Książki LGBT dla młodzieży - dlaczego warto je czytać?

Książki LGBT są ważnym głosem w literaturze uczącej o tolerancji oraz różnorodności ludzi. Szczególnie znaczące stają się dla osób młodych, które z powodu swojej orientacji czują się odmienne. 

 • Społeczeństwo, a osoby LGBT
 • Postacie LGBT w książkach
 • Wsparcie dla młodych
 • Społeczeństwo, a osoby LGBT

  Osoby LGBT nie są nowością w społeczeństwie, są z nami od zawsze. Jednak ich temat był spychany na boczny tor lub wręcz tabuizowany. Prowadziło to do różnego rodzaju eskalacji nietolerancji, która przeradzała się niekiedy w nienawiść wobec czegoś "innego".

  Sytuacja ta się zmienia, jednak wciąż w dużej mierze jest daleka do ideału.

  Osoby LGBT ze strony społeczeństwa cały czas doświadczają stygmatyzacji. Szczególnie bolesne jest to dla osób młodych, które już w samym etapie życia jakim jest dorastanie muszą walczyć z całą burzą hormonów, zmian i poczucia niezrozumienia.

  Książki z wątkiem LGBT są ważnym głosem, ponieważ z jednej strony przemawiając w imieniu krzywdzonych i stygmatyzowanych, a z drugiej mówią innym "hej, jestem taki jak Ty! To samo czuję". 

  Postacie LGBT w książkach

  Nastolatki szczególnie chętnie sięgają po książki z wątkami LGBT, w których bohaterami są rówieśnicy. W nich mogą śledzić ich losy, ich miłość oraz szukać odpowiedzi w różnego rodzaju sytuacjach. 

  Książki LGBT to niekiedy historia przemocy, pragnienia rodzicielskiej miłości, a czasem zwykłe perypetie osób LGBT, które moglibyśmy spotkać w szkole. 

  Pokazują obraz tego jaki ma stosunek amerykańskie społeczeństwo obecnie, jaki jest w Polsce, ale też spotkamy pozycje, które przybliżają nam odległe czasy oraz ich wielokrotnie większą nietolerancję. 

  Mnogość historii, typów osobowości i narodowości daje jasne świadectwo na to, że osoby LGBT nie są marginesem. 

  Ważne jest zaznaczyć, że książki z postaciami nie heteronormatywnymi nie są dedykowane jedynie społeczności LGBT. Mogą być równie ważną lekcją zrozumienia dla każdego nastolatka.

  Wsparcie dla młodych

  Książki z motywem LGBT są ważnym przesłaniem dla odkrywających siebie młodych ludzi, żeby nie bać się tego kim się jest i akceptować to, że ktoś może być inny. Każdy z nas potrzebuje akceptacji, a wyrażanie potrzeby bliskości leży w naszej naturze.

  Zagubiony nastolatek, który sam nie wie jak zrozumieć siebie śledzi historię, w której główna bohaterka pochodząca z konserwatywnej rodziny nie boi się powiedzieć kim jest. I nawet jeżeli spotykają ją przez to początkowe przeciwności i ból to koniec końców jej coming out jest wyzwoleniem.

  Książki LGBT możesz odnaleźć w sieciach takich jak np. Empik - pod tym adresem https://www.empik.com/ksiazki/ksiazki-o-lgbt. Tam kupisz nie tylko polskojęzyczną literaturę, ale również zagraniczną.

  Artykuł partnera


  Czytaj dalej: Rodzaje grzechów

  Ostatnia aktualizacja: 2022-12-13 11:57:25