Teslicus

Użytkownicy
 • Zawartość

  252
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 1. Teslicus

  Wykolejony

  Jak to nie wiadomo, o co chodzi, prosta historia: wyjechała, tęskni, ale zastanawia się, czy warto... Wpadłem na pomysł tytułu, bo po odejściu ukochanej osoby bohater czuł się, jakby jego życie przestało biec ustalonym torem. Nie mógł funkcjonować tak jak kiedyś. Samotność była dla niego czymś w rodzaju katastrofy. Pisząc to, wzorowałem się na pewnych dwu piosenkach, skądinąd... radosnych. ;)
 2. Teslicus

  Wykolejony

  "Nie zostawiaj mnie!" - wołałem za nią, a ona skoczyła do pociągu. "Jak jej brakuje" - stwierdziłem rano. Nie słyszałem w telefonie dzwonku. Nie było łatwym zadaniem żegnać tę na punkcie której zwariowałem. Gdzie jesteś teraz, o, moja piękna? Jesteś daleko, a ja zostałem. Wpatrzony w zardzewiałą bocznicę rozmyślałem nad celem wędrówki. Dni do powrotu cały czas liczę, wypisałem już wszystkie ołówki. Przechadzałem się po martwych plażach. Zamiast z tobą szedłem z chłodną bryzą. Nie odpisujesz - a to obraza. Moi znajomi to dobrze widzą. Kiedy przyjedzie lokomotywa, mogę nie być już tak romantyczny. Gwizd ze stukotem będzie cię zbywał, gdy zobaczysz mój odwrót taktyczny...
 3. Teslicus

  Ładne i chude

  Wiersz z komentarzem publicystycznym, którego celem jest wytknięcie cywilizacji jej własnych wad. Stanowisko kontrowersyjne, można twierdzić np., że coraz częściej podejmowane są wysiłki w celu zniwelowania szkodliwych stereotypów kulturowych, ale jednocześnie stare uprzedzenia mają się dobrze. Niektóre tezy sprawiają wrażenie wyolbrzymionych, bo czy rzeczywiście określony typ urody ułatwia sukcesy na polu np. edukacyjnym? Całość to jedna wielka kpina z przedstawicielek tej grupy kobiet, którą podmiot wyodrębnił jako "ładne i chude". Epitety te służą do opisania wyglądu, ale okazuje się, że w interpretacji Enigmatycznej jest to stan umysłu (aż sina wielka kpina z przedstawicielek tej grupy kobiet, którą podmiot wyodrębnił jako "ładne i chude". Epitety te służą do opisania wyglę chce tu wymyślić jakieś imię w stylu Januszy, Grażyn czy Sebixów, które są popularnymi obiektami niewybrednych internetowych dowcipów). Ostatnia zwrotka jest bezlitosna, a antybohaterki wiersza zostają od stóp do głów oblane ogromnym wiadrem jadu. Oskarżenie o prostytucję stanowi creme de la creme tej satyry. Osobiście nie zgodziłbym się z tym szufladkowaniem osób. Zgadzam się z twierdzeniem, że ludzie nie są idealni i dokonują swoich wyborów na podstawie niezbyt chlubnych przesłanek, ale moim zdaniem autor trochę przesadził z krytyką i nieświadomie przyklasnął zwalczanej przez siebie tezie, że "wygląd jest ważny". No bo skoro osoby "ładne i chude" według autora są uosobieniem wszystkiego co najgorsze w kapitalistycznym społeczeństwie XXI wieku, to co to znaczy? Czy osoby "grube i brzydkie" są mądrzejsze?
 4. Teslicus

  Diagnoza

  W wierszu udało ci się dobrze przekazać nastrój tych chwil, w których człowiek czuje się załamany bądź zrezygnowany i nie ma pojęcia, co powinien robić dalej. Sam czasem łapię się na tym, że staję przed taką ścianą i dzieje się to, co jest tu opisane, tzn. rozbijają się o nią najróżniejsze myśli. Zawarty tu został pesymizm spowodowany niewiarą człowieka we własne możliwości i strach o własną przyszłość. To doprowadza nas nieraz do podejmowania niepewnych decyzji i natrafiania na nie zawsze odpowiednie osoby. Szkoda, że końcówka nie pozostawia żadnej nadziei...
 5. Teslicus

  Take This Moment

  Dla was to tylko chwila, dla mnie - życie. Chciałbym jej otworzyć bramy pałacu i zadumać się nad lśniącym księżycem w kaskadach przemijającego czasu. Pragnie rozmawiać bez końca, a ja nie wiem, co powiedzieć, kiedy po zachodzie słońca niepoprawny zmysł mnie zwiedzie. Zatrzymałem tę chwilę, żeby się cieszyć cennymi minutami, co pozostały. To w najwyższym warszawskim wieżowcu śmieszy tych, którzy przywdziawszy garnitur wspaniały przemierzali ścieżki trudnych rozwiązań katalogów, rachunków i drogich marek. Trzysta sześćdziesiąty piąty dzień bez doznań - za co muszę cierpieć tak surową karę? Szkoda słów na przeciwności losu (protest jest przecież bezproduktywny), ale dlaczego jestem bez głosu, jak ktoś lekkomyślny i naiwny? Przyszłość ma sens, kiedy widzę miliony. Będziemy szli przez wiedeńskie ulice i zawędrujemy aż do Lizbony. Lubi podróże - więc ja mą carycę zabiorę w wir nieustannych objazdów i zapomnimy, do czego jest zegar. Ona i ja - jak zwierciadła kontrastu, w których symfonia odbić się rozlega. Zerwałem znajomość z panami świata, opuściłem klatkę niepokonany. Przestałem egzystować w kazamatach, Zyskałem wszystko, choć odniosłem rany. Przybędę po nią - onieśmieloną moimi niezwykłymi planami, abym w strumieniach szczęścia zatonął niczym w niepowstrzymanym tsunami.
 6. Teslicus

  Pieśń Dolin

  Ciekawa formuła: poszukiwanie odpowiedzi na to egzystencjalne pytanie zostało poprowadzone z epickim rozmachem, w którym przedstawiono odbiorcy panoramę zapierających dech w piersiach krajobrazów. Przeczytałem kilka razy i przypomniały mi się obrazy z dzieciństwa, które często do mnie wracały. Interesowałem się kiedyś klimatami fantasy z różnych gier komputerowych (raczej starszych), czasem z książek, a później i filmów. Jak zwykle dawno nie wchodziłem na forum i cieszę się, że gdy znowu to zrobiłem, to jest pierwszy wiersz, który mnie przywitał. Przywołał w mojej głowie krótką melodię, której nie pamiętałem od wielu lat:
 7. Teslicus

  O Eskimosie.

  Nie dziwię się głównemu bohaterowi, samotność potrafi mocno doskwierać biednemu człowiekowi, więc to naturalne, że musiał sobie znaleźć kogoś do towarzystwa... Czyż nie? ;D
 8. Teslicus

  Promocja

  Chciałem nazwać tę satyrę zjadliwą... ale to by było zbyt oczywiste w kontekście utworu. xDDD No cóż, jak to zwykle u artystów bywa, zero litości dla konsumpcjonizmu, dostało się w twoim wierszu wszystkim od klientów do kapitalistów. W krzywym zwierciadle pokazano tu naszą codzienność. Nie wiadomo, co tak naprawdę jemy, bo każdy rodzaj żywności zostaje nafaszerowany rozmaitymi dodatkami, a przemysł farmaceutyczny dorzuca swoje trzy grosze i usiłuje nam wcisnąć multum suplementów, o których dowiadujemy się z bombardujących nas zewsząd reklam. Stara jak świat prawda, że ludzie nie zawsze kupują to, co im potrzebne, ale któż by się oparł niepohamowanej sile marketingu? Biedne społeczeństwo jest w stanie zachować się w jak najchytrzejszy sposób i zrobi wiele, byle tylko portfele obywateli zbytnio nie ucierpiały, choć jednocześnie ich umiejętności ekonomiczne są dalekie od ideału, bo jeśli pojawiają się obok siebie takie pojęcia jak debety i kredyty, to... "wiedz, że coś się dzieje".
 9. Teslicus

  Kiedy odejdę

  Przypomniała mi się piosenka "When I'm Gone" Eminema, którą ten poświęcił swojej ukochanej córce albo nieśmiertelny "Zegarmistrz Światła" czy harcerskie "Połoniny". Czyli coś, na co artyści zwracają uwagę ludziom, którzy żyją z dnia na dzień i nie uświadamiają sobie, że pewnego razu wszystko może się skończyć. Dlatego warto to uświadamiać także ludziom młodym, bowiem oni np. nie zdają sobie zwykle sprawy, że ich życie nie jest wieczne, choć czas wydaje się być bezkresnym oceanem... Zauważyłem, że podmiot rozważa wiele wariantów odnośnie własnej śmierci. Zastanawia się, jak może wyglądać ten ponury dzień, który zmieni wszystko... Płatki róż kojarzą mi się z wiarą w to, że istnienie osoby mówiącej nie było daremne, bo pozostaną po niej skutki dobrych uczynków oraz życzliwe myśli. Zamiana w motylka to wolność od ziemskich problemów. Płacz i ból: ludzie będą tęsknić za podmiotem albo przeciwnie - płacz i ból mogą wynikać ze złych uczynków, których dopuścił się za życia, a więc nie tylko "płatki róż". Potem podmiot zaczyna wyobrażać sobie obojętność, którą ludzie będą przejawiać po jego śmierci. Nie przejmuje się jednak tym za bardzo, gdyż jego "dusza uleci daleko". Zarazem żałuje, że nie zrealizował swych podstawowych pragnień i odszedł nie zaznawszy miłości (czyżby tak jak w "Dziadach" Mickiewicza?). Finał sprawia wrażenie pesymistycznego, ale skoro "strach i ból cierpienie" zostają, to znaczy, że już nie będą przypadać w udziale podmiotowi, więc może nareszcie dowie się, co oznacza szczęście?
 10. Teslicus

  Stwierdzenie

  Ogień ogarniający ciała ludzkie to symbol problemów, którymi mierzą się każdego dnia. A "jasne przestrzenie" to miejsca, w których można odnaleźć szczęście.
 11. Teslicus

  Stwierdzenie

  Oczywiście, że go słuchałem, przecież nie wypuszczałbym czegoś, o czym nie mam pojęcia. Zawsze słucham kilka razy czegoś, zanim to opublikuję. xD Dopiero od niedawna publikuję materiały ze swoim głosem (w tym również recenzje) i dopiero się z nim oswajam. Rzeczywiście, też zauważyłem, że powinienem się bardziej zaangażować emocjonalnie. ;) To jeszcze takie przyzwyczajenie z czasów szkolnych. Dykcja, odpowiednie tempo, emocjonalny przekaz - zapamiętam to przy następnych recytacjach.
 12. Teslicus

  Stwierdzenie

  Krytyczne komentarze są zawsze najciekawsze. ;) Rzeczywiście, może powtórzenia miałyby więcej sensu, gdyby wiersz był dłuższy, ale z drugiej strony podkreśla to zagubienie podmiotu i jego dezorientację. Twoja wersja może być, jednak wolałbym zostać przy pytaniach. Co do komentarza Annie_M, kontrast był nieumyślny, choć z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by go zaakceptować. Pod lawiną pytań może kryć się właśnie stwierdzenie o niemożności odnalezienia się w społeczeństwie. Dziękuję, że wyraziliście opinię o wrzucaniu poetyckich "teledysków". Słusznie przypuszczałem, że lepiej pozostać przy tradycyjnych sposobach. Od tej pory będę je umieszczał na swoim kanale, kto wie, może ten format przemówi do mniej zaangażowanych w poezję czytelników. ;)
 13. Teslicus

  Stwierdzenie

  Hehe, no dobrze. ;) Te filmiki wrzucam na YT jako swoiste urozmaicenie tekstu. Już umieszczam poemat: Milczą na temat tego, że mam zdrowy rozsądek.Milczą na temat tego, że milczę razem z nimi.Cisza umie scalać Ziemię w bezkresny zakąteki nie dzieli się objawieniem z hałaśliwymi.Nie znam ludzi, którzy przede mną się zatrzymują.Mimo otwartych uszu nic nie mogę usłyszeć.Nie wiem, o czym oni tak zawzięcie dywagują.Nie mam pojęcia, co chcą mówić zmysły zwodnicze.Jakim cudem ciała niektórych zaczęły płonąć?Jakim cudem układają się jasne przestrzenie?Jakim cudem opowiedziałem się za tą stroną?Jakim cudem przejrzałem każde wasze marzenie?
 14. Teslicus

  Stwierdzenie

  Dzisiejszy wiersz umieszczam w dość nietypowej formie, ale zaznaczam, że to eksperyment jednorazowy i następne będą publikowane normalnie.
 15. Teslicus

  Loko-motywy

  Dopiero teraz zauważyłem, że w języku hiszpańskim "loco" oznacza "szalony", co dodaje tytułowi smaczku. ;)