Skocz do zawartości

Polman

Użytkownicy
 • Zawartość

  11
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutral

Ostatnio na profilu byli

92 wyświetleń profilu
 1. LECH WAŁĘSA

  Dziękuje Bogusławie. Pozdrawiam Kazik
 2. LECH WAŁĘSA

  Ja urodzony dwudziestego dziewiątego września patrzę na swoje odbicie i widzę twarz innego urodzonego dwudziestego dziewiątego września. Pytam siebie - czy Judasz mógłby stać się Piotrem? Patrzę na swoje odbicie i widzę czterdzieści milionów twarzy, twarzy ludzi wolnych, którzy niosą swój los. Panie, a jednak im pobłogosławiłeś, choć był tam Judasz i on ręką skalaną dał im znak. Pobłogosławiłeś i wskazałeś drogę ku wolności, a sam powróciłeś na krzyż.
 3. DO NASZYCH BOGÓW

  Pani czyta ze zrozumieniem. Pisałem: "Wielu z Was stoi z kamieniem nienawiści w dłoni. Na forum wielu go już rzuciło. Zanim Ty go rzucisz," Pisałem "wielu" a więc nie wszyscy a wiec nie Pani, jeśli Pani nie ma kamienia nienawiści w ręku.
 4. DO NASZYCH BOGÓW

  Czy gdziekolwiek twierdziłem, że każdy a więc i Ty tak widzi bliźnich? Dzisiaj mówienie takich słów jest walką - o normalność o człowieczeństwo. Że tak jest, spójrzmy na reakcję na słowa prymasa Polaka.
 5. DO NASZYCH BOGÓW

  DO NASZYCH BOGÓW było końcowym fragmentem tekstu mojego komentarza do pewnej podróży i bieżących wydarzeń w kraju. Poniżej zamieszczam tekst tego komentarza: Skończyłem niedawno 60 lat. Za mego życia nie doświadczyłem wojny, jako zwykły przyzwoity człowiek cieszę się z wolności na znaczącym obszarze Europy. Moje pokolenie jest niezwykle. Gdy patrzę na 1000 lat historii Polski, to stwierdzam, że ŻYJĘ W NAJSZĘŚLIWSZYM OKRESIE HISTORII POLSKI. W jej 1000-letnim okresie nie było takiego okresu, aby przez 60 lat ktoś nie doświadczył wojny. To zawdzięczamy w znacznej mierze istnieniu UNII EUROPEJSKIEJ a wcześniej EWG i innych wspólnot. Ostatnio byłem w miejscu gdzie ludziom zabrakło człowieczeństwa, widzenia w innym bliźniego i szacunku dla niego. Dzisiaj, ktoś kto jest inny niż my, jest zbrodniarzem, szują, kimś godnym potępienia. Kilka dni temu byłem w Sarajewie. Tam zobaczyłem Sarajewskie Róże. Poczytaj, co to takiego. Obejrzyj na youtube filmy o masakrze na Markale. Zobacz, co może uczynić 120 mm pocisk wystrzelony z chrześcijańskiego moździerza. Tam na muzułmanów. A potem pomyśl, na jakim świecie żyjesz. Co jest alternatywą DLA BRAKU JEDNOŚCI I WSPÓLNOTY !!! W niedzielę po powrocie byłem na mszy w kościele. Pomyślałem wtedy: Czy muzułmanie maja modlitwę taką jak nasze „Ojcze nasz”? Znalazłem ją. Gdy ją przeczytałem, pomyślałem: - czy jest to modlitwa człowieka, który stoi przede mną z mieczem? - czy mój Bóg byłby na mnie obrażony, gdybym modlił się do niego takimi samymi słowami? Wielu z Was stoi z kamieniem nienawiści w dłoni. Na forum wielu go już rzuciło. Zanim Ty go rzucisz, obejrzyj film o Merkale ( np. ten: https://www.youtube.com/watch?v=Qm2bO3zWDu8 ), a potem przypomnij sobie , że te słowa są skierowane też do Ciebie: „Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień”. I co z tym kamieniem?
 6. Drogi

  ,
 7. Moje Pitigliano

  szukałem ciebie Pitigliano znalazłem ciebie na krańcu nieba jesteś ze mną na zawsze moje Pitigliano gdy brakuje mi wiary – wracam do ciebie Pitigliano każdy kamień którego dotknę wspomnieniem napełnia mnie wiarą etruskch mistrzów gdy zapragnę dobrych myśli – otwieram drzwi mego domu wychodzę idę wolno uliczkami Pitigliano dobre myśli czekają na mnie gdy zapragnę być tobą olśniony – zabieram ciebie do Pitigliano a ty schodzisz do mnie w zwiewnej sukience wąską uliczką wprost z nieba wszystkiego co najlepsze tobie Pitigliano wszystkiego co najlepsze tobie Toscanio
 8. DO NASZYCH BOGÓW

  To poranne znad Wisły słowa: Ojcze nasz, któryś jest w niebie święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie; ale nas zbaw od złego. A to stamtąd, znad Eufratu: W imię Boga Miłosiernego, Litościwego! Chwała Bogu, Panu światów, Miłosiernemu, Litościwemu, Królowi Dnia Sądu. Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc. Prowadź nas drogą prostą, Drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami, nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą. I wnet przed nocą władcy sumień, Dadzą gotową treść tłumaczeń, „Allahu Akbar” dziś ma znaczyć Grabić, mordować, bić i dręczyć. „O, przyjacielu nieuczony, Mój bliźni z tej czy innej ziemi! Wiedz, że na trwogę biją w dzwony Króle z panami brzuchatemi; Wiedz, że to bujda, granda zwykła, Gdy ci wołają: "Broń na ramię!", Że im gdzieś nafta z ziemi sikła I obrodziła dolarami; Że coś im w bankach nie sztymuje, Że gdzieś zwęszyli kasy pełne Lub upatrzyły tłuste szuje”* Znów na nich urny głosów pełne. Wnet ogłoszą, z dniem wczorajszym, W świeżym Dzienniku Urzędowym, W narodu barwy ozdobioną, Modlitwę ujednoliconą: Ojcze nasz, któryś jest w niebie święć się imię Twoje; Ty pozostań w królestwie Twoim; bądź wola Twoja tam w niebie a nasza na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, a my winowajcom naszym nie odpuścimy; i powiedź ich na pokuszenie; a nie zbaw ich od złego. * Julian Tuwim „Do prostego człowieka”
 9. Drogi

  O równoległe drogi bez końca, po których idziemy osobno zapatrzeni w niepisane prawa strzegące naszej samotności. Szukamy tych najlepszych, po których coraz prędzej pędzimy na przydrożne złomowiska. Pozostawiamy nasze nazwiska wyryte w kamiennych tablicach, raniących roześmiane oczy. A świat nam zapłaci szczodry jedną jesienną kartką z kalendarza.
 10. To ty?

  nie wiesz tego czy nie był to twój ostatni obiad nie wiesz tego czy nie odprowadziłeś ostatni raz syna do szkoły nie wiesz tego czy nie pobrałeś ostatni raz pieniędzy z bankomatu nie wiesz tego czy nie spałeś ostatni raz w swoim łóżku nie wiesz tego czy nie kochałeś się z żoną ostatni raz nie wiesz tego czy nie była to twoja ostatnia zawarta umowa nie wiesz tego czy nie była to ostatnia okazja by wybaczyć a wiesz że masz rację napisane w dniu w którym odeszli Wójcik i Miecugow
×