Skocz do zawartości
ja_bolek

ANAGRAMY DIAKRYTYCZNE

Recommended Posts

 

Anagramy  diakrytyczne.

 

Wyrazy w   których   ulega  przemieszczeniu,  oprócz liter,   znak  diakrytyczny,  z  tym  że :

 

1) znak  diakrytyczny   litery   "ł"  może  znaleźć  się  tylko  w obrębie  litery  "ż" (  i  odwrotnie),  np:

 

łoza - loża,  pełza - plaże,  płazom - plażom;  itp.

 

2)ogonki   liter:  ą, ę    przemieszczają  się  tylko  względem   siebie -  czyli:

   cząber - rębacz, pierdzą - zdrapię, czapkę - pączek, pęczka - czepką; itp.

                

 3) kreseczki,  tzw. daszki   znad  liter   ć, ń, ó, ś, ź     umieszczamy  nad  literami   c, n , o , s , z (dowolnie) -    czyli:

śnie - sień, cieśń - śnieć,  woźnica - nawozić,  równica - narowić, calówka - lakować, czołówka- kozłować,  marcówka - markować, bóżnica - obniżać; itp.

 

 

Anagramy  synchro-diakrytyczne

(pomiędzy wyrazami  istnieje  więź  ), np:

 

  kosić  kości - ząbek  zębka - dąbek   dębka - pański  paśnik - nieźle    zieleń - nawoź  nawóz  woźna! - dwoiście    odwiesić - kapuański    kapuśniak - solówka    koślawo

koński    kośnik  - dwiński    Świdnik -ardeński   średniak - dokonać  do  końca - szurać  Czaruś, ruszać! - rówieński   rówieśnik - piętka    piątek   tępaki - sękacz  sączek,  skaczę! - nawisać   waścina  Ścinawa - wkręci  Ćwirek - wrzesień  wrześnie

Edytowano przez ja_bolek

Udostępnij ten post


Link to postu
 • Autor
 • Anagram  diakrytyczny

   

  Bródno   -   Dobroń

   

   

   

   

   

  Edytowano przez ja_bolek

  Udostępnij ten post


  Link to postu
 • Autor
 • żal -  zła  łza

  wóz  woź

  złe  leż

  nóg  woń  -  nów  goń

  Edytowano przez ja_bolek

  Udostępnij ten post


  Link to postu
 • Autor
 • Anagramy   diakrytyczne :

   

  kozła  kolaż  _   płazy  plaży  _  lżej  złej  _  łuza  żalu  żula  _  łzie  liże  _  znało  alonż

   

  córki   kroić

   

   

  Udostępnij ten post


  Link to postu

  Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

  Utwórz konto

  Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

  Zarejestruj nowe konto

  Zaloguj się

  Posiadasz własne konto? Użyj go!

  Zaloguj się


  • Kto przegląda   0 użytkowników

   Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Ostatnie komentarze

   • Kocie sztandar Europejski jest, jeśli ten miałeś na myśli to wiersz jest na czasie.Moim zdaniem to jedyna droga, alternatywą jest wypowiedzieć Rosji wojnę i poddać się. Ameryce i innym potęgom nie na rękę jest by Europa się wzmocniła, to tak jak szukanie murzyna..., ruchy lewicowe tez kopią dołki. Patologia dla niektórych tak jak emeryci i renciści. "Emeryci i renciści umierajcie, kraj swój wzbogacajcie!" Żaden labirynt, odwracanie ogona, może nie oportunizm , ale jakiś strach, niepewność do tego stopnia, że wołanie "komuno wróć" jest coraz głośniejsze, choć wiadomo nierealne. Wszystko to skomplikowane, inaczej każdy sobie wyobrażał tę wolność. Do historii podchodzić trzeba z szacunkiem i upamiętnianiem, ale nie gloryfikować ponad miarę. I rozumniej podejść do ideologii Europy. Pozdrawiam.J PS dobry , a wręcz doskonały dla wiersza jest ten tasiemiec odpowiedzi, co do Europy - oceniając po "chińsku" w 75% ma rację w 25% myli się. Kończąc Konfucjuszem " Lepiej nie zaczynać, niż zacząwszy nie dokończyć "  
   • To Europa się otworzyła chcąc zjednoczyć, kolejna nietrafiona idea? Czy strach przed nią? Ciekawe czy 500+ będzie w euro?:)))
   • brrr... straszna wizja.. Mam nadzieję że tam jest tylko "motor", generator pola które nas chroni i który nieświadomie zmienia powierzchnię planety..
   •  Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na takie dyskusje, ale odpowiem. Wg mnie to niemożliwe. Niemożliwy jest taki kanon. Na przykład w USA sąd najwyższy dopiero w 2003 r uznał za zgodny z konstytucja zakaz aborcji "metoda częściowego porodu" (czyli zakaz zabicia rodzącego się dziecka). Wg prawa KTOŚ to ten kto się urodził więc płód nie jest "ktoś" zanim nie urodzi się żywy. Więc gdy mu się przy porodzie utnie głowę, to j nikomu (bo rodzący się to nie jest "ktoś" dokąd się nie urodzi żywy) nie dzieje się krzywda. Wiem że to straszne ale to prawda. Więc od 2003 roku można zakazać ucięcia dziecku główki podczas porodu, ale tuż przed porodem zakazać JESZCZE nie można, więc obcięcie główki w  łonie matki gdy odejdą wody jest ponoć w USA całkowicie legalne. Mniej (ale czy na pewno?) drastyczny przykład to prawo Szaria dopuszczające pełne współżycie z żoną gdy zacznie miesiączkować, i stosunki "niepełne" wcześniej. Wydawałoby się ze właściwie nie ma problemu bo z nieletnią ślubu wziąć się nie da ale... dochodzą mnie słuchy że tolerancyjni Szwedzi "tolerują" zawarte poza Szwecją legalnie małżeństwa z dziećmi, więc dziewczynki na przykład 10 letnie mogą legalnie przebywać ze swymi 30 letnimi mężami. Podobno wg muzułmanów dziewczynkom tym nie dzieje się krzywda. Jak z nimi uzgodnić ten jeden kodeks? A nawet jeśli by Szwedzi jeszcze nie tolerowali to są kraje które takich ślubów udzielają. Jak mamy ten kanon z nimi uzgodnić? Wiem ze przykłady są drastyczne. Ale z drugiej strony chcemy pewne czyny karać. Na przykład kierowanie pojazdem po pijanemu. Przecież nikomu nie dzieje się krzywda do momentu aż się ona stanie, a karzemy już za samo kierowanie pojazdem "pod wpływem"...  co na to ów hipotetyczny kanon? Można nie tolerować gdy jeszcze nikomu nic się nie stało? A przekraczanie prędkości?   Myślę że takiego kanonu uzgodnić się nie da...  Chyba że z użyciem siły pod jakimś sztandarem, na przykład sztandarem islamu a to mi się nie podoba.
   • Ciekawa idea, gdzieś juz to czytałem, tylko tam ten procesor dogadywał się z superkomputerami nie dopuszczając do wojen z użyciem narzędzi masowej zagłady i broni palnej. Zrobienia czy wykonania? Pozdrawiam:))
  • Ostatnio dodane

  ×