Interpretacja

Do młodych

Autor wiersza Adam Asnyk
Interpretacja stworzona przez: andziagd

Uwór pt. „Do młodych” Adama Asnyka jest manifestem skierowanym do młodego pokolenia pozytywistów. Już przy tytule zauważamy zbieżność z utworem Adama Mickiewicza pt. „Oda do młodości”, co okazuje się trafne ponieważ wiersze są uderzająco podobne. Utwór ten z pewnością możemy zaliczyć do ody ponieważ opiewa wzniosłą ideę.
Pierwszy wers „Do młodych” jest rozkazem zakończonym eksklamacją, namawia on do poszukiwania prawdy, która jest wskazówką. Kolejny rozkaz także dotyczy odkrywania nowych rozwiązań możliwości, których symbolem jest droga. Sformułowanie o podobnym sensie, które padło w dziele Mickiewicza brzmi następująco „Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga”, podmiot liryczny tak jak w odzie Adama Asnyka miał na celu nakłonienia odbiorcy do odkrywania zupełnie niekonwencjonalnego postępowania, działania, nowych rozwiązań.
Kolejne wersy są dowodem na to, że nawet w epoce zdominowanej przez scjentyzm i empiryzm znajdzie się miejsce dla Boga. Podmiot liryczny mówi, że poszukując prawdy możemy przeniknąć do świata duchowego, dzięki czemu lepiej poznamy Boga, który stanie się dla nas potężniejszy, ważniejszy.
Następna zwrotka jest poradą, przestrzega ona tych młodych ludzi epoki pozytywizmu, którzy chcą aby stara epoka odeszła w zapomnienie, niszcząc wszelkie z nią związane wierzenia, poglądy. Podmiot liryczny przestrzega, przed ludźmi którzy powrócą do swych dawnych przekonać, lecz możliwe jest że ich postrzeganie świata zmieni się. Możemy zinterpretować tę samą myśl jako wezwanie do podejmowania nowych działań , tak jak w „Odzie do młodości” „Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga”.
Trzecia zwrotka może być skierowana, do ludzi starej epoki romantyzmu , zostają oni upomnieni, że każda epoka ma własne cele. Jest to usprawiedliwienie pozytywistów, którzy porzucili stare idea, a także pogodzenie się z nadchodzącym postępem, ewolucjonizmem. Podmiot liryczny namawia romantyków aby przyłączyli się do tworzenia wspólnej przyszłości.
W przedostatniej zwrotce pozytywiści zostają upomnieni aby nie niszczyć wspomnień, które wypisane są wielkim trudem, poświęceniem i miłością. Metafora o miłości ludzkiej która stoi na straży przeszłości świadczy o szacunku i głębokiej moralności, którą podmiot liryczny chce zaszczepić młodych.
Ostania zwrotka jest apelem o pogodzenie dwuch światów starego i nowego. Podmiot liryczny przypomina, że epoka która powoli odchodzi w zapomnienie także miała swe marzenia, które zostały określone epitetem metaforycznym jako tęcza idealnych snów.
Utwór pt. „Do młodych”Adama Asnyka to liryka zwrotu do adresata , apel skierowany do młodeko pokolenia konkretnej epoki – pozytywizmu. Adam Asnyk poszedł w ślady wielkiego poety Adama Mickiewicza, tak jak on chiał pokrzepić serca młodych ludzi, którzy są podatni na wpływy i nieświadomie pragną aby ktoś nimi pokierował i dodał otuchy.
Nadawca nie ujawnia się, używa wielokrotnie rozkazów, skierowanych do zbiorowości jaką jest młodzież, a także starsi ludzie minionego stulecia.
Nie przypadkowo ludzie młodzi zostali umieszczeni w tytule, są oni głównym adresatem, połączoni są własnymi wartościami, celami, ideą. Kolejnym odbiorcą utworu jest statre pokolenie romantyków, grupa polączona własnymi ideami lecz wyalienowana w nowym społeczeństwie.
Uważam, że utwór Adama Asnyka pt. „Do młodych” słusznie został nazwany manifestem pokolenia młodych pozytywistów. Jest on wspaniałym przykładem na to, że czasem warto naśladować ludzi wielkiego formatu takich jak np. Adam Mickiewicz , ponieważ może to służyć szczytnym celowi jakim jest wsparcie duchowe włsnego pokolenia.

Komentarze

kaska

dzieki jedna strona w tym calym piepszonym necie gdzie mozna zwalic zadanie domowe naprawde dzieki bede pamietac o tej stronce

tomek

wale konia

huj wam potycki w zad

kurwy i pedaly zdziry gejsze rozruchane szmaty pierdolnieci konfidenci szczam na was pizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzddddddddyyyyyyyyyyyyyyy

Golddragon

Bardzo dobra interpretacje. Tylko dlaczego nie ma budowy wiersza?

Poprawnie piszący

"(...)Ostania zwrotka jest apelem o pogodzenie dwuch światów starego i nowego.(...)" Pisze się dwóch przez "ó", bo wymienia się na dwoje.

KASIA

suuuuuuuuuuuuuuuper to jest to czego potrzebowałam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Junitka

:))

malina

super stronka a interpretacja miodzio!! do zeszytu i gotowe!!!

BartekMH

Paczino to fajny gosci jest :D:D:D:D:D:D:D:D:D Moj najlepszy i najukochanszy trener :D:D:D:D:D

kasia

dzieki praca jest super:)

kasiuniaaa

praca jest naprawdę suuuuuuuuuuuper:-))))

Madziulka

praca mało spójna i dużo błdów leksykalnych i jezykowych!!poza tym kompozucja tez mogłaby być inna!!!!

milan

git praca dzieki

~JeSsi~

GratuLujĘ :)) To JeSt ChyBa jeDyNa NormaLna StroNka w CaŁym Necie Gdzie MogŁam zNaleŹć Tą PowaLoną InterPretaCję :)) JesteŚcie SuUuuPerrrrrr :)) ;* BuŹKa

MIRKO

Dzieki zaprace!! zrobilem z niej niezly urzytek!!:):):):)

gutek

są błędy ortograficzne i podobne, ale ogólnie praca bardzo dobra:) każda strofa osobno opisana, ilośc odpowiednia. Jedynie szkoda że o tej liryce zwrotu do adresata jest napisane na koncu bo nas Pani uczy zeby o tym pisac na począku a ja czytałęm od góry i pisałem:P pod koniec patrze a tu liryka zwrotu do adresata jeszcze:| praca moim zdaniem na 4+/5-

522

ludzie nie traktujcie poezji tylko jako kolejnej beznadziejnej pracy domowej! Spojrzcie na nia z innej strony, czasem jest naprawde piękna... pozdrawiam

sith

cos pieknego thx

Tysia

Dziekuje to jest to co potrzebuje ale znajac moja nauczycielke od polskiego to i tak bedzie " MAŁO " ....

aniulka

to beznadzieja inny temat i inna treść naucz się pisać i nie rób błędów ortograficznych

nauczycielka

sama naucz się pisać potem dawaj ściągać dla innych Pani od polskiego w Gdańsku

izabelka

nie umiesz pisać????????????

1988

Słuchajcie błędy zdażają sie każdemu bo nie jesteśmy maszynami tylko ludźmi.Więc może oceńmy raczej treść a nie składnie.A może najpierw zacznijmy od siebie,warto byłoby najpierw przeczytać to co mamy zamiar napisać.Wtedy uniknie się przepisywania prac z błędami a poza tym można po przeczytaniu się zainspirowac i w oparciu o tą,zresztą bardzo dobrą,interpretacje napisać własną. Bardzo dobra praca,przemyślana,dokładnie zanalizowana i zinterpretowana.Moim zdaniem merytoryka pracy powinna być oceniona na 5.

maciek

fajna sprawa lecz zabrakło mi budowy wiersza, ogółem jest dobrze, reszte spisze na przerwie :D:D:D:D:D:D:D

czytelnik

calkiem niezle...:))))wazne ze cosik jest:)))hehe...

Kitty

Ostrow wlkp - zajete :P

Kitty

super ;)

$$

dzieki dzieki na pewno si e przyda:)

Alenka

Jesteście genialni!!! dzięki wielkie za to wypracowanie ;) pozdrawiam

Pizam

Całkiem fajne ale nie warto tego spisywać.... Inni tez maja neta ...

Alenka

Jesteście genialni !! dzięki za to wypracowanie ;-) pozdrawiam

pietrasek

Uffffffffffffffffff extra ze ktos ma jeszcze glowe na karku i potrafi napisac cos co potrzeba dzieki za ta strone

Pati

twoja interretacja jest naprawde dobra bardzo mi pomogła

Starski

Moim zdaniem dobre, ale nie nadaje się do bezmyślnego przepisania. Poza tym jest dość chaotyczna.

anonymous

Do "pani od polskiego z Gdańska" : mówi się "dawaj ściągać innym" a nie "dla innych"; ale to taka małą dygresja. Interpretacji można wiele zarzucić (błędy faktycznie są), ale autorka się nieźle namęczyła i znalazłam więcej tutaj, aniżeli w dwóch opracowaniach. Wielki plus; buziak

Puzonix

Dobra interpretacja. Przydała mi się. dzięki :)

SeWeRyN

Super! Bardzo mi sie przydało ! :)

Olguś

Dzięki wielkie , pomogliscie mi troszke :P

myszka

w wyrazie dwóch jest błąd w takich pracach nie powinno się robić takich błędów.

Basia

naprawde super napisane:):) a tym co przeszkadza ze jest jakis bład w słowach tej pracy to niech ja sobie pisze sam a wiec wielki buziak

młoda

interpretacja przekazuje głowne myśli, ale ogrom błedów ort. i styl. jest przerażający! praca na 3,5!

ZIUTA

SUPER

Pigi

Zajebiste. Sam bym nic nie wymyślił.

Aniulka

fajniutka interpretacja. Krótko i na temat :-) a te błędziki to nic takiego ważniejsza jest treść. hehehehe

Yuhas

do 522 - czasem

gucio

to nie jest mi do niczeho potrzebne

Agrafka

extra !! własnie tego szukałam :) perfekto :D :D wypas interpretacja, po prostu miodzio :D

anka

Moim zdaniem to opracowanie nie jest wystarczająco dobre . Może dla takiego słabego technikum albo liceum taki poziom byłby oceniony na 6. Niestety w miom liceum imienia Adama Asnyka ta praca oceniona by była może może na 2, ale też wątpie. Więc jeśli chcecie przepisywać sobie takie bzdury to wasza sprawa. Uważam ,że dla osób prymitywnych może to być dobry sposób na ściągnięcie pracy domowej.Warto jednak trochę smemu pomyśleć, a nie bezmyślnie przepisywać rzeczy o których i tak nie ma się pojęcia.Żal mi was.

Parafia

I oto chodziła no poprostu zajebista stonka :D

szklana

zajebista interpretacja. tego mi było trzeba. pozdro.

Mucha

he he a bez przekleństw się nie obejdzie???

siania :)

dretwy jestes

`~~~~~~`

"poprawnie piszący"(to do ciebie) jak taki z ciebie polonista to mozesz sam napisać a nie spisywać a wiadomo że jak sie dużo pisze na klawiaturze to można błąd zrobić, nie musisz sie czepiać!!!

uzo

gdzie jest interpretacja ,,wierza co warto''

Radis

W Prawdzie nie szukalem dla siebie lecz dla dziewczyny ale dzieki widac ze sie nada swietna robota i niezla praca oby takich wiecej pozdrawiam

Kulka

Dzięki bardzo!!!!!!!!!Wiecej takich stron:):):)

Saserka

praca całkiem niezła ale jak to mówi moja polonistka"niektóre sformułowania powinny być poparte odpowiednimi cytatami,żebym wiedziała,że naprawdę znasz dany utwór".Brak analizy wiersza!

miky9

no nareszciektoś pomyslał i zrobił zajefajniusia stronke dzieki ktorej mozna odrobic homework ;) Bóg zapłac załozycielom stronki :) Pozdrawiam :)

kamilka kropus:)

ekstra tego potrzebowałam i tu znalazłam:)

marta

to nie jest oda!!! nie tworzono w pozytywizmie od!!

Anjo

Dokładnie, to nie jest żadna oda.

velendil.com

Dobrze,że znajda się czasem tacy ludzie, którzy wrzuca swą twórczość w net. Dzięki wielkie ! Pozdrawiam!

Agroma

Bardzo podoba mi się ten wiersz. Jest bardzo interesujący i daje dużo do myślenia...

Cieloszek :P

uważam iz praca jest napisana dobrze ale dla naszej polonistki to i tak za mało :D ale sprzydała sie dziex

Wiolcia

REWELKA!!Do zeszytu i pozniej odpowiedzi...5 murowana :):)

kamila

Przyznam ze tez tego potrzebowalam! Super interpretacja! ale gdzie analiza?????buuuuuuuuuuu:(

karloo

to jest to czego szukalem wiecej takich stron!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

agnieszka

to co dla nas jest potrzebne................=)))))))))

Natka

Właśnie o to mi chodziło!!!

??

Co to ma byc, byk na byku, wielkie braki a to co jest niezbyt trafne. Tragedia. Wspolczuje bezmyslnym ludzia, przepisujacym to "cos" z tej watpliwej ajkosci strony.

??

Co to ma byc, byk na byku, wielkie braki a to co jest niezbyt trafne. Tragedia. Wspolczuje bezmyslnym ludzia, przepisujacym to "cos" z tej watpliwej ajkosci strony.

Miśka

praca jest fajna szkoda, że nie ma innych wierszy asnyka w ten sposób opracowanych

dredziara

no w sumie dobra stronka tyle tylko, że jeszcze przydałaby się budowa wierszy no ale cóż nie można wymagać aż tak dużo hehe pozdrawiam

marianna

dobre :)

plocik

dziekuje bardzo!!naprawde mi sie przyda!!polecam wszystkim tą stronke!!jeszcze raz dzieks

ELA I DOROTA

może to i fajne ale nie dla mnie ja wole cos z fotografiami

kanuśka

Och, wielkie dzięki!praca jest świetna, a jak komuś się nie podoba to niech napisze lepszą

maja

ładne ale dużo błedów

dziubas

dużo skorzystałam wielkie dzieki mam teraz sssssssssuuuuuuuuppppppppppppeeeeeeeeeeerrrrrrrrrr gotowca:)

Klaudia

suuper:D hihihi dziekowa! :)

-=Freddy=-

To jest to !! Każdy widzi :D DZIĘKI WIELKIE :]

xxx

a gdzie ten nieszczesny wiersz, ktoś wie gdzie go znajde??

Siemek

jedyna stronka na korej to znalazłem~!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

ona18

niktóre myśli mi nie pasuja, ale nie mam czasu wymyslac trafniejszych;) thx

Rafał

może być, przyda się

nina

podziwiam tych któży lubią wiersze i je potrafia zrozumieć (nie lubie interpretacji)

nina

podziwiam tych którzy lubią wiersze i je potrafia zrozumieć (nie lubie interpretacji)

ewelina

wielkie dzięki, prace domową mam z głowy, oby więcej takich stron:)

Marta

super praca !pozdrawiam

julka

dziekowa co prawda troche długie ale praca domowa odwalona!

P@ulina

super interpretacja dokladnie taj samo omawialiśmy na lekcji.

poprawna

czemu w tekście zawarty jest błąd? prędzej dwóch a nie dwuch. i brak przecinków.

siwa

co do drugiej zwrotki bym sie nie zgodzila.chodzi tutaj o to ze asnyk apeluje o wyrzucenie ze swiadomosci istnienie swiata metafizycznego i gdy to juz uczynimy to mimo to nie zabraknie na swiecie chwil,rzeczy wywołujacych w nas zachwyt.

Sylwi@

Ludzie zastanówcie się trochę!!! Nie dość że ściągacie to jeszcze narzekacie zamiast się cieszyć że jest skąd spisać. Głupotą jest spisywać coś czego się nie przeczytało!!! Może ta osoba ma problemy z pisownią, ale jeżeli jesteś na tyle bystry to sobie sam poprawisz te błędy!!! A tak po za tym cudze sie pod lasem widzi a swojego pod nosem nie !!!!

małaMarta

fajniusio ze jest cos w tym necie ale szkoda ze nie ma na tej stronce mniej bo za duzo miejsca by to zajelo :P:P:P

patu333

jupiii wreszcie cus znalazlam.....no teraz to 4 napewno dostane ;)

~angelka~

super interpretacja....:) ludzie nie czepiajcie sie tak tych bledow tylko myslcie co przpisujecie...

dr

zrobiłeś pare błędów typu:dwuch-dwóch

kedziorex

jestem ciekawy ile ziomkow z klasy to bedzie mialo hehe ,trzeba pozmieniac bedzie i tak dzieki

Cma

do dupy!

Agatek

ehe:)

gosia

fajna strnka tego właśnie szukałam dzieki

Karolina

jestescie wielcy.............. uczennica MAT FIZU :****************

mariolka

praca jest świetna. N areszcie PANI "PROFESOR" sie do niczego nie doczepi.

polonistka

dobrze wiedzieć skąd uczniowie ściągają takie głupoty, to jednak udowadnia że nie oni sami są głupi tylko ci co to piszą i zamieszczają w internecie. Na maturze i tak wyjdzie że jesteście niedokształceni i brakuje wam samodzielnego myślenia. Róbcie tak dalej a spotkamy sie na poprawkach. Powodzenia.

Malina

szkoda tylko ze nie ma cytatow które by potwierdzały twoje słowa:P

SEBA

takie strony sa dobre ;] ciesze sie

DAwid is good

JEST OKI ! Wlasnie tego szukalem

olcia;)

no i super zadanko jest;)

Paulina

Dobra praca. wszexzie pisza o tym tekscie ale nie na temat. a ty strzal w 10. pokazany zostalo starcie pokolen literackich. niektore z fragmenty pomoga mi w pracy maturalnej...

a

hmmmm mam tu mały dylemat, czy ta trzecia strofa jest faktycznie do starego pokolenia?nie dalej do młodego?ja osobiście też miałam wrażenie że byćmoże to jest to pokolenie romantyków,ale biorąc pod uwagę cały utwór to jest to skierowane w całosci do pokolenia młodego,niekoniecznie pozytywistycznego-jak wskazuje na to ostatni wers.więc?

Madziusia05

wiersze sa calkiem niezle zinterpretowane... tak jak nam kaza:D:D.. super stronka dziekuje bardzo:*:*:*

moncia

kurcze ale czemu nie ma tutaj cytatów

matrix

dziex wielkie pomogło mi to bardzo:)))))

moniczka

super dzięki;)

mona

nic tu nie ma konkretnego...za to wszkole dostala bym pewnie2

Prezes

zajebisty tekst Cnacuba

buba

ja uważam że ta interpretacja jest średnia. u mojej polonistki osoba ta dostałaby 3, no może 3+. największym błędem było napisanie słowa dwóch przez "u"!!!!!!!!!!!!!! jak można za to ta osoba byłaby spalona u mojej polonistki. są jeszcze drobne przejęzyczenia ale to już nie jest aż taki duży błąd bo to się zdarza prawie każdemu jak pisze szybko. pozdrawiam

Sylweńk@

Czesc wielkie dzieki za ta prace, bardzo mi pomogla pozdrawiam papa

klaudia :)

moze byc ja sama bym tego nie napisala lepiej dzieki he he he:)

Katiarina

Normalnie suuper, dziekuje bardzo to jet to czego szukalam ;D Dziekuje jeszcze raz ;)

~~~~~~~~~~~~

" tu zle, tamto nie tak, ta praca jest dla imbecylow" kujony jedne jak jestescie tacy zajebis**e madrzy to po h*j tutaj zagladacie i piszecie takie farmazasy :/ przeciez taka latwa prace mozecie sami napisac nieprawdaz??

Fala89

"dwuch" sie pisze przez "ó" .... no coments..

misiek kocha buba

dzięki jak ja lubie takie odrabianie llekcji

Heh

Fala89 poprawisz kogoś kto napisał tą prace a sama lepsza nie jesteś. No comments. Macie gotową interpretacje to co jeszcze narzekacie :| Zawsze można coś swojego dołożyć.;P Jak Wam coś nie pasuje to przecież nie musicie tego przepisywać.

Heh

Fala89 poprawisz kogoś kto napisał tą prace a sama lepsza nie jesteś. No comments. Macie gotową interpretacje to co jeszcze narzekacie :| Zawsze można coś swojego dołożyć.;P Jak Wam coś nie pasuje to przecież nie musicie tego przepisywać.

madman

lux !!!dzieki:)

sorek :/

Sorry, ale nie publikuj pracy, której nie jesteś pewna.Głupota totalna. Dobrze, że nie wszyscy tak piszą. Jak już postanowisz wstawić swoja prace gdziekolwiek, najpierw przeczytaj ja 3 razy!!! Pisząc o tym wierszu powinnaś zawrzeć: A.Ocena romantycznego dorobku: 1. oderwanie od rzeczywistości 2. mitotwórczy charakter 3. epoka odchodząca w przeszłość 4. ponadczasowe ideały B. Proponowana postawa: 1. szacunek dla trwałych wartości romantyzmu 2.zerwanie z zapatrzeniem w przeszłość na rzecz przyszłości 3. kult wiedzy i postępu 4.idea uczenia sie na błędach poprzednich pokoleń 5. zrozumienie niezmiennych praw rozwoju cywilizacji, przemijania A u Ciebie nie powiem żeby było to zawarte. RADZE NIE PRZEPISYWAĆ!!!

monia

dzieki super interpretacja =)

Szkielo

Spoko interpretacja, tylko szkoda ze niema jeszcze analizy stylistycznej :/ Ale ogólnie jest OK. :d

gosia

to jest normalnie boskie!!! Dzięki:-)

moniczka

no po prostu genialne :D ale zaskoczę polonistkę na lekcji :P

Kassia

wielkie dzieki:*:)

licealistka

najlepsza strona z interpretacjami :D zacznacz--> edycja kopiuj--> edycja wklej--> drukuj i jest zadanko i 5 z polskiego :D

licealistka

najlepsza strona z interpretacjami :D zacznacz--> edycja kopiuj--> edycja wklej--> drukuj i jest zadanko i 5 z polskiego :D

Nasza witryna korzysta z plików COOKIES („ciasteczka”). Dowiedz się więcej o COOKIES z naszej Polityki Prywatności.
ROZUMIEM