Interpretacja

Przesłanie pana Cogito.

Autor wiersza Zbigniew Herbert
Interpretacja stworzona przez: kinga
Wiersz jest syntezą refleksji zawartych w tomie "pan Cogito" z 1974 roku. Reprezentuje on typ liryki aleplu lub rozkazu, a wiec jest tym samym utworem określanym jako: liryka bezpośredniego zwrotu do adresata. Wielokrotne użycie w tekście formy trybu rozkazującego czasowników, kierowane do odbiorcy w postaci "ty" (każdego z osobna, indywidualnego czytelinika) uzupełniają formy czasownikowe poprzedzone słowem "niech". Z nagromadzenia tak skonstuowanych zdań wyłania sie swoisty dekalog - zbiór nakazów dla współczesnego człowieka.
Świat, w którym egzystuje Pan Cogito, charakteryzuje się uapadkiem postawowych wartości moralnych, dlatego pierwszorzędnym zadaniem człowieka myślacego jest ich przywrócenie, które moze dokonać sie tylko dzięki nieugiętej postawie moralnej, wierności zasadom ukształtowanym na drodze wielowiekowego doświadczenia ludzkości, wypływającego z archetypicznych przekazów zakorzenionych w tradycji śródziemnomorskiej oraz kulturze chrześcijańskiej.
Utwór rozpoczyna się i kończy nakazem Idź. pan Cogito-jako podmiot liryczny wiersza, stosuje tu kategoryczna formę, wprowadza do swojego monologu forme impresywną. Dodaje argumenty, które maja pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Są jednak zaskakujące, bowiem nie otwieraja przed odbiorcą szczęśliwej perspektywy przyszłości. Wręcz przeciwnie - wypełnienie nakazów- może być nawet smierć, ale również poniżenia, drwiny.
Pan Cogito nawiązuje do odwagi , postawy wyprostowanej, to jest - godności. Dawania świadectwa prawdzie, buntu i gniewu przeciwko złu, pogardy dla nikczemności. Pochwala skromność (" strzeż się jednak dumy niepotrzebnej"), szacunek i miłość do ludzi. Te przymioty mogą zapewnic człowiekowi współczesnemu miejsce wśród bohaterów takk wielkich jak rycerz średniowieczny - Roland, Hektor, Gilgamesz.
Podmiot wypowiedzi jednak lojalnie uprzedza o konsekwenjach takiej wyprostowanej postawy: "nagrodzą cię za to tym co mają podręką/ chłostą smiechu zabójstwem na śmietniku".
Grono katów, szpiclów i tchórzy odpowie zabójstwem niepokornego i kłamliwym komentarzem.
Pan Cogito zwraca uwage na zło panoszące się we współczesnym świecie, jak na zjawisko o wielkich rozmarach. Ujawnia, ze wobec ludzi, którzy mu ulegają, należy okazywać Pogardę i GNiew(zapisane z dużej litery-jak alegorie, słowa spersonifikowane), mówi, ze nie wszystko mozna wybaczyć. W każdym razie nie w imieniu zdradznych (choć przecież nie są to chrześcijańskie normy postępowania, dla których przebaczenie jest bardzo ważnym gestem).
Jakie będą owoce postawy wyprostowanej? Odpowiedx jest oczywista- nie należy spodziewać się nagrody i uznania, trzeba się liczyc z klęską w wymiarze fizycznym. Mimo to, nie należy rezygnować z takiej postawy: "ocalałeś nie po to aby żyć/masz mało czasu trzeba dać wiadectwo". (nawiązanie do wiersza Różewicza" Ocalony")
Konstrukcja i frazeologia utworu wyraźnie nawiązuje do Biblii - wiecznej ksiegi mądrości. Herbert przekazuje przez usta Pana Cogito uwspółcześniony dekalog, w którym formułuje stanowcze nakazy. Uzupełnia je argumentacją i seria przesróg. Nie narzuca kierunku działania, ale pozostawia człowiekowi mozliwość samodzielnego dokonania wyboru. Wyraźnie jednak sygnalizuje, która droga jest odpowiednia.
W warstwie leksyjnej i frazeologicznej można odlaleźć takie sformułowania jak :" ci co szli przez pustynię, których zdradzono o świcie, trzeba dać świadectwo, czuwaj, zaiste" - kojarzące się z przekazem biblijnym.
Grafczny obraz wiersza sprawia wrażenie, że jest on spokojny, tymczasem pojawiają się w nim środki stylistyczne zbudowane na niespójności lub przeciwstawieństwach, np. oksymoron"złote runo nicości", czy antyteza "zdobędziez dobro, którego nie zdobędziesz", oraz liczne przerzutnie, które wprowadzają stan napięcia. Wskazuja one na dualizm rządzący światem. Podobnego znaczenia nabierają też wyliczenia, na przykład tych, których należy ulikać i , którymi należy gardzić: szpiclów, katów, tchórzy..
Mono wyrażony na końcu imperatyw: "Bądź wierny Idź", burzy błogi spokój wygodnej stabilizacji - zawsze należy zdążyć do wytyczonego sobie celu. Celu, którym powinna być obrona człowieczeństwa, zdolność do miłości wobec ludzi i natury.
Utwór napisany jest prostym, zrozumiałym językiem, podmiot odwołuje się w nim do powrzechnie znanej kultury antyku, literatury średniowiecza, a także do motywów biblijnych. Unka ironi i jakiejkolwiek literackiej gry z czytelnikiem. Swoje przesłanie formułuje dopitnie i wprost do każdego z nas. Ton utworu jest wysoki, patetyczny. To korzysstne połącznie prostoty językowej i wznisłości treści stanowi o wielkiej sile utworu. Przy całej swojej prostocie, utwór niesie bowiem z sobą całe dziedzictwo kulturowe i filozoficzne - mozna się tu dopatrzeć postawy stoickiej, filozofii złotego środka, myśli egzystencjonalnej i franciszkańskiej.

Komentarze

NIKI:)

ejjjjjj czy wy wiecie ze nawt belfry nasze kochane z tego korzystaja;)nasz uczycielka zywcem to mowila:)WIESNIARA JEDNA:)

NIKI:)

oczywiscie jest to swietne;)buzka

abigay

weście to poprawcie!!! błąd na błędzie!!!

Isia

do Abigay - zacznij od siebie :) (widzisz drzazgę w cudzym oku, a nie widzisz belki we własnym) weź się za własną ortografię ... dopiero wówczas będziesz miała prawo zwracać uwagę innym, gdy sama będziesz bezbłędna

Magda

Chciałabym zwrócić uwagę Niki, że nie ma pewności czy tej interpretacji nie napisała jej nauczycielka. :p Kto wie? Poza tym poezja przerabiana w gimnazjach, podstawówkach i liceach ma swoje utatre już drogi interpretacji. Powoduje to, że interpretacje nauczycieli będą się pokrywały. Ten tekst jest napisany dobrze więc nie widzę żadnego powodu aby nauczyciele nie mogli z nich korzystać. Należy tylklo brać pod uwagę niebezpieczeństwo korzystania z internetu przzy opracowywaniu zajęć.

Diana

sory ale tu naprawde jest mase błędów. jak już chciała to opublikować to sie mogła trochę wysilić . teraz to o niej zle świadczy

gall anonim

no musze się zgodzić z Tobą niki:) teraz belfry nic same nie umieją wymyślić

Izka

Sory,moze sie nie znam ale myslalam ze bedzie to w pewnym sensie interpretacja wiersza Tadeusza Rozewicza ,,Ocalony" tymczasem nie ma tu zadnego zwiazku.(pragne zaznaczyc ze nie szukam gotowca).

Rosomak

Nic dodać nic ująć Kwintesencja postawy myślącego człowieka, gdy to czytam łza w oku mi się kręci bowiem nie będąc ideałem jestem idealistą. Mówicie o belfrach,szkoda że w większości oni tylko o tym mówią a sami chyba mają kłopoty ze zrozumieniem zagubieni w lawinach procedur narzuconych przez kuratorium.

ASKAAAA

HEJ TO NIE MA BYC JAKAS PRACA MATURALNA TYLKO ZWIEZLA I KROTKA NOTATKA NA LECKCJE DOKLADNIE INTERPRETACJA :d

Pati

hej, dzięki, nie wiedziałam, że nawiązuje do Różewicza starając się spełnić jego prośbę o nauczyciela bądź mistrza, który wskaże mu droge ;] dziękuje, poza tym uwielbiam ten wiersz, jest genialny jak i Herbert

Bączek:P

Nie można było tego nieco zwięźlej napisać??:/

karola

skorzystalam :) jest juz w zeszycie ;D kawalkami ale jest ;D a belfry to belfry ;D pozdrawiam :*

karola

skorzystalam :) jest juz w zeszycie ;D kawalkami ale jest ;D a belfry to belfry ;D pozdrawiam :*

robun

Praca bardzo dobra, choć mogłaby być bardziej szczegółowa... thx :)

Michał

Bardzo dobrze opisane .Cudownie, że moge korzystać!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hura!!!!!!!!! Oby takich więcej, a ile frajdy.

Justyna

Nie jestem zwolenniczką ściągania gotowców z sieci, ale powyższa praca jest o tyle dobra, że można się na niej opierać, pisząc własną interpretację. Byłoby lepiej, gdyby cały tekst był bardziej spójny i podzielony na trzy akapity, a nie porozkładany na pojedyncze urywki. Można się trochę pogubić, ale ogólnie nie jest źle. Jeśli już miałabym coś zasugerować, to radziłabym poprawić literówki ;-)

natalia

Dosyć dobra praca, najistotniejsze elementy utworu zostały trafnie zinterpretowane. Sporo odwołań, autor interpretacji ma rozległą wiedzę ogólną. Pochwalam.

tomass

ta interpretacja do niczego sie nie nadaje dostałem dzide nie polecam tego tekstu

aduLkA

troszkę pomieszane to wszystko ale jest kilka ciekawych zdań, choć trzeba się doszukiwać

Inspiration

:( szkoda, że Herbert nie dostał Nobla. Moim zdaniem w pełni sobie na Niego zasłużył:) No, ale Szymborska tez wspaniała... cóż. !

Mack

Spoko :)

mistrzu JAGA

do dupy

eMILA

No spoko ciekawy tekst i nawiązuje jak najbardziej do,treści nie wiem czemu tu się pojawiają takie ostre komanty ale dobra wasza sprawa,a co do błędów to człowiek jest tylko człowiekiem ma prawo się mylić.

marcin

jak dla mnie troche za trude i madre slowa:)) mogliby to napisac prostszym jezykiem bo by sie chociaz sorka nie zczaila ze przepisalem to z neta:)) ale moze jakos to przeksztalce i mi sie uda:)

Vektor

Ja niemam nic przeciwko. niemożna przecież wszystkiego spisywac zywcem bo sie profki zczają. Należy samemu wyszukac najważniejszych zdań i sklecić je sensownie. Pozdro :P

Mycha

uuuuuuuuuuuu!!!! A to się naczytałam... Kinga-dzieki, pomogłaś mi zrozumieć ten wiersz... dziex :-**

karoollles

thx

zuza

śliczny wiersz :) taki... prawdziwy. nawet zaangazowalam sie troche na lekcji jak o nim mowlismy. a po powrocie do domu poszukalam dodatkowych ifno :D

madziula

to jest wspaniałe nic niewiedziałam, a dziś dostałam 5. bardzo dziękuje:) buziaczki dla wszyskich :)

sabina

WIELKIE DZIĘKI NIE NAPISAŁABYM

sabina

WIELKIE DZIĘKI NIE NAPISAŁABYM TEGO LEPIEJ OD CIEBIE!JESTEŚ ANIOŁKIEM KTÓRY POMÓGŁ ZROZUMIEĆ MI TEN TRUDNY ALE NIEZWYKŁY WIERSZ!!!!!!!!!!!!!!

evik

Błędy są to widać ale opracowanie się przydało napewno nie jednemu osobnikowi, jestem zadowolona z niego, chodz utwór ,, Przesłanie pana cogito'' nie podoba mi się na tyle abym mogła się tym nie wiedomo jak zachwycać. Powodem tego jest najprawdopodniej to iż wolę twórczość innych artystów. OdnoSnie postaci która nazwała się Spierdalala wykazuje bardzo niski poziom nie tylko intelektualny ale i kultury własej a zarazem nie wykazóje odrobiny szacunku do pracy i realizowania się innych ludzi jak i do samego/samej ciebie oraz do swojego języka. Nic porządnego sobą nie reprezętuje i przejawia zachowania atawistyczne. Dziękuję

moniś

wielkie dzięki...super interpretacja:))

David

Bardzo pomocne, thx ;)

pauluska

dzieki za informacje przydalo mi sie

Ola

Bardzo trafna interpretacja wiersz...

jarek

wiem wiem bo wlasnie nie dawno nasza gadala to samo buhahah i to sa wyksztalceni ludzie....

Becia:)

Praca ogólnie fajna:) Tylko, że moja nauczycielka chce mieć czarno na białym przesłania, bez owijania w bawełnę i lania wody:)Ale wydaje mi się że ta interpretacja jest najlepsza ze wszystkich, które przeczytałam:P pozdrawiam

życzliwa

mojej nauczycielce taka praca nie wystarczy.Przydałoby się więcej konkretów

Monirka

szczerze mówiąc to nawet niezłe....,w kazdym razie życie mi uratowalo dziś:D

hi fi

bardzo miło sie czyta obym dostała + pozdr:)

Julia

Zbiór myśli świtających w danej chwili w głowie. Wiersz jest ideałem, więc i każde spostrzeżenie na jego temat również musi być świetne.

Ewel

jak można interpretować wiersz jak się go nie widziało na oczy, czy on jest taki znany?... dzięki za tę stronkę...

bybek5

napiłbym sie z tobą wódki dzis!!

Ewel

Wódka to dobry pomysł... zwłaszcza jak potrzebny mi kolejny wiersz, którego TU niestety nie ma...:(

aaf

Notabene prawda leży daleko

agulek

zajebista praca!!! bardzo mi pomogla!!! dziekuje bardzo:):):):) ostatniadeska ratunku:) :):):):) naprawde dzieki

MalinkaAa=]

Wiersz dobrze opracowany, ale błędów orotgraficznych bardzo dużo... . :))

mecia

mznsxxxxx jfdsnc cjjhfjd smcnbvłsjdłśd dłjsdc dmfdlndncxm, dfdsjfldsmnfmmmmmmmmmm m m m

Joop

Jakich znowu błędów ortograficznych? Tu jest po prostu kilka literówek, ale nie wpływa to przecież na wartość samej pracy, która jest bardzo dobra. No chyba, że ktoś spodziewał się, że będzie mógł skopiować tekst i wydrukować bez przeczytania nawet. Współczuję zatem.

Dorota

Nic dodac nic ujac poprostu ta interpretacja to strzal w 10 :)

justyna

a to że są literówki świadczy jedynie o tym, że autor nie zamieścił tu tego za pomocą ctrl+c, ctrl+v, tylko przy pomocy mózgu... a błędy się zdarzają. matko, jacy niektórzy są wybredni:/

sum

kaszana!

Gonzo

Choć poprawnością językową to nie grzeszy przeczytać się dało

Bonnita

wiesz co ci powiem - mam chec na ...

bartek

nasz nauczycielka mówi slowo w slowo tak jak jest tam napisane żalosne:(:(:(:(:(:(:(

@das

wiele w tym opracowaniu jest literackich form oraz niezrozumiałych zwrotów, ktorych nie uzywa normalny uczen. z tego mozna kozystac jedynie jako lektora do przejzenia.... nic nie daje normalnemu uczniowi

mpn

same literówki i błędy interpunkcyjne

student polonistyki

beznadzieja !! nie czytajcie tego...

SMG

Kurcze, radze sie nauczyc ortografi...

.

Wy to chyba wszyscy macie jakiś głębszy problem...

Paulina

SUPERR:** Jush wiem jak to napisac;)) Pozdrowka

,minetka

a jak sie pani polonistka nazywa bo potrzebuje przypisow hehhe:D

Nasza witryna korzysta z plików COOKIES („ciasteczka”). Dowiedz się więcej o COOKIES z naszej Polityki Prywatności.
ROZUMIEM