Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Deonix_

Użytkownicy
 • Liczba zawartości

  2691
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Deonix_

 1. Deonix_

  Kieliszek

  O ile przy wódce można by podyskutować, wskazać jakieś jej zalety, to papierochy są szatańskim wynalazkiem. Mnie popiół, dym, proces spalania papierosa po prostu niebywale odpycha, nie cierpię tego widoku i smrodu. I nie znoszę być truta. Przekaz tekstu jednak mi niedaleki, można tu dostrzec złość Peela na ludzką wredotę, ale też może na negatywne opinie o sobie, swoich działaniach, nie wiem, nie znam człowieka. Motyw marności, utraty znaczenia w obliczu śmierci, jest mi bliski. I jego uwidocznienie uważam akurat za zaletę tego tekstu. Tyle mojego, D.
 2. Deonix_

  Ta cisza

  W lubianym przeze mnie, nonszalanckim a zarazem niebywale konkretnym stylu :) Podobasie :) Pozdrowienia najszczersze, D.
 3. Bardzo ciekawie się zaczyna :) Początkowo nie załapałam, o co idzie z tą "osiemdziesiątką dwójką", pewnie przez tę wersyfikację. Ale już chyba wiem :) I bardzo mi się to podoba :) Pozdrawiam, D.
 4. Deonix_

  SZUKAM CZASU

  Ciekawie ujęty problem :) Aj ten Czas, to taki nieuchwytny facet... Pozdrawiam, D.
 5. Deonix_

  Melancholia

  W moim odczuciu to taka podostrzona melancholia, z choleryczno-sangwinicznymi przebłyskami. Znam ten stan. Pozdrawiam, D.
 6. Prześwietny, genialny wiersz. Uderza w serce. Kocham stare samochody, za każdym razem, gdy po latach wysługi mój ojciec oddawał je na złom, ryczałam. Historie starszych ludzi, ich problemy, oni sami, też często mnie wzruszają. Bardzo głęboko ten wiersz odczułam. Często nie gustuję w wierszach pisanych prostym językiem, ale Twoje są wyjątkowe. Potrafią mnie zachwycić. Pozdrawiam z uznaniem, D.
 7. Deonix_

  Odpowiedź dla N.

  Zgadzam się. Ale myślę, że Ali nie chodziło o to, by kogokolwiek zdeprecjonować i przekreślić odgórnie. Po prostu z czasem człowiek wybrednieje, sama nieraz przeglądam po kilka stron forum z wierszami, szukam czegoś ciekawego dla siebie i nie znajduję. Ale nie tracę nadziei :) I nie umniejszam nikomu :)
 8. Jak dla mnie sztuczna inwersja w tytule. W ogóle tytuł nadpowiada, jak dla mnie. Ja bym tu dała coś bardziej tajemniczego, np. przejście, wejście, coś w tym stylu. Ostatnie wersy też skonstruowałabym nieco inaczej, "ponoć" z ostatniego wersu dałabym o jeden szczebelek wyżej. Tyle uwag. Nawet, nawet mi się czytało :) Pozdrawiam :)
 9. Deonix_

  W poczekalni

  Moim skromnym zdaniem rymy gryzą się z tematyką. O ile dobrze wyczuwam autorskie intencje, to miała tu być zilustrowana toksyczność ciszy szpitalnego korytarza, poczekalni. Ale ten nastrój gdzieś ginie zupełnie przez zastosowanie rymów, tego typu rymów. Pobrzmiewa groteską, w moim pierwotnym prywatnym odczuciu niezamierzoną. Ale oczywiście mogę się mylić. Do tego - polskie znaki diakrytyczne - przydałyby się :) Na razie tyle ode mnie :) Pozdrawiam :)
 10. Deonix_

  Odpowiedź dla N.

  Z tym punktem też się nie identyfikuję do końca, już chyba wolę to "byleco" od ciszy. Zostawiam nieraz autorowi komentarz, pochlebny, krytyczny, pół taki-pół taki, zależnie od tego, co zastanę, a odzewu brak, albo jeszcze lepiej - post usunięty. I po czymś takim nie wiadomo, olał, obraził się, zawstydził, czy co.... Bądź tu mądry i pisz komentarze :)
 11. Deonix_

  Bajka o zmierzchu

  @Marcin Krzysica Wielkie dzięki za serce :)
 12. Deonix_

  Czerwiec

  Mnie chyba też 🙂 Choć ze względu na bujną zieleń w tym miesiącu, czerwcową czerwień widzę głównie w słońcu, po zamknięciu powiek. Takie tam prywatne odczucie 🙂
 13. Deonix_

  Bajka o zmierzchu

  Dziękuję pięknie Anastazjo 🙂 Nad smakiem trudno dyskutować, ale fajnie, że szczerze napisałaś, co czujesz. Dla mnie księżyc też jest piękny, a przecież nosi na sobie rozmaite ślady uszkodzeń. I tu zostawiam pole do refleksji nad estetyką 🙂 Dzięki wielkie za zajrzenie, lekturę i uszanowanie oczywiście 🙂 Pozdrawiam najlepiej, D.
 14. Deonix_

  Zostań

  Ciekawa kolorystyka, podoba mi się. Pierwszy wers drugiej strofy - brzmi nienaturalnie. Podobnie "moc jej". "Nietrwałe fale", "nieuchwytne krótkotrwałości" -blisko siebie trącają tautologią. Literówki w "tęskniłem" i "podróżującej". I w końcówce - tę porę powinno być. Poza tym, wiersz wymaga wg mnie ostygnięcia, ale ma coś w sobie 🙂 Pozdrawiam, D.
 15. Deonix_

  Bajka o zmierzchu

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂 Zaczęły mi się podobać "zaspany" i "zbudzony". I znowu muszę się zastanowić... Ale w najbliższym czasie jakoś to zmodyfikuję 🙂 Pozdrawiam również, D.
 16. Deonix_

  Odpowiedź dla N.

  Ej, Nawojko, Nie moją rolą decydować za Ciebie, ale przemyśl to jeszcze, proszę. Szkoda, byś odchodziła. To forum potrzebuje dobrych recenzentów. Szczerych, rzetelnych i życzliwych ludzi. A ja uważam Cię za taką osobę. Pozdrawiam :)) D.
 17. Deonix_

  Bajka o zmierzchu

  @8fun Tak mi się pomyślało, że może ten "młodziutki"(...) dobrze by było zmienić na "nieśmiały księżyc"(...) albo "księżyc nieśmiało"(...) ? Jak uważasz?
 18. Deonix_

  miał być o miłości

  Zdaje mi się, że literówka w tytule "miłości", powinno być. Dla mnie też pierwsza zwrotka najładniejsza. Później przeszkadza mi trochę to pomieszanie czasów. Osobiście zaczęłabym drugą zwrotkę od "zbliża", w trzeciej dała "przeniknie" zamiast "przenika" i dalej do końca czas przyszły (stopi się, rozpłynie, odejdzie w ulotność, umrze), albo w drugim wersie ostatniej zwrotki dodałabym "już", żeby naznaczyć niedalekie wybiegnięcie w przyszłość. Ale to tylko moje czytanie i coraz mniej jestem do niego przekonana, więc może lepiej niczego pochopnie nie zmieniaj. A tak ogólnie, to ciekawie napisane :) Pozdrawiam, D.
 19. Deonix_

  Czerwiec

  Czerwie to nie są wszystkie larwy :) Ale jeśli idzie o owady, to faktycznie jest coś na rzeczy, w tym miesiącu :) http://www.zycieaklimat.edu.pl/w-czerwcu-czerwce-na-czerwcu
 20. Deonix_

  Lubię dłonie

  Na pierwszy rzut oka - chaos myśli, tekst hermetyczny. Ale mam dziwne wrażenie, że mam klucze (albo wytrych) w rękach :) Pozdrawiam, D.
 21. Deonix_

  SZTUKA DLA SZTUKI

  A widzisz, mój (w chwili pierwszego czytania) ścisły umysł nie wniknął w romantyczne pragnienie zniszczenia. Mam tendencję do gromadzenia wszystkiego i kopiowania, bardzo rzadko cokolwiek wyrzucam czy niszczę. I sama się nieraz tym krzywdzę. Czasami wspomnień, przeszłości trzeba się pozbyć, aby sobie ulżyć, więc może Peelka podjęła słuszną (choć nie bezbolesną) decyzję. Może. Pozdrawiam również, D.
 22. Deonix_

  SZTUKA DLA SZTUKI

  Ciekawy, choć smutny (jak dla mnie) tekst. Fotografia to niby obraz rzeczywisty, a jednak dwuwymiarowy, pozbawiony głębi. Zdjęcia to tylko zdjęcia, ludzie tworzą historię, ich myśli, notatki, dopowiedzenia. Bez nich relacja jest sucha, pozbawiona wymiaru emocjonalnego, jest "sztuką dla sztuki". A przynajmniej tak to właśnie odebrałam. Pozdrawiam, D.
 23. Deonix_

  słodki wiersz

  Moje klimaty zmysłowo-wyobrażeniowe 😋 Pozdrawiam, D.
 24. Deonix_

  Zagadka

  Chociaż czasami (i to wcale nie tak rzadko) jestem pod wpływem teorii zawężającej do trójki (foto-, mechano- i chemorecepcja), ale do płci bym chyba nie dała rady analogicznie, a przynajmniej jeszcze nie teraz :) A tak poza tym, to uwielbiam synestezje i aliestezje, niekiedy je fizjologicznie odczuwam, więc na mnie trzeba brać poprawkę :) Niby większość z nas ma ten sam "zestaw" do odbioru środowiska zew. i wew., ale ten odbiór może się jednak różnić :)
 25. Deonix_

  Zagadka

  Hmmm, ja to chyba wyszłam już z tego typu myślenia, nie zgadłabym sama tak po prostu :))) Dostrzegam w życiu więcej sióstr i braci niż ta piątka czy szóstka w porywach :) Pozdrawiam :))))))
×
×
 • Dodaj nową pozycję...