W jaką grę pokemon zagrać?

W jaką grę pokemon zagrać?

Pokeball

Większość dzisiejszych dwudziestoparolatków pamięta szał, jaki panował w latach 90 na pokemony. Do dzisiaj te kolorowe stworki zdobywają swoich nowych fanów, a to wszystko dzięki serii gier z uroczymi pokemonami. Jak powstały kreskówki i gry o pokemonach i które tytuły zdobyły największą popularność?

 • Historia powstania gier pokemon
 • Najpopularniejsze wersje gier pokemon
 • Historia kreskówek Pokemon
 • Pokemon Go
 • Historia powstania gier pokemon

  Seria gier Pokemon należy do gatunku jRPG, to marka wchodząca w skład koncernu Nintendo. Nad rozwojem gier pracują studia: Creatures Inc oraz Game Freask. Grę opracował japoński projektant Satoshi Tajiri, który po wielu próbach przekonał w końcu koncern do swojej wizji gry. Dzięki temu postała gra Pokemon Res oraz Pokemon Green, a później również Pokemon Blue i Pokemon Yellow. Pierwsze wersje zostały wydane na przenośną konsolę GameBoy Pocket w roku 1996. Pierwsza generacja cyklu zyskała dużą popularność, dzięki czemu koncern Nintendo zdecydował się na przeniesienie marki również na inne konsole. W roku 2013 ukazała się szósta generacja, a gracze mogli zapoznać się z takimi tytułami jak gra Pokemon X i pokemon Y na Nintendo 3DS, co ciekawe tytuł dostępny był an całym świecie, w przeciwieństwie do innych gier. W 2014 na rynku ukazał się remake trzeciej generacji serii gier Pokemon Ruby oraz Pokemon Sapphire pod tytułem Pokemon Omega Ruby, oraz Pokemon Alpha Sapphire. W 2916 roku na rynku zadebiutowały gry Pokemon Sun oraz Pokemon Moon, które prezentowały już siódmą generację. Premiera tych, że gier łączyła się z okazją obchodzenia przez markę dwudziestolecia, z tego względu akcję osadzono w nowym regonie Alola, inspirującym się kulturą hawajską. Cała seria Pokemon wydawana na przestrzeni lat 1996-2016 doczekała się kilkunastu gier zaliczanych do głównego nurtu oraz wielu pobocznych produkcji. Akcja wszystkich gier toczy się w świecie fantazji, w którym królują magiczne istoty, czyli tytułowe pokemony. Gracze kierują działaniem ich trenerów pod postacią ludzi i biorą udział w wielu pełnych emocji turniejach. Wraz z rozwojem fabuły bohaterowie udają się do nowych miejsc, wykonując przy tym zadania i rozwijając umiejętności swoich pokemonów. Istoty pojawiające się w grach posiadają przeróżne moce, z których korzystają w trakcie pojedynków. Gracze mogą dołączyć do swojej kolekcji wiele pokemonów. Oprawa audiowizualna zależy od możliwości danej konsoli, starsze gry odznaczą się prostą grafiką, a nowsze tytuł mają przeważnie oprawę trójwymiarową. Wszystkie gry bazują na stylistyce anime. Pokemon należy do jednych z najbardziej dochodowych marek, sprzedaż gier z tej serii według danych koncernu Nintendo przekroczyła 279 milionów egzemplarzy. Dzięki tak dużej popularności gier powstało również wiele serialów o pokemonach, a także film anime i gadżety.

  Najpopularniejsze wersje gier pokemon

  1. Pokemon Counquest

  Jest to cross-over pokemonów, w tej odsłonie gracze mogą być świadkami wielkiej wojny w czasach feudalnej Japonii, w tym czasie Oda Nobunaga walczył o władzę nad krajem oraz rozpoczęcie ery Edo.

  2. Pokemon Diamond/ Pearl

  Czwarta generacja pokemonów dostępna na konsolę Nintendo DualScreen. W grze zastosowano nowe rozwiązania i dodano minigierki. Dzięki możliwości połączenia z internetem gracze mogą wymieniać się pokemonami i walczyć z trenerami ze wszystkich krajów. Ta odsłona odznacza się o wiele większym światem i nowym silnikiem.

  3. Pokemon Fire Red/Leaf Green

  Remake pierwszej generacji świata pokemonów z odświeżoną ścieżką dźwiękową i nowocześniejszą grafiką.

  4. Pokemon Heart Gold/Soul Silver

  Druga generacja uwielbiana przez graczy z całego świata. Gra dostarcza przede wszystkim wielu nowości związanych z dodatkową mocą nowego sprzętu. Fani pokemonów mają o dyspozycji wiele ciekawych minigierek, dwa regiony i 16 odznak do zdobycia.

  5. Gra pokemon Black i White

  Wersja ta należy do piątej generacji serii, opiera się nie tylko na zdobywaniu odznak i wygrywaniu lig, ale również ma bardzo ciekawą fabułę, a głównym jej wątkiem są losy Team Plasma. W tej grze można zobaczyć zagadki logiczne w salach trenerskich, walki rotacyjne, a także skorzystać z opcji wieloosobowych.

  6. Pokemon X/Y

  Ta odsłona jest przede wszystkim bogata w wiele detali, umożliwia kupowanie strojów dla swoich postaci, a także ma o wiele dynamiczniejszą rozgrywkę. Świat tej wersji jest bogaty w pokemony, gracze docenili zwłaszcza możliwość mega rewolucji pokemonów, dzięki której są one przez chwilę bardzo silne.

  Dużą popularność zyskały także gry Pokemon online na przykład Pokemon Revolution Online, Pokemon TCG Online czy PokeGra.

  Historia kreskówek Pokemon

  Serial o pokemonach był produkowany przez cały czas od roku 1997. Serial pojawił się w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych. W Wersji Amerykańskiej postacie mają inne nazwy, zamiast japońskiego trenera Satoshi w tej wersji głównym bohaterem jest Ash Ketchum. To właśnie Amerykańska wersja jest najbardziej znana na świecie i zyskała dużą popularność. W późniejszym czasie powstał serial anime: Pokemon Chronicles, który był spin-offem anime Pokemon. Powstała również kreskówka Pokemon: Origins, czyli ekranizacja gry Pokemon Red i Blue.

  Pokemon Go

  Istotną częścią serii gier jest również Pokemon Go, czyli darmowa gra mobilna stworzona przez studio Niantic. Jest to pierwsza produkcja na smartfony z pokemonami. Ta wersja korzysta z kamery i technologii GPS, a całość rozgrywki przeniesiona jest w rzeczywistość rozszerzoną. Kiedy gracz stworzy awatara, zostaje zlokalizowany na mapie świata, po czym tworzone są w jego okolicy pokemony. Zadaniem gracza jest ich złapanie poprzez udanie się w dane miejsce, gdzie znajduje się wirtualne stworzenie.


  Czytaj dalej: Kondycja języka polskiego w Internecie

  Ostatnia aktualizacja: 2020-11-20 10:01:37