Przedstaw swoje refleksje dotyczące obrazu polskiej szlachty w Panu Tadeuszu

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Akcja epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” jest skoncentrowana wokół polskiej szlachty i jej obyczajów. Autor starał się upamiętnić tradycje i wartości, odchodzące w przeszłość. Na podstawie wydarzeń opisanych w poemacie, można odnieść wrażenie, że szlachta posiadała liczne wady, ale była w stanie zjednoczyć się w imię wyższego dobra. Świadczy o tym postawa bohaterów w obliczu konfrontacji z zaborcą.

Jednym z najważniejszych wątków epopei był spór o zamek. Konflikt między rodem Horeszków a Sopliców ciągnął się przez wiele lat. U jego podstaw leżało dramatyczne wydarzenie. Jacek Soplica chował gniew do Stolnika. Wąsal zakochał się w jego córce, jednak nie potrafił tego wyrazić i ta została wydana za kasztelana. Jacek poślubił inną kobietę, ale nie potrafił jej pokochać. Wciąż tliła się w nim miłość do Horeszkówny. Gdy więc znalazł się w okolicy zamku Horeszków, gdy Moskale napadli Stolnika, wpadł we wściekłość. Nie mógł patrzeć, jak Horeszko doskonale radzi sobie z obroną swojego zamku. Sięgnął więc po strzelbę i przypadkiem strzelił w jego kierunku. Stolnik zmarł na miejscu. Świadkiem był Klucznik Gerwazy, wierny sługa Horeszków. Od tego czasu poprzysiągł sobie więc zemstę na rodzie Sopliców. Na domiar złego, Jacek został uznany za poplecznika Moskali. Miał nawet otrzymać odznaczenia i majątek w zamian za swój czyn.

Jacek musiał więc udać się na emigrację. Jego młodszy brat, Sędzia, otrzymał część majątku Horeszków po konfederacji targowickiej. Zapragnął więc posiadać również zamek. Było to możliwe, ponieważ Stolnik nie zostawił po sobie męskiego potomka. Jego córka Ewa, zmarła wraz z mężem na Syberii, osierocając córkę Zosię. W okolicy pojawił się jednak Hrabia, daleki krewny Horeszków. Jego romantyczna natura sprawiła, że również zapragnął posiadać stare, opuszczone zamczysko. Jego plany popierał Gerwazy, uważający Hrabię za ostatniego z rodu Horeszków. Starał się obudzić w nim rodową dumę.

Doszło nawet do zajazdu na Soplicowo. Gdy jednak pojawili się Moskale, szlachta zjednoczyła się przeciwko zaborcy. Doszło do pojednania rodu Sopliców i Horeszków. Tadeusz Soplica zaręczył się z Zosią. Zwaśnione rody na dobre więc się pogodziły. Pojednali się nawet Woźny Protazy, sługa Sopliców oraz Klucznik Gerwazy. Ten wątek stanowi dowód na to, że szlachta była w stanie przezwyciężyć swoją kłótliwość i wszystkie inne wady w imię wyższego dobra. Osobiste zatargi nie mogły być ważniejsze od dobra ojczyzny. Historia, opisana przez Mickiewicza, miała dawać Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości.

Mickiewicz ukazał też kluczową rolę starszego pokolenia. W czasach, gdy Polacy byli pozbawieni swojej ojczyzny, rodzima kultura mogła przetrwać wyłącznie dzięki przekazywaniu dawnych obyczajów z pokolenia na pokolenie. Soplicowo pełni w utworze rolę ostoi polskości. Na ścianach wisiały portrety patriotów, którzy odegrali kluczową rolę w dziejach Polski. Nawet zegar kurantowy wygrywał „Mazurka Dąbrowskiego”. Nad wszystkim czuwał Sędzia, który był doskonałym gospodarzem, patriotą i tradycjonalistą. Cenił sobie rodzime obyczaje i krytykował naśladowanie zagranicznej mody. Tradycyjnie się ubierał, dbał żeby podawano polskie potrawy. Zwracał też uwagę, jak zachowują sie młodzi. Nie podobało mu się, gdy Tadeusz nie przestrzegał zasad dobrego wychowania.

Towarzystwo w Soplicowie spędzało czas w tradycyjny sposób. Czas upływał na polowaniach, grzybobraniach, biesiadach i opowiadaniu anegdot. Szlachta miała skłonność do kłótni i intryg. W gruncie rzeczy, najważniejsza była dla niej jednak ojczyzna. Naśladowanie zagranicznej mody przez Hrabiego, Telimenę czy Rejenta było surowo krytykowane. Gdy Maciek nad Maćkami zobaczył Rejenta w francuskim stroju, demonstracyjnie opuścił ucztę zaręczynową. Zaangażowanie Sędziego sprawiło, że Soplicowo stało się ostoją polskości.

Doskonałym przykładem dwoistej natury jest również historia Jacka Soplicygłównego bohatera epopei. W młodości był porywczym hulaką. Niespełniona miłość sprawiła, że posunął się nawet do morderstwa. Nie potrafił panować nad uczuciami, najważniejsze były dla niego jego prywatne sprawy. Zabicie Stolnika i towarzyszące mu konsekwencje sprawiły jednak, że Jacek przeszedł przemianę. Postanowił odkupić swoje winy i skupić się na walce za ojczyznę. Udał się na emigrację, gdzie wsławił się na polu bitwy. Przyjął też fałszywą tożsamość. Przedstawiał się jako bernardyn ksiądz Robak.

Jego nazwisko świadczy o tym, jak wielkiej pokory nabrał. Porównywał się do najmarniejszej z istot, czołgającego się w prochu robaka. Jacek wrócił na Litwę, ukrywając się w zakonnym habicie. Jego celem było wywołanie powstania oraz przygotowanie okolicznej szlachty na nadejście wojsk napoleońskich. W ten sposób, Soplica starał się odkupić swoje winy. Przeszedł przemianę z nieszczęśliwego kochanka w wojownika o wolność. Posiadał więc cechy bohatera romantycznego. Soplica wykonał swoją misję. Doprowadził do zjednoczenia szlachty przeciwko zaborcy. Umarł więc spokojny, otrzymując przebaczenie od Gerwazego. Okazuje się więc, że nawet morderca był w stanie zmienić swoje postępowanie dla dobra ojczyzny.

Mickiewicz z pewnością opisał Soplicowo w wyidealizowany sposób. Nie ukrywał jednak faktu, że szlachta posiada wiele wad. Epopeja miała jednak dawać nadzieję na lepszą przyszłość ojczyzny.


Przeczytaj także: Pan Tadeusz jako epopeja narodowa - cechy

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.