Powszechny dostęp do Internetu ma swoje dobre i złe strony. Do tych złych zaliczyć można chociażby to, że Internet stał się wylęgarnią błędów językowych. Do tych dobrych niewątpliwie należy łatwy dostęp do różnego rodzaju informacji, choćby takich, które dotyczą poprawności językowej. Jak wygląda stan polszczyzny, którą posługują się Polacy w Internecie? Więcej informacji znajdziecie w poniższym tekście.
Kilka słów tytułem wstępu
Mimo tego, że wiele osób wciąż popełnia błędy językowe, są również i tacy, którzy dbają o poprawność naszego ojczystego języka. Co więcej starają się ją popularyzować, aby jak najwięcej osób zachęcić do posługiwania się staranną polszczyzną, w mowie i piśmie. Do takich inicjatyw należy serwis internetowy Polszczyzna.pl.
Polszczyzna.pl to takie miejsce w polskim internecie, w którym znaleźć można wszelkie informacje dotyczące języka polskiego. Twórcy tego serwisu starają się w jasny i przejrzysty sposób wytłumaczyć różne tematy i zawiłości językowe. W artykułach znajdują się zarówno porady o poprawnych formach, a także teksty wyjaśniające nierzadko trudne słowa, których w języku polskim nie brakuje. Wiele z nich jest wzbogacona różnymi ciekawostkami. Uczniowie języka polskiego, szczególnie przyszli maturzyści, też znajdą dla siebie przydatne artykuły; szczególną popularnością cieszą się teksty opisujące takie tematy, jak epoki literackie, części mowy, łamańce językowe czy też środki stylistyczne.
Raport o błędach w Internecie
Co roku twórcy Nadwyraz.com wraz z portalem Polszczyzna.pl – poświęconym zagadnieniom językowym, publikują raport o bieżącym stanie języka polskiego w Internecie. Tak było i w 2021 r. Po przeanalizowaniu tego, jakim słownictwem w Internecie posługują się Polacy i porównaniu z wcześniejszymi latami, nasuwa się jeden wniosek – w tej kwestii zmieniło się niewiele.
Gdzie najczęściej popełniane są błędy językowe? Oczywiście tam, gdzie obecnie udziela się najwięcej ludzi. Ogólnopolskie strony z przeróżną tematyką oraz portale społecznościowe Facebook, Instagram, Twitter, YouTube. Wystarczy prześledzić sekcję komentarzy. Błędów niestety nie brakuje.
Najczęściej popełniane błędy
Przyglądając się internetowym wypowiedziom użytkowników Internetu, można stwierdzić, że wciąż istnieje problem z fleksją, deklinacją, gramatyką i ortografią. Jakie błędy pojawiają się najczęściej? Oto lista:
napewno (internauci wciąż się głowią, czy pisać na pewno czy napewno), na prawdę, wogóle/wogule, narazie, po za tym/pozatym, na codzień/nacodzień, niewiem, conajmniej, wziąść, muj, na przeciwko/na przeciw, jusz, ktury, z przed/zprzed, z kąd, ludzią, doktór/doktur, pierszy/piersza, dziecią, kupywać, lubiałem/lubiałam, derektor, poszłem, (ja) rozumie/rozumię, trwać nadal, okres czasu, kartka papieru, w każdym bądź razie, fakt autentyczny, akwen wodny, spadać w dół, po najmniejszej linii oporu, cofać do tyłu, pod rząd, półtora godziny, dlatego bo, dla czemu, po lewo/po prawo, półtorej roku, dlatego ponieważ, ubrać kurtkę, sukienkę itd., półtorej tygodnia.
Przyczyny błędów
Co zatem sprawia, że Polacy popełniają w Internecie aż tyle błędów? Przede wszystkim są dwa główne czynniki, które powodują, że polscy internauci mają duże problemy z posługiwaniem się poprawnym językiem.
Po pierwsze, jest to rezultat niedostatecznej wiedzy nabytej w szkole. To z kolei może wynikać z tego, że podczas lekcji języka polskiego nie zawsze należycie dużo czasu poświęca się na naukę dotyczącą poprawności językowej. Poza szkołą niewiele osób chętnie poszerza swoją wiedzę językową, stąd też tak wiele przypadków niedbałości wypowiedzi.
Po drugie, bardzo niskie czytelnictwo. Badania pokazują, że odsetek ludzi czytających jest nadal niski. Choć jest ku temu tendencja wzrostowa. Czytanie jest bardzo pomocne w przyswajaniu sobie poprawnej pisowni. Dodatkowym pozytywnym aspektem częstego czytania przeróżnych pozycji literackich jest także powiększenie zasobu słownictwa. To również jest bardzo ważne.
Recepta na błędy
Podczas aktywności w Internecie można jednak uniknąć popełnienia błędu. Jeżeli mamy problem z poprawnością językową, zanim zechcemy opublikować naszą wypowiedź w Internecie, warto sprawdzić jak prawidłowo zapisać dane słowo.
Istnieje wiele internetowych słowników i poradników. To nic trudnego, wystarczy poświęcić dosłownie chwilę. Z czasem wiedza utrwali się w pamięci i błędy będą pojawiać się coraz rzadziej, a nawet całkowicie znikną.