Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

PORT LITERACKI W STRONIU ŚLĄSKIM


B_L

Rekomendowane odpowiedzi

Nie byłoby Fortu Legnica, a potem Portu Wrocław, gdyby nie Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych Pisarzy realizowane na początku lat 90. w Berlinie, Moguncji oraz Stroniu Śląskim. To właśnie przy okazji tego wydarzenia poznali się założyciele Fortu Artur Burszta i Marcin Sendecki. Ważną rolę odegrał w tej historii Jacek Rybczyński, pomysłodawca Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy, który wciągnął w ich organizację oraz działalność literacką Artura Bursztę. Możliwe, że gdyby nie ten gest Jacka Rybczyńskiego, nie byłoby nie tylko najbardziej znanego w ostatnich dwóch dekadach polskiego festiwalu poetyckiego, ale także wydawnictwa Biuro Literackie.

[center][img]http://portliteracki.pl/wp-content/uploads/2015/08/Port_Literacki_w_Stroniu_Slaskim__top1.jpg[/img] [/center]

Nie mogło więc zabraknąć Stronia Śląskiego na pożegnalnej trasie Portu Literackiego, który po 20 latach kończy właśnie swoją działalność. W lipcu przy pomniku Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu wybudowano Miasteczko Literackie i stworzono Wolną Plażę Poetów. W sierpniu Port Literacki zameldował się przy pomniku Neptuna na gdańskiej starówce. Pod koniec września impreza Biura Literackiego przejmie na dwa dni starą stację PKP w Stroniu Śląskim, w której od kilku lat mieści się Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Piękna miejscowość na obrzeżach Kotliny Kłodzkiej kojarzona jest teraz z licznymi stacjami narciarskimi, ale to właśnie tutaj przed laty odbywały się ważne wydarzenia kulturalne, do których nawiązywać będzie wrześniowy Port.

Już w piątek 25 września Stronie Śląskie opanują autorzy przed debiutem książkowym, uczestnicy 10. edycji konkursu Połów, który od 2005 roku "wyławia" najciekawszych młodych poetów w Polsce, skutecznie ułatwiając im literacki start. Wystarczy tylko powiedzieć, że pierwszy laureat Połowu Łukasz Jarosz zdobył niedawno Nagrodę im. Szymborskiej, a uczestnik 8. edycji Szymon Słomczyński ze swój debiutancki tom trafił do finału Nagrody Nike. Blisko 40 aktualnych uczestników Połowu weźmie udział w warsztatach, które zainaugurują działalność "Onufrego", byłej kaplicy przy ulicy Sportowej, wyremontowanej dzięki staraniom miejscowego samorządu z przeznaczeniem m.in. na wydarzenia kulturalne.

Tutaj też odbędzie się otwarty dla każdego piszącego konkurs jednego wiersza, w którym nagrodami są: weekendowy pobyt dla dwóch osób w Hotelu Leda Spa **** w Kołobrzegu oraz kosmetyki firmy Bielenda. Następny konkurs dla publiczności zaplanowany został na sobotę 26 września w samo południe. "Kolej na poezję" to literacka gra terenowa dla 3–7-osobowych zespołów, które mogą stanowić reprezentacje szkół czy uczelni, ale także grupy zaprzyjaźnionych osób. Zabawa nie wymaga specjalnej wiedzy, łączy znajomość historii miejsca wydarzeń Portu w Stroniu z twórczymi umiejętnościami literackimi. Laureaci konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody książkowe.

Zaplanowano także Port Literacki dla dzieci z udziałem Tomasza BRODY, Anny MAKOWSKIEJ-KOWALCZYK, Kazia SPONGE’A oraz Zbigniewa MACHEJA. Zaprezentowana zostanie m.in. książka "Sposoby na zaśnięcie" z wierszami współczesnych polskich poetów i rysunkami najwybitniejszych polskich ilustratorów. O 13:30 odbędzie się debata "Jak uczyć współczesnej literatury na lekcjach języka polskiego", do udziału w której organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych nauczycieli i wykładowców. Od 15:00 Wolna Stacja Poetów i czytania uczestników tegorocznego Połowu, które zadecydują, kto ostatecznie znajdzie się w specjalnym almanachu, jaki ukaże się pod koniec tego roku.

O 16:30 rozpocznie się spotkanie "Nowe książki z Biura". Podczas tego wydarzenia zaprezentują się autorzy ostatnich premier Biura Literackiego. W czytaniach premierowych książek: "Nie", "Sekstaśmy", "Kardonia i Faber" oraz "Dwupłat" udział wezmą: Konrad GÓRA, Katarzyna FETLIŃSKA, Łukasz JAROSZ i Szymon SŁOMCZYŃSKI. Cała czwórka to nowe głosy w poezji polskiej, autorzy którzy zadebiutowali na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat i mają już na swoim koncie niemałe osiągnięcia (Nagroda Szymborskiej czy finał Nike). Trójka autorów to laureaci projektu Połów.

Czytania z antologii "100 wierszy polskich stosownej długości" oraz premierowych książek: "Przekreślony początek", "Mroczny przedmiot podążania", "Spóźniony owoc radiofonizacji" i "Zawsze" z udziałem: Ryszarda KRYNICKIEGO, Zbigniewa MACHEJA, Dariusza SOŚNICKIEGO i Marty PODGÓRNIK to literacki koniec Portu w Stroniu Śląskim zaplanowany na godzinę 18:00. Program wydarzeń uzupełniają prezentacje archiwalnych filmów z historii festiwalu oraz wystawa ukazująca zdjęcia z dwudziestolecia imprezy. A wszystko to w wyjątkowej scenerii stacji PKP, w której ponadto ulokowane zostaną festiwalowa księgarnia oraz kawiarnia.

Na absolutny finał Portu organizatorzy zachowali trzymaną przez długi czas niespodziankę. Na godzinę 19:30 zaplanowany jest koncert funkcjonującego na przełomie lat 80. i 90. strońskiego zespołu Destylator, który swój ostatni występ miał blisko 25 lat temu. Współzałożycielem zespołu oraz jego frontmanem był Artur Burszta. W takiej muzycznej roli zapewne nikt z bywalców Portu jeszcze nie widział szefa Biura Literackiego. Burszta to m.in. ojciec chrzestny takich zespołów jak Strachy na Lachy czy Őszibarack, a także muzycznych płyt Andruchowycz & Karbido i Sosnowski & Chain Smokers oraz wydawca książek Fisza, Grabaża, Kory i Lecha Janerki.

Organizacja Portu Literackiego w Stroniu Śląskim możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami Biura Literackiego są miasto i gmina Stronie Śląskie oraz Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP Kultura.

Sprawdź program wydarzenia: http://portliteracki.pl/pogodzinach/static/port-w-stroniu-slaskim/
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/426553010889066/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...