Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki


Ranking


Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 11.10.2019 uwzględniając wszystkie działy

 1. 4 punkty
 2. 4 punkty
  A gdyby tak móc cofnąć film o Hiroszimie: zobaczyć obłoczek pary, moment skroplenia w ciało, imię, idące ulicą na chwilę po wcieleniu gruzu w jasną myśl architekta. Zobaczyć kulę ognia wsysaną przez trzewia Małego Chłopca, i jego powrót pod skrzydła Enoli. Kablem elektryczną żmiję przesłać do palca, który aż o milimetr odrywa bombardier, i...
 3. 2 punkty
  o Lepiej mieć w garażu opla, niż w swej głowie kota (hopla) oo Lepiej pozbyć się toyoty, niźli czytać czyjeś gnioty ooo Lepiej uruchomić skodę, niż iść pieszo w złą pogodę oooo Lepiej kupić volkswagena, niż narzekać ... ta syrena ... ooooo Lepiej było mieć warszawę, niż iść pieszo na zabawę
 4. 2 punkty
  ucichł wiatr - orzech toczący się po dachu jeszcze rozbrzmiewa...
 5. 2 punkty
  Nie dojrzały polne kwiaty przewiązane na kwitnąco, na różowo — koniczyną. Nic nie zdarzy się ponownie, zapach — pierwszy, ślad przeminął. Spójrz w horyzont, na zakręcie czterolistwy barwny rydwan, dym z obłoków. Witasz dzień z gołębią szyją, kary w dyszlu — trzecia w roku. Nie dano mi zakosztować nieśmiałości, przywiązania – byłam jednią w korcu maku na bezdzietnym łez pustkowiu tak jak w skrzyni, chłód katakumb. Skoszę szronem, zmielę żwaczem mlekodajnych, szarańczakiem przetnę żyły – z tobą w śmierci zaślubiny, narcyz usechł, mój adonis na ugorze Prozerpiny.
 6. 2 punkty
  Nowego szczęścia szukam: jak ma wyglądać - nie wiem; powstała w życiu luka, więc gdy do drzwi zapuka, przyjmę je z uniesieniem! Na nowe szczęście czekam: kiedy ma przyjść - nie zgadnę; choć czas jak wartka rzeka bezwzględnie w dal ucieka - fortunę swą mu skradnę!
 7. 2 punkty
  jesienna noc księżyc wisi nad parkiem ławki zajęte
 8. 2 punkty
  Rym w Twoim wierszu pada często i gęsto. W dodatku jest identyczny, np rzeczownikowy lat -mat świat- kwiat Pan- stan dar - gwar lub czasownikowy czuwali- dawali przymiotnikowy dziecięcy- chłopięcy- dziewczęcy W skrócie chodzi o to, żeby łączyć rymem różne części mowy, to trudniejsze, ale piękniejsze, wtedy wiersze zyskują na urodzie, życzę powodzenia :)
 9. 1 punkt
  A tak na poważnie, to z tego co pamiętam, takie żarty zawsze służyły tak naprawdę zachowaniu swoistego status quo. Zauważ, że nie ma tu żadnej alternatywy. Co do wizerunków szubienic itd, powiem Ci, że to są symbole, które łatwo sobie zakodować. Czyli protestujesz przeciwko czemuś, ale paradoksalnie utrwalasz ten wzorzec. Jak usłyszysz 10 razy nie pal - to chcesz zapalić. Pozdrawiam ;-)
 10. 1 punkt
  100% niepoparcia
 11. 1 punkt
  tfoje uda ujerzdza ruda jak uluda robi kadluba sluga sztaluga papuga ugabuga mruga ide na szluga, to jusz dzisiaj druga nie wieze w códa trohe nuda u cb w szklance jest wuda a za oknem cienrzaruwa a ty jestes maruda i dla psa nie dom a buda to hyba zguba trohe gruba za stuwom stuwa na stole grohuwa a pot stolem klenczy ula huj mi asz chula i jej matula milfik dorabia jako pokojuwa wyglonda jak by miala sobotfura z niom secks to taka rytunuwa bo jest z niej rura fstaje z kolan bo to jusz koncuwa z moih pluc mala hmura gramatura sfoim cialem mnie otula i do snu mnie po fszystkim ulula z jej mordy czuc jak smakuje cebula po pocalunku asz mnie zamula bo to czarnula co calom nocke ze mnom chula ale z niej szmula nie szuka menrzula to nie smarkula jak sie fkurwia to jak tarantula nie dla niej matura jestem taki kozacks rze pszyda sie karzdemu moja wizytuwa a przy pasie jest moja spluwa po drodze kradne suwa zoba jak zasuwa niezle sie nim zasuwa za oknem mijana taksuwa po wypatku do mojej renki pszyczepiana jest kropluwa swiece jak rzaruwa lekasz jakies wnioski wysuwa i czlonka mi usuwa i potem sfojego wsuwa i dopiero wtedy gasnie rzaruwa a noc taka dluga potem cale lepkie moje uda gdy widze pielengiarke wyglonda na malpoluda wienc z niom sie raczej nie uda wienc marszcze krasnoluda mimo rze renka moja chuda lapie zlego muda pszepelnia mnie bul i nuda bo ma na imie gertruda a mniejscowosc to ostruda jej cipa to niezla kryjuwa pelna guwna rzadna inna jej nie ruwna bo jest malo muwna f tym nikt jej nie doruwna wyrwalem 12 latke na tindeze, jest códna szkoda rze brudna i trudna zabjore jom na wyspe ta wyspa jest bezludna na wyspie chatka ulepiona z guwna a malolata pszes to marudna glupia suka byla zludna zgwalcilem jom tera jest mi zbendna wienc zabijam i wkladam jom do bembna glupia cipo po co bylas taka samolubna na wyspe pszylecial ksionc wienc byla po slubna
 12. 1 punkt
  Porównywanie haiku do robienia zdjęć za pomocą słów albo tak jak napisał wyżej bronmus45 "uchwycenie obrazu w migawce" to dobra metoda jeżeli chcemy komuś wytłumaczyć zasady haiku nie wchodząc w szczegóły. Sam czasami tak robię. Nie należy jednak tej zasady stosować wszędzie gdyż po przekroczeniu pewnej granicy będzie ona niezrozumiała. Jestem pewien, ze w kręgach tradycyjnych japońskich poetów takie podejście zostałoby uznane za nieeleganckie (a już szczególnie w przypadku tkanki). Jeżeli będziemy pisać haiku według zasady "tu i teraz" z pominięciem kategorii estetycznych to będzie tak z pewnością. @Ast Voldur Ocenianie haiku w Polsce opiera się raczej na "wzajemnej uprzejmości". Często można spotkać się z nie konsekwencją. Na przykład ktoś zarzuca coś komuś a potem popełnia ten sam błąd i już nie widzi problemu. Wynika to przede wszystkim z tego, że osoby piszące haiku bagatelizują japońskie kategorie estetyczne. Bez nich nie będzie mowy o klasycznym haiku.
 13. 1 punkt
  Masz coś w sobie co cię marnuje. To siedzi w tobie, to cię oszukuje. Myślisz, że tak łatwo ot tak ze wszystkim zerwać? Myślisz, że tak łatwo tak po prostu przetrwać? Zadrwij ze świata! Walcz z własnym odbiciem, Co smutki twe pozmiata? Co na prawdę nazywasz życiem?
 14. 1 punkt
  przewrócony znicz wyschnięte chryzantemy - twarz zapomnienia
 15. 1 punkt
  @Dag nie musisz przepraszac za komentarz ja sie ciesze ze jest , dobrze ze ci sie podoba , tak sobie ostatnio siadlem i pomyslalem RAZ , potem znalazlem jak najwiecej wyrazow z rdzeniem raz i zlozylem to do kupy najlepiej jak mi pasowalo . pare razy zrymowalo . jak by ktos chcial kupic prawa autorskie do zrobienia piosenki to jak najbardziej moge sprzedac ;)
 16. 1 punkt
  @Dag To wszystko zależy od przyjętej koncepcji, jeżeli potraktujemy ten wiersz jako opowiadający o człowieku, który po prostu poszedł nad jezioro i się utopił, to tak jasność po tamtej stronie. Ja natomiast napisałem ten wiersz pod wpływem niebieskookiej dziewczyny o spojrzeniu zapierającym dech w piersiach, którą spotkałem na ulicy ;)
 17. 1 punkt
  Tu może być nieźle! V Turniej Jednego Wiersza im. Nieznanego Poety rozgrywany jest w formule "hamburskiego obrachunku" – legendarnego pojedynku zapaśników, który nie był ustawiany. Spotykali się oni bez publiczności i sędziów, żeby między sobą ustalić, kto jest najlepszy. Termin zaadaptowany na grunt poezji przez Krzysztofa Karaska. Wystarczy przyjść 26 października 2019 r. do pubu LOFT w Gdańsku (ul. Młyńska 15) i przeczytać jeden wiersz własnego autorstwa. Turniej odbywa się w famach Festiwalu Fala Poprzeczna. Organizator Stowarzyszenie Salon Literacki Pula nagród 1200 zł Data 26 października 2019 r., godzina 13:00 Miejsce Pub LOFT, Gdańsk, ul. Młyńska 15 Regulamin konkursu http://salonliteracki.pl/new/konkursy/turnieje-jw/1762-v-turniej-jednego-wiersza-im-nieznanego-poety-gdansk-26-pazdziernika-2019
 18. 1 punkt
  Janku, wystarczy raz a dobrze. Że zacytuję klasyka: "Polaku, nie pieprz bez sensu" ;) Oj, Obywatelu -miało być :)
 19. 1 punkt
  Dziękuję.Napisałem prawdę i tylko prawdę.Zawsze tak było, jest i będzie.Nie trzeba daleko szukać.Weźmy chociażby nasze podwórko i Beksińskiego.Za życia - cudak, odmieniec, trędowaty.Po śmierci - Bóg.Pozdrawiam.
 20. 1 punkt
  przegrałem całe życie powiedział pierwszy grałem na gitarze i na pianinie przegrałem całe życie powiedział drugi grałem w piłkę i w tenisa przegrałem całe życie powiedział trzeci grałem w filmie i w teatrze przegrałem całe życie powiedział ostatni a przecież nie grałem
 21. 1 punkt
  No i tak ma być!!! Jeden lubi schabowego, a inny pierogi ruskie ..
 22. 1 punkt
  omszona ławka pod dojrzałym orzechem twoje ramiona
 23. 1 punkt
  Na początek takie rozważanie, tak zwane pismo runami rysowane runek rysunek rymunek czyli to owo słowo o którem mowo lecz kolejne zagadnienie, jakie jest jego znaczenie ? czyli znaczenie słowa zagadka nowa nie znaki znaczą lecz znaczą słowa znak wszak oznaczac, zaznaczac może więc dajmy przykład znaku dla słowa jeden rysunek co znaczył by WODA czym woda jest tłómaczyc tu szkoda wiedz dalej że znak pismo jest inne niż mowa dla przykładu -woda- znakami wyrażony obraz jednego słowa znasz ten język więc wiesz jaka wymowa wody odmiana wode, wody, woda . wodzie kierunku doda znaku wymowa one wywody to nie są zawody ani zwody tu masz dowody będę dowodził niech się powodzi we łodzi podwodnej dowodzić rakietą w przestrzeń na miesiąc dowody, miesiąc co wody wywodzi kilkakroć w roku ziemie oblata za lotem lata jak ziemia ze słońcem się brata tu DAję trudniejsze baDAnie słowu każdemu znaków naDAnie by znak był jawny i sPRAWna mowa przyDAć się mogą PRAWdziwe słowa PRA wiedza mówiona , znakiem spisany dźwiek -woda ale jednym ? czy runkami dwoma ? chlup, plusk, plask, kap kap i leje deszcz , i gdzieś przecieka i płynie do morza rzeka w moru zamiera rzeka lecz nie woda A SŁO-W-A i MO-W-A ? A co to to A ? czy to ty i jA ? to moja jAźń a przy niej przyjAźń od A do ŹŻ , od jA do Źródła Życia, od alpha do O-Mega. tak ten zapis mniej więcej przebiega a Pierun to mój kolega co gromami włada a Łada w ładzie wiarę pokłada ładna Przyroda i z Rodem zgoda . gdzie ród w nieładzie przyrodę zabija tam rozum się z prawdą zmija więc wiesz już tyle człowieku ciałowieku czołowieku , zadaj sobie pytanie jak bardzo litery mogą zryć banie a teraz pora i czas by wrócic i przeczytać jeszcze raz .
 24. 1 punkt
  posłyszane ; interpunkcja jest wskazana - idzie dobra, bo niezmienna, zmiana.
 25. 1 punkt
  @iwonaroma - witam - nie dogodzi kobiecie. - słodki wierszyk mimo wszystko. Udanego wieczoru życzę.
 26. 1 punkt
  * my pierwotni na przestrzeni dziejów wszechświata dzicy pożeracze boskiego chleba skaczący z nowym jabłkiem rajskiego drzewa głusi na chichot węża z buntem na miecz anioła który nie siecze jeszcze lecz woła *
 27. 1 punkt
  są tacy którzy chwalą świat ale i tacy którzy przeklinają mówią to jedno zakłamanie że nic że tęcze i kwiaty one tylko prawdę zamazują którą każdy inaczej widzi zwłaszcza ci którzy na górze którym zawsze jest dobrze mówią Bóg świat stworzył nie wolno nań się obrażać tylko z nim się pogodzić że tylko w tym jest sens a gdzie leży czysta prawda kto najwięcej o niej wie musisz sam czytelniku dojść tylko aby nie we śnie
 28. 1 punkt
  @Martyna Gribsz modliwa z serca plynaca, piekny wiersz. Komentarze o formie i ewentualnych bledach pzozostawiam tym bardziej doswiadczonym. Milego dnia
 29. 1 punkt
  Ładna pogoda, na rower i endorfiny wyrzucą czarne myśli. Wczoraj w Radości znowu pociąg przejechał kogoś. Może też był pogrążony w marzeniach, plus słuchawki i smartfon przed oczami. Właśnie wróciłem z bazarku w Falenicy. Wspaniały. Kupiłem czapkę z wielkim pomponem. Bomba.
 30. 1 punkt
  Jest mała biała plamka, właściwie zielona, i na nią dobrze jest nie popłynąć z wycieczką ewangelizacyjną, jak biały misjonarz, co umarł porażony przez Czarną Niewdzięczność, endemiczną chorobę - a na nią lekarstwa nie ma innego, oprócz całego zasobu medykamentów, jak Słowo, któremu wsparcia trzeba hojnie udzielić z powietrza i lądu, oraz wody święconej, do której (na zdrowie) chociaż jeden raz kichną zarażeni grypą. Plamka tak mała, że aż nie mieści się w głowie, iż może jeszcze istnieć, odłączona grzywną fal od internetu, i sieciowej pożywnej strawy - Więc nie jedynie, że postradać możesz życie, nie płyń na plamkę, by stopą ją wytrzeć, lecz by w domu pękać ze śmiechu - myśląc o niej.
 31. 1 punkt
  Ostatni wers walczy o przetrwanie, nie mam propozycji, pozdrawiam
 32. 1 punkt
  powiem więcej skońkretyzowana, bo początkowo miał być napis KOŃSTYTUCJA, oczywiście w kolorze, jak tutaj i z uśmiechniętym koniem na czele pochodu. No wiesz - dzisiaj nie mogę pisaać, w każdym razie sprawa może kojarzyć się z Cesarstwem Rzymskim Kaligulą itp. Skojarzenia - dowolne. Dzięki za komentarz Annie :) Pozdrawiam.
 33. 1 punkt
  Krótko i na temat. Październik się wtapia w Peela, a nie odwrotnie, jak zazwyczaj bywa. I to jest oryginalne w tym wierszu. Jak też w ogóle całe obrazowanie.
 34. 1 punkt
  Lite chmury oddają ciężar swój budynkom, Te twardymi rogami miękkie niebo bodą; Słońce krzesze na rzęsach września białe tęcze; Wiatr drzewa do jesieni żółte listy toczy. Autubus na przystanek wolno zajeżdżając Taką prawdą uderza jakby jego jazda Była ostatnią rzeczą daną mi tu ujrzeć, Przez bogów pochowanych pośród słonych jarzeń. Ta chwila nie istnieje w płodnych chwil rejestrze; Ją tylko w mirabiliów znajdziesz tomie starym. Pamięć jej nie zatrzyma, nieostrożnym -- rokosz. Ta chwila jest stworzona z bezdzietnej rozkoszy. Jak sen stracony rano tak jest niedorzeczną: Kwiatek między kartkami, poza zdarzeń rzeką; Nie wiem, czy coś pamiętam: autobus i chmury, Białe słońca rozbłyski i liści złoty szmer... Budynki swe ciężary aż chmurom oddają, Słońce toczy autobus żółty nową modą, Lotnią z babiego lata pająki się chwalą, A września tęcze białe rozszczepia ta chwila.
 35. 1 punkt
  @Konrad Koper, @duszka, @iwonaroma, @Dag, @Pia, @Ast Voldur, @bronmus45, @Bartosz, @Jacek_K Dziękuję wam za komentarze! @Pia Dzięki za słowa krytyki. Myślę, że jednak trzecia linijka może być swego rodzaju zaskoczeniem. :) @Jacek_K @Pia @Jacek_K i @bronmus45 To z całą pewnością nie jest typowe haiku. Nie posiada i nie będzie posiadać "kigo". Chociaż to w sumie zależy co kto przez to rozumie. Ja poza kilkoma wyjątkami uznaję tylko kigo japońskie. Jeżeli jednak jest ktoś zwolennikiem polskiego, czeskigo, słowackiego itp "kigo" to idąc tym tokiem rozumowania można powiedzieć, że ten utwór kigo posiada. Powszechnie wiadomo kiedy miał miejsce atak jądrowy na Nagasaki. Wiadomo, że to było lato. @Pia "koszyk" to nie jest kigo. :) @Pia utwór ten jest nawiązaniem do historii japońskiego lekarza Takashiego Nagaia (tak na marginesie był on bliskim przyjacielem innego polskiego franciszkanina, bardziej znanego ze swojej śmierci w Auschwitz Maksymiliana Kolbego) Nagai będąc na dyżurze w szpitalu przeżył atak atomowy. Zebrał on do wiaderka kości swojej żony. Jego dzieci zaś cudem przeżyły atak bo w chwili wybuchu znajdowały się poza miastem. Pozdrawiam!
 36. 0 punktów
  bynajmniej nie przeszkadza , ale wzbogaca utwór taka interpretacja, zresztą im więcej tym lepiej...:))), a tak na marginesie, kiedyś tez się popisywałem wyobraźnią - przypominają się stare dobre czasy :))), kiedy czytelnicy nadinterpretacją przekonują autora do własnego widzi mi się :))) dając świadectwo tak utworowi :(nieabsurdalny)))), czyli o dobrym poczuciu humoru...
 37. 0 punktów
  :-) Spokojnej nocy.
 38. 0 punktów
  @Ast Voldur Trochę smutne że Pan tak uważa, niemniej szanuję za szczerość
 39. 0 punktów
  Twój tekst nie jest haiku - twierdzę tak nawet na podstawie odpowiedzi na komentarz Dag, w którym to wyrażasz swoją myśl - cytuję - ktoś "wchodzi do głowy" twórcy i dorabia swoje ideologie. Otóż to .. autor haiku również nie ma żadnego prawa sugerować komuś działań opisanych słowem. Bowiem haiku jest obrazem uchwyconym tu i teraz w mgnieniu oka / migawki aparatu foto - a te "nie kombinują" swoim mózgiem - jedynie przekazują "takość" obrazu. Powtórzę tutaj kolejny już raz klasyczny przykład "antyhaiku", które to co i rusz przewija się w publikowanych pod tym adresem tekstów: ... "antyhaiku" . chłopiec w gumowcach przebiega po kałużach - myje obuwie . W żaden sposób autor - rejestrator obrazu - nie może określać "po jaką cholerę ten chłopiec wlazł do kałuży" na podstawie obrazu, zauważonego w mgnieniu oka. . Zamiast bowiem - myje obuwie - mogłoby zaistnieć - sprawdza głębokość - sprawdza ich szczelność - (czy coś podobnego...) . Ostatni wers może zatem wybrzmieć dla uzupełnienia haiku: - deszcz nadal pada - (lub coś podobnego)
 40. 0 punktów
  O właśnie tak. Bardzo zgrabnie i zabawnie :)
 41. 0 punktów
  Zgrabnie. Zbyje jak najbardziej :)
 42. 0 punktów
  Widać w tym wierszu emocje, powoduje przejęcie. Moim skromnym zdaniem - dobry wiersz. Przynajmniej - bardzo dobry początek twórczości :) Jedyne co, to mam problem z tym wersem Jakie się staje? Że czarne? Tylko po co ta inwersja. W tym miejscu można się troszeczkę zagubić. Pozdrawiam!
 43. 0 punktów
  Przykro mi, nie ma punktu ;-( Do następnego czytania.
 44. 0 punktów
  Super pomysł i wykonanie :)
 45. 0 punktów
  ciągle widzę twoją postać choć minęły tysiąclecia w zwiewnej sukni stąpasz lśniąca i przyspieszasz bicie serca etc etc Przypomniało mi się dziadostwo które kiedyś napisałem. Pisząc rymami do 7 sylab w wersie można kombinować jednak widzę wersy powyżej 8 i rytm się gubi. Można nieco przestawić wyrazy i będzie myślę lepiej. Czemu w zboże? Toż to kłujące nie lepiej wygodne łóżko:-) pozdr
 46. 0 punktów
  Hmmm.. świeci zbyt prozaicznie chyba, lepiej zostaw tak jak jest, bo reszcie towarzystwa się podobało, to widocznie mnie tylko coś wisi .... na umyśle ;) Serdecznie pozdrawiam
 47. 0 punktów
  Niezły pomysł, rymy mi nie przeszkadzają, próbowałam rytm poprawić ale póki co poległam. bb
 48. 0 punktów
  @Pia Bardzo Ci dziękuję za uwagi. Poprawiłem te wielkie litery i zostawiłem tylko w zaimkach odnoszących się do Boga. Teraz zdaje się jest lepiej. Jak zawsze pozdrawiam Cię serdecznie :) Dziękuje za komentarz Aniu :) Tak sobie myślę, że masz rację. Wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane niż jeden wiersz i każda sytuacja wymaga indywidualnego traktowania. Ten utwór ma obrazować sposób myślenia - zaufanie do Boga i korzystanie z jego darów tak, by nie rujnować tego co się zbudowało - zgodnie z tym co napisałaś oraz tego co stworzyli inni. pozdrawiam Cię :)
 49. 0 punktów
  Wiem, że mówi się o wywaleniu wszystkich powtórzeń ale czy to się sprawdza poza pisaniem na internetowych forach? właściwie jest wręcz odwrotnie zauważyłem, że coraz częściej stosowane są anafory. Moim zdaniem ta ślina nie przeszkadza ale wrócę tu za jakiś czas i zobaczę może jednak coś zmienię. Dzięki, wzajemnie! ;)
 50. 0 punktów
  Świat według Wiadomości Nieustannie zaskakuje A jednocześnie koi i drapie gdzie swędzi Przy czym porusza do szpiku Narodowego kręgosłupa I rozrzuca jak gnój po polu na którym wyrośnie Polski kartofel i cebula Bo weźmy np informację że „Polacy są wszędzie” Wszędzie znaczy też w dupie a może w dupie przede wszystkim? Idźmy dalej ... takie oto - „opozycja poza czasem i przestrzenią” Uuuuu powiew grozy jak w filmach o terminatorze Czy system słusznie obawia się opozycjonistów podróżujących w czasie? „Ateiści chcą odebrać polskim rodzinom 500+” Źli źli źli ludzie z tych ateistów Niech się smażą w piekle I mój absolutny faworyt: „za rządów Po-Psl ukradziono z budżetu 250 mld” Poukradali te cholerne popaprańce sami ośmiorniczki żreli a my ziemniaki z parnika Za wizję za ekspresywną narrację Za perswazję i za kreację rzeczywistości Módlmy się płacąc abonament
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Nasza witryna korzysta z plików COOKIES („ciasteczka”). Dowiedz się więcej o COOKIES z naszej Polityki Prywatności Polityka prywatności