"Wojna Chocimska" (fragmenty) krótka analiza

Autorem opracowania jest: Sylwia ;].

"Wojna Chocimska" jest eposem. Cechą eposu jest między innymi opis zdarzeń na tle ważnych wydarzeń historycznych. W "wojnie chocimskiej" występuje nawiązanie do wojny pod Chocimiem. Następna cechą eposu jest występowanie bohatera zbiorowego. Takim bohaterem w "Wojnie chocimskiej" są sarmaci. Występuje również inwokacyjny charakter wstępu, w których narrator wszechwiedzący zwraca się do Chodkiewicza - jest to również cecha eposu.

  • Analiza mowy Chodkiewicza
  • Obraz wojny chocimskiej
  • Autor kreuje bohatera historycznego Karola Jana Chodkiewicza na idealnego sarmatę. Na początku utworu występuje przedstawienie Chodkiewicza, jako idealnego wodza porównywanego do boga wojny Marsa. Autor przepowiada również tak jakby zwycięstwo Chodkiewicza.

    Analiza mowy Chodkiewicza

    Adresatem jest szlachta polska, sarmatów, rycerzy. Chodkiewicz nawołuje, by walczyli za swoich krewnych, uświadamia żołnierzy, że od nich zależy los ich żon, córek. Mogą one trafić do niewoli. Odwołuje się do ich honoru i dumy męskiej. Bohater uświadamia rycerzom, że to od nich zależy los państwa, mówi im by nie tracili nadziei, by wierzyli w zwycięstwo. Motywuje ich do odważnego działania, podtrzymuje na duchu, mówi by nie lękali się, ponieważ nie mają kogo się bać. Wyraża się w sposób pogardliwy o wrogu. Chodkiewicz porównuje ojczyznę do matki. Nakazuje żołnierzom bronić ojczyzny, wiary i króla, ponieważ jest to obowiązek sarmaty. Obiecuje im liczne trofea wojenne i tryumfy. Odwołuje się do rodowodu sarmackiego oraz do sławy przodków, po to, by pokazać, uświadomić swoim żołnierzom,że oni też są wstanie dokonać wielkich czynów i okryć się równie wielką sławą.

    Język mowy Chodkiewicza

    mowa ma tu charakter retoryczny, umiejętnie zachęca do walki, tłumi strach, budzi entuzjazm oraz poczucie odpowiedzialności. W pogardliwym stosunku do wroga kryje się sarmacka megalomania, czyli poczucie wyższości nad innymi stanami.
    !! Fragment wyraża też wiarę w misję sarmatów jako przedmurza chrześcijaństwa (sarmacki mesjanizm)

    Obraz wojny chocimskiej

    obraz wojny jest przedstawiony w sposób batalistyczny (kolejna cecha eposu). Jest on realistyczny, drastyczny, wizyjny - wizyjność przejawia się we fragmentach drastycznych, plastyczny - mimo, że nie pada nazwa koloru to czerwień dominuje, oddziaływuje na nasze zmysły i emocje. Jest on również akustyczny, występuję onomatopeja, czyli wyrazy dźwiękonaśladowcze, tj.: "chrzęst", "trzask", "szelest" oraz dynamiczny - dynamizm przedstawiony jest poprzez wykorzystanie wyliczeń i nagromadzenie czasowników.
    !! We fragmencie występuję elementy orientalne - wpływ kultury wschodniej.

    Dominuje zasada kontrastu, dotycząca słownictwa: Występuje słownictwo pozytywne, które określa sarmatów. Autor mówi o nich "marsowa szkoła" oraz słownictwo negatywne, pejoratywne określające wroga - "Tatarczuchy", "pogańska jucha".


    Przeczytaj także: Zbytki polskie interpretacja

    Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

    Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:23:50

    Komentarze
    Master THC

    Dobrze i ładnie opracowane jednakże musze zwrócić uwage że czyta sie całkiem inaczej niż większość prac polonistycznych.Zbyt duża liczba powtórzeń czy nie lepiej nazwisko "Chodkiewicz" powtarzane wielokrotnie zastąpić słowem poeta czy też autor ? A tak ogólnie to praca bardzo mi pomogła nie rozumiałem nic z tego tekstu a tu prosze opracowanko jak się patrzy. ;) Dzix ;*

    sylllwus

    ta praca jest bardzo dobra ale mozna by jeszcze dodac jak chodkiewicz opisuje oddzialy tureckie a jak przedstawia zolnierzy Rzeczypospolitej bo tego wlasnie szukam oprocz tego co wyzej w tekscie

    jusida

    Fajna praca, ciekawa:)) tylko zabrakło mi niektórych informacji...ale coż będę musiała sama dokończyć...;) Ale i tak dzięki pozdro**

    marog6

    Troche czasu minelo a ta praca nadal się przyda. Bardzo fajne opracowanie. Dobrze, że akurat ten fragment miałem w podręczniku. Wielkie dzięki.

    MarYchA

    brakuje dokładniejszego opisu bitwy i nie ma za bardzo środków stylistycznych, do czego służą:P

    Pitusia

    Bardzo dobra interpretacja tekstu Wacława Potockiego ''Wojny Chocimskiej''.

    Weronisia

    Super opisane:) dzieki za prace domową:) pozdrawiam

    mateusz850

    Praca strasznie krótka, brak rozbudowanego oraz elokwentnego słownictwa. W liceum dostałby za to może dwa(może)!