Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

cisza


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zobaczyłam kadry z przyrodniczego filmu: na gałęzi pokrytej kroplami wody, wśród zielonych jeszcze liści wisi czerwone, dojrzałe jabłko... odrywa się...w zwolnionym tempie spada... ląduje w wilgotnej trawie... uderza w nią.... Dookoła rozpryskują się kropelki wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Dziękuję za komentarz... 

Haiku to zapis żywo doświadczonej za pomocą zmysłów chwili, zapisanej w krótkiej, mocno ograniczonej zasadami formie. Tym filmem zaskoczyłaś mnie, nie widziałem go, ale od razu taki kadr sobie wyobraziłem, zobaczyłem go - dzięki Twojemu komentarzowi.

Właśnie tak ma działać dobre haiku: w prostej, krótkiej formie, bez oceniania,  opowiadania, gadulstwa i opisywania, a jedynie pokazując wyjątkowość czy piękno chwili - powinno ono poruszać myśli, emocje i wyobraźnię czytelnika. Umożliwić mu, ostatecznie, doświadczyć efektu "aha!". Dobre haiku jest niczym nie do końca rozwinięty kwiat, rozkwitający w indywidualnym odbiorze czytelnika, zgodnie z jego osobistym sposobem odzwierciedlania otaczającej rzeczywistości. Dobre haiku przypomina niedokończony przez autora most, który zostaje, z satysfakcją, samodzielnie dokończony przez czytelnika.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Widzę, że jesteś bardzo profesjonalnym amatorem... :))) Z przyjemnością przeczytałam Twój komentarz. Interesowałam się ostatnio kwestą haiku, jak również zaczęłam próbować swoich sił na tym polu, jednak na razie ostrożnie. Mam na myśli to, że teoretycznie wiem, jaki reguły rządzą haiku, ale moje wiersze są zawsze zapisem tego, co się aktualnie we mnie dzieje - a reguły schodzą na dalszy plan...:)

 

Z drugiej strony jednak, skoro mój odbiór Twojego haiku w postaci fragmentu filmu spowodował, że sobie ten film wyobraziłeś, to znaczy że właściwie odczytałam Twój wiersz...:)

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 

P.S. Dziękuję za głosy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Miło mi, dziękuję...!

Tutaj zaryzykowałem trochę nietypowy zapis: cięcie (kireji) występuje w połowie l1, po słowie cisza, a nie, jak to zazwyczaj bywa, na końcu wersu pierwszego lub drugiego. Ale, skoro Ci to nie przeszkadza, to znaczy, że jest dobrze.

PS. Pobieżnie, z braku czasu, zajrzałem na Twój profil. Widzę tam interesującą zawartość, związaną z haiku, w wolnej chwili z pewnością zapoznam się z nią bliżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...