył własne komiksy. Połączył pasje do słów oraz obrazów, zaczął pisać wiersze w sposób tak wyjątkowy, że odbiorca czytając dzieło chłopaka, malował w myślach opisywaną sytuację. Już w wieku ośmiu lat opublikowano jego wiersz w magazynie Johna Martina.

W 1938 roku ukończył Montclair High School, gdzie udzielał się w szkolnej gazetce. Następnie uczył się w Amherst College. Podczas drugiej wojny światowej służył w amerykańskiej armii. W 1942 roku ożenił się z Charlotte Hayes Ward. Po wojnie ukończył Harvard. Był wykładowcą na takich uniwersytetach jak Wesleyan University oraz Smith College. W 1947 wydał swój pierwszy zbiór wierszy. Specjalizował się również w tłumaczeniu siedemnastowiecznej poezji francuskiej. W 1957 roku nagrodę Pulitzera za swoją twórczość i National Book Award. W 1983 roku otrzymał nagrodę "Drama Desk" za tłumaczenie "Misantropa". W 1987 roku został drugim poetą (pierwszym był Robet Penny Warren), który został mianowany jako laureat Amerykańskiego Poety. W 1989 zdobył drugiego Pulitzera. W 1994 otrzymał od ówczesnego prezydenta Billa Clintona Narodowy Medal Sztuki. W 2010 został nagrodzony National Translation Award. Zmarł czternastego października w 2017 roku w Belmont w stanie Massachusetts.

Twórczość Richarda Wilbura i jej cechy

Richard Wilbur był autorem czterech zbiorów poezji, które w 1981 roku w Polsce ukazały się w książce "Jasnowidz i inne wiersze". Jego twórczość odznaczała się metafizyką. Nawiązywał to twórczości innych poetów. Pisał lirykę medytacyjną. W swoich wierszach w niesamowity sposób opisywał przyrodę oraz zawierał w nich krótkie, barwnie przedstawione historyjki. Zwykłe przedmioty potrafił opisywać w taki sposób, że czytelnik mógł je odebrać jako nadnaturalne piękno i niezwykłość. Pisał również wiersze dedykowane dzieciom (najpopularniejsza jest seria o literach w alfabecie). Przetłumaczył między innymi siedem dzieł Moliera oraz utwory Charlesa Baudelaire’a, Josifa Brodskiego oraz Anny Achmatowej.