Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Polman

Użytkownicy
 • Liczba zawartości

  665
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Polman

 1. Polman

  jesienny pesel

  Mam uwagę co do sposobu obrazowania. To jest trochę reportaż, sprawozdanie z wydarzenia. Za mało w tym poezji. Nie ma miejsca na własną interpretację ze strony czytającego. Do mnie bardziej przemawia tekst pisany w takim stylu: Smutkiem śpiew kormoranów łąki okrywa tym corocznym głosem jesiennego wyznania tęsknoty do słońca i ciepła u progu poranka który już jutro z wiatrem porannym odpłynie
 2. Polman

  CYSTERNA PRAWDY

  Popatrz na to: Dziennie wjeżdżało 600 cystern. Jedna cysterna to 36 tys. litrów paliwa. Niech to paliwo waży 28 ton. Czyli do Polski każdego dnia wjeżdżało: 600 x 28 ton = 16 800 ton Każdego dnia wjeżdżało do Polski 16 800 ton nielegalnego paliwa. Sięgnijmy do oficjalnego raportu finansowego koncernu Orlen za rok 2018 (np. ze strony https://www.orlen.pl/PL/RelacjeInwestorskie/InformacjeFinansowe/Strony/OrlenWLiczbach.aspx): Grupa Orlen wyprodukowała w 2018 roku 7 344 000 ton benzyny. Sprzedaż Orlenu na rynku krajowym to 60% produkcji. Czyli w 2018 roku Orlen sprzedał na rynek krajowy: 7 344 000 * 0,6 = 4 406 400 ton benzyny. A ile podobno corocznie przywożono do Polski nielegalnego paliwa: 16 800 x 365 = 6 132 000 ton paIiwa Podsumujmy: Sprzedaż Orlenu w Polsce w benzyny 2018 roku : 4 406 400 ton Nielegalny roczny import paliw do Polski : 6 132 000 ton Pomyśl sam, czy to możliwe? Inna wersja tego pytania: Czy można sprzedawać w Polsce przez 8 lat po przeszło 6 mln ton lewego paliwa każdego roku? Jak sprzedać 6 mln ton nielegalnego paliwa ? Dla zobrazowania problemu załóżmy, że nielegalne paliwo było olejem napędowym. Z raportu rocznego za rok 2012 POPIHN ze strony: http://www.popihn.pl/raporty2.php wynika, że w 2012 roku sprzedano w Polsce 13 086 588 ton oleju napędowego. Przy założeniu tej skali obrotu nielegalnym paliwem, w tej liczbie musiało być te 6 132 000 ton nielegalnego paliwa. Załóżmy dalej, w celu lepszego wyobrażenia sobie rozmiaru obrotu taką ilością nielegalnego paliwa, że wszystkie stacje benzynowe w Polsce sprzedawały taki nielegalny olej napędowy. Przy tych założeniach co druga cysterna dostarczająca olej napędowy na każdą stację benzynową w Polsce wiozłaby nielegalne paliwo! I tak o pierwszego do ostatniego dnia z tych 8 lat! Wybory parlamentarne odbyły się 25 października 2015 r. Grudzień 2014: https://www.cargonews.pl/kontrole-cystern-wwozacych-paliwo-kraju/ Jeszcze grudzień 2014 To nie tylko paliwa. Metody przestępstwa: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/841395,tak-dziala-karuzela-z-vat-co-roku-budzet-traci-kilkadziesiat-miliardow.html Listopad 2014: https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/702329,Oszustwa-w-VAT-na-rynku-paliwowym-list-ostrzegawczy-MF.html Wrzesień 2015: Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – został wprowadzony ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednolity_Plik_Kontrolny Przebieg prac nad ta ustawą: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/230100 6 maja 2013: Przedłożony projekt ustawy: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//1/161550/161551/161552/dokument72715.pdf
 3. Widzę, że ktoś tu marudzi :-) Pozdrawiam :-)
 4. Przyznam, że nie bardzo wiem co się tutaj dzieje :-) Mój wiersz opublikowałem na tym portalu poetyckim i nie jest to portal satyryczny :-) Poniżej podaje link do wiersza. Gdy na niego klikniesz to wiersz odnajdziesz :-) https://poezja.org/utwor/171341-wiara-bez-boga/#comments
 5. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  @grzegorz-kot67@o2.pl dziękuję za oryginalna uwagę :-) To jest ciekawe. Gdy wyrównałem prostokąciki, czytając tekst wydawało mi się, że lepiej czuję rytm w wierszu. A Ty jak to widzisz? Pozdrawiam :-)
 6. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  Nawet jeśli siebie nazwiemy niezależny, samorządny... i coś tam jeszcze. Pozdrawiam :-)
 7. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  Mogę nazwać problem o którym mówimy (oczywiście używając mojego małego rozumku): Bóg 1 To taki Bóg, który jest takim jakim ja chciałbym aby był. Często pomaga w jego tworzeniu instytucjonalny kościół... Tu ja jestem całkowitym ateistą :-) Bóg 2 Ten o którym wielu mówi że jest okrutny i nieczuły. Wierze i mam wielką nadzieje, że jest... Mimo wszystko. Myślę, że jeśli istnieje, to tylko taki może być. To ma być wiara a nie pewność.
 8. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  @jan122 mogę coś Ciebie zapytać? Załóżmy taką sytuację (oby nigdy jej nie było!): W tym samym momencie Ty i ktoś w odległości 1 km mający 2,5 promila wsiadacie za kierownicą. Ruszacie na czołówkę. Czego oczekiwałbyś od Boga gdy On istniał i jak On to miałby zrobić, kiedy pijakowi dał wolną wolę. Pijak pije z własnej woli nie z nakazu. Zapewne choć jeden dzień w życiu był porządnym człowiekiem. Stoczył się bo tak wybrał sam.
 9. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  Drogi @jan122 mi też ciężko to przyjąć, że On nie stworzy alternatywnego świata. A my jak nam będzie źle w tym ludzkim to mamy do wyboru ten od Niego lepszy. Mamy tylko jeden - ten nasz :-) Boga zaproszenia nigdy nikt nie otrzyma do SPA w Oświęcimiu i do resortu Kołyma A nam wkładają do głów ze jest inaczej. Że wystarczy poranny i i wieczorny paciorek i masz polisę na odszkodowanie od tego lepszego świata. To jest najlepsza droga do ateizmu. Autostrada :-) Pozdrawiam. Dzięki za piękny utwór. Nie ma tłumaczenia na polski. Znalazłem tylko tekst czeski: https://www.shazam.com/pl/track/263036170/madeleine
 10. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  To jest Twój wolny wybór. Twoje prawo i nic mi do tego. Nie mam potrzeby z Tobą się zgadzać albo nie. Mijamy się w pokoju i idziemy dalej każdy swoja drogą. Pozdrawiam :-)
 11. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  Alicjo a Ty jesteś z Krainy Czarów? Myślą, że tam może ty być oklepany i żenujący temat. Pozdrawiam :-) PS Przyznam, że nigdy i nigdzie nie nie spotkałem się z kogokolwiek analizą kwestii o której pisałem w wierszu. A ta sprawa mnie nurtuje od bardzo dawna.
 12. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  Dzięki za wyjaśnienie :-) Pozdrawiam.
 13. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  @Jan Piekarczyk bardzo piękny tekst napisałeś. Możesz o nim coś więcej? Czy to jest fragment czegoś większego? Pozdrawiam :-) i dziękuję.
 14. Polman

  WIARA BEZ BOGA

  @Sylwester_Lasota dzięki za Twoje uwagi:-) Ten wiersz to moje osobiste przemyślenia pewnych wydaje mi się ważnych kwestii. Mam obraz kilku kwestii troszkę odmienny od obowiązującej doktryny. Pokaże to tak: Mąż i ojciec prowadzi samochód. Pędzi na wąskiej drodze, gdzie są przydrożne drzewa, 160 km/h. Pytanie moje jest takie: Gdzie ma dyżur Pan Bóg. W karetce pogotowia czy w zakładzie pogrzebowym? W oficjalnej doktrynie raczej usłyszymy, że w karetce pogotowia. Bo kierowca zmówił zdrowaśkę przed ruszeniem. A ja uważam, że w zakładzie pogrzebowym. Czemu? Bo Pan Bóg już zrobił swoje. Powiedział Miłuj bliźniego swego, czyli w tym przypadku żonę i dzieci. Bo jak oni sobie poradzą jak ty się zabijesz. Jeśli o tym nie myślisz, to czy ty ich kochasz? Bóg dał jemu najlepszą z rad i dał mu jego wolną wolę. I nie ma tu nic więcej do roboty. I ma dyżur w zakładzie pogrzebowym. Dla mnie potwierdzenie tego co napisałem jest w scenie ukrzyżowania. Bo chwilę pomyśl w ten sposób. Masz jedynego syna. Jest on bez winy. Jakiś prostaczek własnie chce przybić twego syna do krzyża. Ty w tym momencie masz możliwość zmieść gościa z powierzchni ziemi. Dla przykładu snajper czeka tylko na twój znak. A ty, ojciec nie robisz nic. A potem jakiś inny ojciec, gdy mu krzyżują syna prosi o strzał twojego snajpera. I co się stanie, jak sądzisz? Ale ten pierwszy ojciec dał wszystkim radę jak unikać krzyżowania. Miłuj bliźniego swego. I do kompletu wolna wola. Boga zaproszenia nigdy nikt nie otrzyma do SPA w Oświęcimiu i do resortu Kołyma To chciałem przekazać w moim wierszu. @Sylwester_Lasota :-)
 15. już w swoim życiu nie potrzebują dziś Boga współcześni potomkowie Piłata Heroda ci którzy z tej samej gliny się tu zrodzili co tamci którzy Syna na krzyż prowadzili w moim ojca sercu dziś znowu ta rozprawa - gdy dłonie Jego Syna przybito do drzewa jaką prawdę Ojciec człowiekowi przekazał gdy ręce kata czynić tego nie zakazał gdy dłonie jego Syna przybito do drzewa Ojciec dalej miłości bliźniego zawierza wtenczas kiedy Syn Jego na krzyżu już skonał bólem i gniewem w skałę Golgoty uderzał gąszczem krętych dróg nasze losy tutaj błądzą znaczonych kłamstwem a niekiedy naszą żądzą przeto tu z woli Jego to mamy przesłanie najważniejszym jest bliźniego umiłowanie tak to surowej prawdy poznaliśmy słowa gdy dłonie Jego Syna przybito do drzewa - Boga zaproszenia nigdy nikt nie otrzyma do SPA w Oświęcimiu i do resortu Kołyma naiwni budowniczy dróg naszego losu my w kajdanach portfela w niewoli luksusu głupcy z wiarą bez Boga która już nie chroni ostrzymy paragrafy chcemy celnej broni
 16. I jeszcze było, ze nie byliśmy dziś w Paryżu To nie znaczy, że nigdzie nie jeździmy, ale jest symbolem, że jestem Żonie wdzięczny nawet za zwykły dzień spędzony razem. I to jest własnie poezja:-) Przynajmniej tak mi się wydaje:-) Pozdrawiam Ciebie.
 17. Nie bierz słów wiersza dosłownie. Jest w nim dużo symboliki, np. szorstkość dłoni. Moja żona ma delikatne i gładkie dłonie 😋
 18. Pozwolisz, że ozdobie Twoje słowa piosenką Muńka Staszczyka. Pozdrawiam :-) Pola chodzi za mną ostatnio :-) PS. Dopiero po kilku obejrzeniach zauważyłem genialność pomysłu tego klipu i mistrzostwo Agaty Buzek. Zauważyłem, że Pani Agata genialnie pozuje ... na nasze godło. Ona jest białym orłem - z tymi ujęciami z profilu, niewiarygodnie szczupłą i długa szyją. Toć to nasze GODŁO narodowe. I kolor tego wdzianka czekającego na nią na krześle - czerwony. Co może być bardziej polskiego. Chapeau bas dla twórców piosenki i teledysku.
 19. Czy dla bycia poetą wystarczy umiejętność czytania i pisania?
 20. Jak ktoś zostaje bogiem, to potem już tylko prezesem. No i mamy nową ziemię świętą ;-)
 21. Polman

  Birkenau

  Nie mam odwagi pisać na takie tematy. Bałbym się banalności słów i myśli.
 22. @Jacek_K @Marlett @Justyna Adamczewska @zuzia @Marcin Krzysica @Maja Cyman kłaniam się nisko i dziękuje za miłe słowa. Tak, 17 września będzie już 36 lat...
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Nasza witryna korzysta z plików COOKIES („ciasteczka”). Dowiedz się więcej o COOKIES z naszej Polityki Prywatności Polityka prywatności