Ebooki czy audiobooki - co wybierają Polacy?

Ebooki czy audiobooki - co wybierają Polacy?

Ebooki czy audiobooki - co wybierają Polacy?

Rozwój techniki wpłynął znacznie na czytelnictwo i możliwości korzystania z literatury. I chociaż prym nadal wiodą książki tradycyjne, to ebooki i audiobooki stają się istotną alternatywą na rynku księgarskim, a obecnie można zaobserwować wzrost zainteresowania nimi.

Czym kierujemy się korzystając z audiobooków i ebooków

Poza modą na książki elektroniczne, istotniejszą, według mnie rolę, gra wygoda, możliwość „noszenia” przy sobie niezliczonej ilości tytułów, z których możemy skorzystać w dowolnym momencie. Za użytkowaniem ebooków przemawia też cena, która jest znacznie niższa od książek tradycyjnych, ale również mniej zapłacimy za nie w porównaniu z audiobookami. Zaletą jest również szeroki wybór e-książek, których zdobycie w tradycyjnej formie jest utrudnione, lub po prostu niemożliwe. Dla osób, które potrzebują zmiany parametrów, elektroniczne rozwiązania dają taką możliwość.

Styl życia, który prowadzi większość osób, nastawiony na jak największą aktywność, potrzebę przemieszczania się, również przemawia na korzyść form elektronicznych. Podczas przemieszczania się środkami transportu publicznego, korzystanie z niewielkich gabarytowo czytników jest bardzo wygodne, można robić „krótkie pauzy” w codziennych obowiązkach i sięgnąć po lekturę. Audiobooki zaś są atrakcyjnym sposobem np. podczas codziennych przejazdów samochodem, czy w podróży. Jest to też najczęstsza forma korzystania z książek mówionych. Dobrym wykorzystaniem może być słuchanie książek przed snem, co może pomóc wyciszyć się i skoncentrować.

Walorem obydwu rodzajów jest z pewnością szybka możliwość zakupu, i bardzo duży dostęp do księgarń oferujących sprzedaż omawianych form. Korzystając z szerokiej gamy ofert na rynku księgarskim, który obecnie ma rozkwit w działalności internetowej, dobrym przykładem będzie księgarnia Woblink, która połączyła możliwość zakupu wszystkich trzech opcji książek, tj. książek drukowanych, audio- i ebooków.

Reasumując: co dla nas jest bardziej atrakcyjne?

Z badań Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, wynika że najmniejszym zainteresowaniem wśród polskich czytelników cieszyły się audiobooki. Zaledwie 15% respondentów odpowiedziało, że korzysta wyłącznie z książek mówionych.

Nie jest zaskoczeniem, że największą popularność zdobył ebook, bo 47%. Być może jedną z ważnych przyczyn tego wyniku jest to, że większość z nas jest jednak wzrokowcami, ale też na tekście pisanym łatwiej jest się skoncentrować i zapamiętać większą ilość szczegółów.

Natomiast 38% osób badanych jest za możliwością korzystania z audio, i ebooków, co wydaje się optymalnym wykorzystaniem dobrodziejstw techniki.


Czytaj dalej: Co to jest dramat? Cechy i rodzaje dramatu