Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Teslicus

Użytkownicy
 • Liczba zawartości

  341
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

177

2 obserwujących

O Teslicus

 • Tytuł
  Jan T. Cieślak
 • Urodziny 01.01.1869

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Ja ten wiersz interpretuję tak: dwie pierwsze zwrotki to kolejno dwa życia. W jednym opisana została bezpieczna egzystencja nastawiona na konsumpcję, w drugim - siła przygody i wyruszanie w nieznane. W trzeciej zwrotce podsumowano obie ścieżki faktem, że jedno z nich zostało już zaliczone, w związku z tym warto podjąć zmianę i spróbować czegoś nowego.
 2. Teslicus

  Dotyk

  Wiersz był inspirowany utworem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Pocałunek".
 3. Teslicus

  Dotyk

  Wytrwali idziemy nocą czy dniem, by zahartować się w morzu ognia. Wybieramy między jaźnią a snem, lecz śmierć i tak nareszcie nas pozna. Polska nie umie żyć. Polska chce umierać. Postawić sobie znicz, nożem się rozdzierać... Zło panuje w Zaginionych Miastach. Bruk woła wciąż o nowe ofiary. Orła w agonii misja przerasta. Będzie czas, gdy spłonie pancerz stary.
 4. Teslicus

  Potop

  Jacku K., dziękuję za interesującą analizę i powiem, że rzeczywiście podczas pisania wiersza przypomniał mi się film o podobnej tematyce, ale nie było w nim T. Cruise'a. Poemat skojarzył mi się z "Wodnym światem", choć motyw potopu jest rzecz jasna stary jak świat i wiele kultur opisywało wydarzenia tego typu. Natomiast co do Pi, to ciekawie zauważyłeś/aś nie do końca zamierzony efekt z wyliczenia, w którym biedny podmiot stara się samego siebie... hmm... odhumanizować?
 5. Teslicus

  Potop

  Ogłaszam zatopienie statku. Na liczenie grzechów nie mam tchu. Agresja agresją zwalczona. Opadła burzliwa zasłona. Blade morze przerwało hałas. Melodia wrzasków już nie grała. Wiry żarłoczne przeminęły. Snuły się dni, lata płynęły. Samotnie szukałem przeżycia, lecz wśród śmiertelnego rozmycia istniała tylko tafla niema. Ja, łódź, różaniec, książki Lema. Jednostka skazana na żywioł. Morze Niepamięci - Oblivio. Bóg kontempluje wielkość dumy, gdy przed Sąd mieszają się tłumy.
 6. Lubię pla... nie tego, nie dam rady powiedzieć... :D Ja zawsze komentuję te wiersze, które mają zero odpowiedzi, żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony albo pomięty. :)
 7. Teslicus

  Obecność

  Poeta nie fałszuje rzeczywistości tylko fantazjuje.
 8. Johnny Bravo - nie było ciastek więc kupił zaprawę murarską.
 9. Teslicus

  Przecznice

  Słusznie powiedziałeś - trudny, a jego charakter jest wręcz klaustrofobiczny.
 10. Teslicus

  Mój Ojcze

  Doceniam szczerą i wzruszającą religijność, ale co do formy mam parę zastrzeżeń. Uważam, że można by było napisać bardziej rozbudowaną modlitwę i podzielić ją na wersy. Nie mówię, że wiersz musi być krytyczny wobec Boga jak mój "Malteizm", przeciwnie, może być chwalebny, ale twój sprawia wrażenie trochę przeciętnej. Spróbuj rozwinąć swą miłość do Niego.
 11. Zwykle odpowiadam na posty, na które odpowiedział już ktoś inny, zawsze faworyzuję tych, którzy odpowiedzi jeszcze nie dostali, ale że sławny Johnny Bravo udziela się poetycko, to nie wiedziałem. No proszę - wszyscy myślą, że to był płytki podrywacz, a tu wrażliwa dusza. Karton chleba powie coś chyba tylko tym, którzy jego przygody znają, jeśli dobrze pamiętam, pochodziło to z odcinka o rabusiu, który napada na miejscową cukiernię i bierze na zakładniczkę małą sąsiadkę Bravo (by na koniec się rozpuścić!). Zaczyna się ten odcinek listą z zakupami, którą układa sobie w głowie Johnny Bravo i oczywiście wszystko mu się miesza. A co do wiersza - doskonale oddał charakter postaci z tej animacji i jest autentycznie zabawny w swej puencie! :)
 12. Teslicus

  Obecność

  Nie wiadomo, jakąż to tajemniczą osobliwość opisuje podmiot liryczny, ale zgaduję, że to może być Bóg. Kiedyś usłyszałem, że Bóg w Biblii opisywany jest jako istota objawiająca się w postaci ogromnego ognia (np. gorejący krzew, z którym rozmawiał Mojżesz). W Psalmie 115 można przeczytać coś, co przypomina wzmiankę o braku oczu, choć w przeciwnym znaczeniu: Usta mają, a nie mówią; oczy mają, a nie widzą; uszy mają, a nie słyszą; nozdrze mają, a nie czują wonności; mając ręce niczego się nie tkną, a mając nogi nie chodzą ani wołają gardłem swym. Niedopowiedzenie odnajdujemy też w zakończeniu, w którym na uczestników spada kurtyna ciemności. Co się z nimi stało? Wiersz można pochwalić za stworzenie niezwykłej atmosfery mistycyzmu pomieszanego z lekkim uczuciem strachu.
 13. W tym wierszu widać próbę smutnego pogodzenia się z faktem, że czas pędzi nieubłaganie do przodu, a jego zatrzymanie nie jest niestety możliwe dla każdego śmiertelnika. Udziela się tu pesymistyczna natura ("nasze twarze nie rozwieją samotnego snu") i wiara w to, że na niektóre rzeczy człowiek po prostu nie może nic poradzić. Potwierdzeniem tego fatalizmu jest oświadczenie, że pomyślność jest źródłem przypadku.
 14. Teslicus

  Przecznice

  Zostałem sam wśród Żelaznych Przecznic. Cień uciekł w trwodze - nie jest bezpieczny. Zima przytula, pociesza, szepcze. Nie słychać. Obrywam gradem z deszczem. Mówię: "Przecznice - cudowne państwo!" Sprawdzam kieszenie czy złotych mam sto. Czarny krajobraz, łańcuch ubóstwa. Nie pójdę. Skrzynia perspektyw pusta. Elita uwięziła wyrzutka. Ziemi brama - zardzewiała furtka. W stalowe kraty uderzam głową. "Cierpienie" - zawsze ostatnie słowo. Szlaki zarastają torfowiskiem. Włóczę się nad gasnącym ogniskiem. Zabójca kiedyś dotrze po trupach. Znowu ciało zawiśnie na słupach.
 15. Teslicus

  janek

  Co tam, niech to będzie wiersz dla wszystkich janków na świecie. :D Nie powiedziałbym, że to dialog dziecka i dorosłego, raczej rozrachunek z przeszłością, ale interpretacja naprawdę fajna. W niektórych filmach występuje motyw rozmowy ze swoim awatarem, np. zeszłoroczny "Najlepszy", jest też klasyk "Podziemny krąg", gdzie występuje podobny motyw dialogu z wyobrażoną personifikacją konkretnego światopoglądu i cech charakteru. A piosenka super, przesłuchałem ją, muszę częściej takich poznawać, bo za mało polskiej klasyki kojarzę. Dziękuję za link.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...