Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Less god, better truth


Czorcik

Rekomendowane odpowiedzi

Fikcyjny świat, nierealne życie i wartości,

do celu po trupach - za bogiem żywym trwa ten pościg.

Nic się nie liczy, tylko Allah, Jahwe czy Jezus,

cokolwiek robisz źle, zawsze robisz to przeciw NIEMU.

Nieistotnym więc jest, że kogoś kochasz i jesteś kochanym,

jeśli miłość to ja, to miłość ta JEMU zadaje rany.

Te ciernie pod skórą miłością bliźniego okraszone.

Te słowa o bogu przeciw realnym uczuciom wymierzone.

To życie w pudełku, by ładnie wyglądało dla otoczenia.

Życie pod znakiem krzyża, nie widzę tu nic prócz cierpienia.

I jak tak żyjesz przez dekady, czy miłości prawdziwej zaznasz, czy poczujesz?

A ból wszelaki, w imię boga, od bliskich, kiedyś zrozumiesz?

Edytowane przez Czorcik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kochasz i jesteś kochany - wszystko jest zgodne z Bogiem :) czy wierzysz, czy też nie. Ale przez Ciebie przemawia jakaś frustracja, jakaś niechęć? :) 

Miało być miłości prawdziwej zaznacz? ;) Rzeczywiście, od Czorcika trudno o doznanie miłości lub choćby pozytywnego ładunku. Czorciki z definicji dzielą i wprowadzają zamieszanie, o to Ci chodziło?

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle frustracja i niechęć, co niezrozumienie niektórych zachowań osób "wierzących". Wojny, nienawiść do innych, polityka, to chyba nie do końca to, na czym wiara powinna się opierać, a jednak tak jest ;)

Błąd poprawiony, dzięki za czujność!

Akurat mój nick to zupełny przypadek, nie ma związku z tym wierszem :P Taka już ksywka od liceum, niezwiązana z moją "religijnością" ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Religie, to największe zło tego świata, potworniejsze nawet od polityki. Bo historycznie to jak jej esencja i pierwowzór - od zarania czyniąca gwałt jednym, by drugim przynosić korzyści. Sterująca, stygmatyzująca, ograniczająca i w zależności od "potrzeb" - nad wyraz niesprawiedliwa. Niektórzy powiedzą - zaraz, zaraz, a dekalog? No właśnie, co się z nim stało?

To tak w skrócie, bo po więcej strach przecież sięgać. Strach, to dość ważny powód, czyniący... dobro? Nie, posłuszeństwo.

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj - odważny jesteś - a tu raczej takich nie lubią.

A wiersz  przemawia zmusza do refleksji i za to plusik.

                                                                                                              Pozd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Janku, bardzo Cię lubię, ale nie bądź tendencyjny. Może i religie (jako zastarzały system) czynią wiele zła, ale tak zwana wolność - czyli wyskakiwanie do góry jednostkowych bez związku egoistycznych główek - to jest niby dobre? Możesz być w religii, możesz być poza - to naprawdę nieistotne. Ważne, co Ty - indywidualnie - masz do zaoferowania "reszcie tego świata". Wiem i odczuwam, że więcej dobrego niż złego :) Może i wśród religijnych znajdzie się taki, choć oczywiście, pewności nie ma ;)

Zdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

nie wiem o jakim związku mówisz i jakim egoizmie, ale wiem jedno - czynienie dobra nie jest na pewno domeną przyznaną jedynie kościołowi. Dla mnie to instytucja, jak inne, więc strachu we mnie nie budzi. Ale to dotyczy "teraz". Co innego było przecież kiedyś, kiedy za to co napisałem mógłbym sczeznąć w kaźniach lub na stosie. Czasem zwykła przyzwoitość wystarczy, aby uznać, jak należy postąpić, bez niepotrzebnych "wytyków" w stronę (nazwę to tak) stroniących od kościoła. Bóg, to był zawsze bardzo wygodny pretekst, albo by na kogoś napaść w ramach jedynej słusznej wiary, albo żeby na nim tę wiarę wypróbować. Moralność, to również nie jest atrybut kościoła, bo niby czym było zabijanie w imię boże? A prawda jest taka, że ile kultur, tylu bogów. Stąd wieczne wojny, nienawiść i zbrodnie.

Iwonko, jesteś osobą piszącą przecież. Nie burzy Ci się krew na myśl o pisarzach, artystach i ludziach światłych, których pobawiono czci lub życia tylko za to, że myśleli "inaczej"? A co z tymi, których to myślenie w istocie okazało się w końcu prawdą?

Na koniec, w odniesieniu do tych co powyżej i ponieważ lubisz krótkie formy - dwa z moich ulubionych aforyzmów S.J.Leca, które zawsze wzbudzały we mnie sprzeczności ;)

                                     "Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga."

                                                                    i

                                    "Czasem sztywna postawa jest wynikiem paraliżu."

Pozdrawiam serdecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Janku, podskórnie czuję, o co Ci chodzi - system zabija a nie ponosi odpowiedzialności. Jednak bycie w systemie czy poza nim nie może, nie powinno decydować o naszych wyborach - krokach... Tischner był w systemie i czynił dobro, ten cały bibliotekarz co oskórkował i uciął głowę nauczycielce bo chciał być wolny - zbadać granice swojej wolności - działał jak najzupełniej indywidualnie, poza systemem. 

Nie chcę bronić systemu, bo i tak na pewnym etapie rozwoju trzeba wyjść ponad system ale nie można go deprecejonować wg mnie "po całości". Naprawdę wielu ludzi go potrzebuje, jeszcze nie potrafią żyć indywidualnie. Wg mnie wartościowe rzeczy rozsiane są zarówno w systemie jak i poza nim, dokładnie tak samo rzeczy złe. Trzeba być więc bardzo uważnym i wybierać zgodnie z własnym sumieniem. A i tak dopiero "po owocach", po doświadczeniu -  poznamy, co było dobre a co tylko pozornie dobre (czyli złe).

Co do Leca - uważam geniusz :) ale że Ty akurat takie wybrałeś aforyzmy to mnie nawet i nie dziwi ;)

(Tylko się nie obraź :))

zdrówka też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, wiara, religia, moralność polityka i wiele innych  to pojęcia, które stworzyli ludzie i zasady w tych pojęciach obowiązujące też stworzyli ludzie. To ludzie, a nie wiara, religia, polityka itp są dobrzy lub źli, to ludzie odpowiadają za to, co w imię tych pojęć się dzieje. 

Więc nie zwalajmy wszystkiego na wiarę, religię czy politykę. Niestety, człowiek jest wysoce niedoskonałym stworzeniem, ale na tyle przemyślnym, aby swoje i w swoim interesie czynione dokonania usprawiedliwiać wiarą, religią polityka czy moralnością.

 

 

Ciekawy, prowokujący do dyskusji wiersz.

Pozdrawiam

AD

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Każdy ma prawo do własnych przemyśleń i postępowania. Przykład bibliotekarza dość niefortunny, bo to przecież chory do szpiku "człowiek"(?). Dla równowagi podam więc inny przykład (zaznaczam - nie mój ;):

"Skoro sadyście sprawia radość zadawanie innym bólu,

to czy możemy powiedzieć, że dzieli się swoim szczęściem?"

Najchętniej zapytałbym Hannibala Lectera, ale nie mam szans, więc dodam od siebie, że sytuacja niewątpliwie godna przemyślenia, jednakże czy na pewno, to zdołam przemyśleć? :)

Iwonko, też Cię lubię i tak łatwo się nie obrażam. Zresztą o co? Tylko rozmawiamy.

jan_ko

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Nie, nie dzieli się swoim szczęściem, tylko swoim sadyzmem. W jaki sposób? Że często mamy ochotę taką osobę ukatrupić :) (Przynajmniej ja ;))

Co do tego bibliotekarza to moim zdaniem zbyt łatwo zrzucamy winę na chorobę w przypadku ciężkich przestępstw. Ja to rozumiem, bo uznanie takiego człowieka za zdrowego a "tylko" za sadystę obraża nasz gatunek ludzki, że tacy ludzie też są. A są - np. działający też w systemach obozów koncentracyjnych. Więc system czy poza - to nie gra roli, oceniam człowieka zawsze indywidualne, wg mnie nie może on się schować za system (bo np.mi kazali ;), bo dali mi zły przykład, bo mnie indoktrynowali itp.itd.) bądź zwalenia winy na chorobę (oj, musiałem, bo jestem chory.., mam słabą psychikę etc. itd..). Kara śmierci jest absurdem wg bo wyzwala się taką osobę od cierpienia, które powinna przeżyć. 

Fajnie, że tylko rozmawiamy, a nie lejemy się po głowach ;)) 

i_nka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

w świetle faktów historycznych inkwizycja itd. nie można się z tobą nie zgodzić, ale moim zdaniem błędne jest ocenianie religii pomijając poziom rozwoju społeczeństwa w danej epoce. 

Rozmawiałem z wieloma ludźmi z bliskiego wschodu, Afryki, gdy pytałem 
np. dlaczego nie kradniesz, odpowiedz była zawsze podobna, bo sąd ostateczny, bo kara boska itd. Do ateizmu trzeba dorosnąć. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Mówisz o poziomie świadomości chyba, w każdej epoce i kontekście wykorzystania tego przez kapłanów i kościół/ły (od faraonów i wcześniej - włącznie?). Właściwie bardziej mi chodzi o samodyscyplinę i świadomość. Nie neguję potrzeby wiary w boga. Nic mi do tego, lubiłem i lubię nadal poczytać o tym. Bóg jest przecież dobry. A Jezusa lubiłem i podziwiałem zawsze - zwłaszcza za wypędzenie handlarzy ze świątyń. :)

Skąd w takim razie bierze się wciąż ta potrzeba bata i strachu? Żeby zwalczyć "pokusy"? Właśnie na podstawie historii (ale przecież mogę się mylić), wiem, że to pomaga/ło :)) Jak i alternatywa, żeby w 'razie czego" było na kogo zwalić (diabeł, Judasz), a nawet "odkupić" winę się da.

Uwaga - Sprzedaż odpustów - od 1190 r. n.e. Dopiero - ot, taka modyfikacja - a cel? No właśnie, bo wcześniej co? Tajnej spowiedzi nie było. Dopiero w 1215 r. n.e. tajna spowiedź (mówienie komuś na ucho). Wyznanie grzechów księdzu, zamiast Bogu ustanowione przez Papieża Innocentego III na Soborze Laterańskim. Po co? Czy Bóg zaczął nagle potrzebować powierników? Czy powiernicy potrzebowali "na potrzeby doczesne"? ;p

W Czechach ok. 5% społeczeństwa uczestniczy w kościelnych zgromadzeniach. A zbrodniarzy, przestępców, zboczeńców i złodziei jakby mniej u nich niż u nas. Ale to też w pewnym sensie tam już "tradycja". U nas sięgająca ponad 95 % społeczeństwa.

Co do innych wiar - obawiam się, że właśnie to było przez wieki również powodem (czy powodem właściwym i prawdziwym?) rozlicznych wojen. W końcu Raj dla chrześcijanina, to niekoniecznie 40 hurys i harem. Za to życie doczesne, majątki i władza - to niebagatelne dobro, o jakie warto było i jest zawalczyć.

Nie wiem, kto to napisał, ale w 100% z nim się zgadzam.

"Kościół , gdyby faktycznie przestrzegał zasad których naucza, nie powinien nigdy zabić ani skrzywdzić ani jednego człowieka."

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • GOLD THAT GLITTERS ZŁOTO, CO SIE ŚWIECI   It`s sad at the afterparty. The song from the same name album of 2021. Sung by its author Vladimir Zolotukhin, more known by his stage name ZOLOTO (lit.GOLD). Na afterparty jest smutno. Piosenkę z albumu o tym samym tytule z 2021 r. śpiewa jej autor Władimir Zołotuchin, lepiej znany pod pseudonimem ZOŁOTO (dosł. ZŁOTO).   IT`S SAD AT THE AFTERPARTY  To where d'ya extend your arms, bitch? Behind me is the Queen's reflection, Even if I go sideways, that's right, It does not mean I go in a wrong direction.   Kuda ty tianiesz swoji rućki, sućka?  Za mojej spinoju korolewa. I daźe jesli ja szagaju kriwo  Jeszczo sowsiem nie znacic, szto ja szagaju nalewo   Dokąd ty wyciągasz ręce, suko? Za mną jest królowa. Nawet jeśli chodzę krzywo, Nie można powiedzieć, że skręcę w lewo.  

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

        CHORUS It`s sad at the afterparty, Again I`m in a bad mood, Without you I feel but misery and torture, Kate, I promise very hearty That all those whores Will fail to ruin our merger.   Grustno na afterparty  Ja opiać nie w duchie  Biez ciebia odni stradanija i muki.  Ja obeszczaju, Katya, Wsie eti szluchi  Ne dożduca naszej s toboj razłuki.   Smutno jest na afterparty Znowu jestem nie w humorze Bez tobie jest tylko cierpienie i udręka Obiecuję, Katyo Wszystkie te dziwki Nie ujrzą mnie i ciebie osobno.     All party`s of all places poolside, And I appear to look so flustered. More bitches than Esenin would have liked it, I care not for weeds, binge and the bastards.   Tusa, kak nazło, u bassiejna  A ja wyglażu tak rastierianno.  Suciek bolsze, ciem u Jesienina  No mnie plewać na nich, na buchło i rastienija.   Jak na złość, impreza jest przy basenie I wyglądam na bardzo zmieszanego. Są więcej kurw niż mialby Jesienin, Ale nie obchodzą mnie one, trunki i trawkа   CHORUS x2 (It`s sad at the afterparty) (Grustno na afterparty) (Smutno jest na afterparty) X3 Again I`m in a bad mood ... Ja opyać nie w duchie...  Znowu jestem nie w humorze... CHORUS   An Harlequin's song from the Elena Zavidova`s video fanfic.  Piosenka Arlekina z wideo fanficu przez Elenę Zavidovą.   Music by Vladimir Zolotukhin grown up in Kazakhstan, but moved to Moscow a decade ago has been evolving from Rock to Pop music. His lyrics` form which craves for playing the role of content are being born simultaneously with his music. He writes his albums according to the principle of storytelling about his own experiences and biography. His observations resonate with thos of his listeners who suddenly recognize themselves in his songs. Muzyka Władimira Zolotukhina, który dorastał w Kazachstanie, ale dziesięć lat temu przeniósł się do Moskwy, ewoluuje od muzyki rockowej do popowej. Formy jego lyricsów, które pragną pełnić rolę treści, rodzą się równolegle z muzyką. Swoje albumy pisze w oparciu o zasadę storytellingu, czyli hystorji o własnych doświadczeniach i biografii. Jego obserwacje pokrywają się z obserwacjami słuchaczy, którzy nagle rozpoznają siebie w jego piosenkach.     The performer's favourite poet is Sergei Esenin, among  his contemporaries he is fond of `Yesenin-like` poetry by Boris Ryzhy and Ivan Pinzhenin.  Ulubionym poetą performera jest Siergiej Jesienin, wśród współczesnych upodobał sobie poezję `jesieninowską` Borysa Ryżego i Iwana Pinżenina.    
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @Corleone 11Dziękuję Michale za sprostowanie. Postaram się zakodować w umyśle ten przedrostek A w Twojej twórczości. Pozdrawiam serdecznie.
    • Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam cię obdarzał potęgą i chwałą, Tyś Mi odpłacił obrazą niemałą   Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam ciebie bronił przed Szwedów potopem, Tyś w me świątynie raczył rzucić błotem   Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam tobie karty historii malował, Tyś Mnie z pogaństwem ohydnie szkalował   Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam przecież bronił jasnej Częstochowy, Tyś się odwrócił do swych bożków nowych   Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam ci dał łaskę ogromnej odwagi, Tyś się dopuścił wobec Mnie zniewagi   Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam ciebie bronił i przed poganami, A ty chcesz bratać się z heretykami   Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam cię wspomagał w czasie okupacji, Tyś się dopuścił niechlubnej narracji    Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam ci po wojnie zesłał uwolnienie, Tyś Moje imię dał na zniesławienie    Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam cię uwolnił od rąk komunizmu, A ty ulegasz wpływom modernizmu      Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam cię otoczył blaskiem swej światłości, Ty się dopuszczasz wstrętnej rozwiązłości    Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił? W czemem zasmucił, albo w czem zawinił? Jam chciał uczynić z ciebie swą winnicę, A tyś szatańską wybrał błyskawicę 
    • @Corleone 11 Istotnie! Ciekawy temat. Widocznie w tej przestrzeni człowiek po prostu musiał zaistnieć. Pozdrawiam Cię.

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...