Skocz do zawartości

Justyna Adamczewska

Użytkownicy
 • Zawartość

  768
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  6

Wszystko napisane przez Justyna Adamczewska

 1. Srebrna łyżka Czarne pastele połamały czas Mgliste odbicie lustra to przy stole siedzą żółtawe dłonie Ozdobne oczy pustych pierścionków mienią się złotem niepodrobionym. Niezaulgowy ostry posiłek Usta martwym napięciem mięśni zaciśnięte Mądry trupiszon bez przełyku próbuje wchłaniać słowa papierzysk balast literek. skóra widziadeł zwisa jak jęzor z bezzębnych warg sromu bez wartości *** Srebrzysta łyżka uderza w szczęki odmierza kęsy święconej wody zaprawionej krwią. Wiersz wg obrazu Francisco Goi "Dwie staruchy jedzące zupę" (1821 - 1923)
 2. Randka

  Dobre, hi, dobre. Trochę też nostalgii dopełnia całość. Choć "randka z nikim" czy z Weną? Nurtuje mnie to. pozdrawiam, J.
 3. Niniwa

  Oto jest pytanie - to tak za W. S. ;)
 4. Srebrna łyżka

  Ja lubię pola walki, ale uczciwej walki. Verdun mnie fascynuje, tzn. nie mogę zrozumieć po co była śmierć prawie 800 tyś. ludzi w czasie 8 miesięcy. 100 tyś na miesiąc. A mój styl? No taki jest i tyle, może zły, może dobry? Kocie każdy ma swój styl - i dobrze, bo nie jesteśmy (jeszcze) robotami, choć komputerowe programy już piszą wiersze, np. haiku. Pozdrawiam.
 5. Niniwa

  Racja, kocie. Bogów ludzie wymyślili dla swojej ulgi, i dla tłumaczenia swoich błędów. Ktoś musi być odpowiedzialny, choćby za plagi egipskie, potopy, tsunami, itd. Niewyjaśnione do końca - straszy i o to chodzi. Bogowie mogli wszystko, choć przypominali ludzi, ludzie niczego nie mogli, jeno dano im odczuwać lęk. Prometeusz - ogień - kara. Dlaczego? Bo zdobył i przekazał innym to, co boskie. Miłe, że... no wiesz co, że. Justyna.
 6. Altannik gdzie mu do Trump World Tower

  Fajny wiersz. Pierwsze słowo tytułu - super. Kruchość budowli z muszelek, śmieci... wcale nie taka krucha. Zaistniała. Papua - Nowa Gwinea - jakże mylące określenie, nie jest "nowa", tylko ma nową starą nazwę. Nie bardzo jednak rozumiem trzy ostatnie wersy. pozdrawiam.
 7. Śpioszek

  Pytając można zgadywać Zgadując można pytać To barchanowe stringi Acz może stringowe barchany Wiaterek zawiał zdziwiony Zobaczywszy ciekawe odsłony. ;))) JADerku pozdrawiam.
 8. Jesień

  Ciebie nie ma już tyle dni A ja żyję nadzieją że czasem Choč w snach Cię jeszcze zobaczę... Te wersy smutne, trochę niejasne, jeżeli brać pod uwagę całość. Czy peelka płacze za minionym latem, czy za kimś, kto odszedł? Całość wiersza jak fotografia, ale taka dawna nie komputerowa. Byłam z Tobą i podziwiałam, eh. Pozdrawiam Justyna.
 9. Spacer po Wrocławiu z Różewiczem

  Spacerowałam z Wielkim przy wtórze Twego wiersza. Dwie ostatnie zwrotki - wzruszające. Tak przemija czas, ale jest względny, jak wszystko. Ty zatrzymałeś wskazówki zegarów. I ta apostrofa do Poety, no widać, żeś Doświadczonym Wierszpisarzem jest.
 10. - rozjaśniasz swą twarz uśmiechem po co? - niech mnie bierze ten esesman po co? - pragnę być jego suczynką po co? - myślisz że lepiej dziewczynką? *** - tylko on bije kobiety to co? - rękoma rozrywa płody to co? - oficerki ma skrwawione to co? - uwielbia też swoją żonę *** - a ja pragnę zrzucić pasiak i co? - latem pierś wypinać pełną i co? - żonka Niemca musi być mną i co? - pokryje ją piecowy miał. J. A. 2015 r.
 11. Niniwa

  W piosence jest użyte słowo Zion - Bóg. Od tej nazwy pochodzi wyraz Syjon. Korzenie ach korzenie - wspólne.
 12. Niniwa

  Edda poetycka – najstarszy zabytek literatury islandzkiej z IX wieku n.e. jest chyba największym źródłem inspiracji Tolkiena. Edda stanowi zbiór pieśni: mitologicznych dotyczących bogów oraz pieśni heroicznych opiewających czyny wielkich bohaterów i wojowników. Tolkien był wielkim miłośnikiem mitów i nordyckich sag, i nigdy nie ukrywał, że często czerpał z nich pomysły na nazwy własne czy wątki. Wiele z nich bezpośrednio zaczerpnął właśnie z Eddy poetyckiej. Na przykład imiona krasnoludów z Hobbita. Na samym początku tytułowego bohatera, Bilba Bagginsa, odwiedza trzynaście krasnoludów o imionach: Balin, Bifur, Bofur, Bombur, Dwalin, Nori, Thorin, Fili, Kili, Gloin, Dori, Oin i Ori. Dokładnie takie same imiona noszą karły z islandzkiej pieśni, pt. „Wieszczba Wölwy”. Tolkien, znając język islandzki i etymologię poszczególnych słów tak dobierał imiona, aby jak najlepiej oddawały charakter noszącego je bohatera. Pozdrawiam. _____________ Edda poetycka, ze staroislandzkiego przeł. i oprac. Apolonia Załuska-Strömberg, wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław-Kraków [etc.] 1986
 13. Niniwa

  A ja zainteresowałam się bogami. To z tej historii najbardziej mnie wciągnęło. Poruszyłeś ich wiele, mnie zaciekawił boski panteon Nniwy. Tak odebrałam Twoją historię. Pozdrawiam :)))
 14. rozprawka o potrzebie

  Was czyli co? z niem. Czy to l. mn. od pol. Ciebie? Lakoniczna odpowiedź i raczej niezbyt grzeczna. Porywczy jesteś, kocie. Proponuję wyciszenie. Pozdrawiam Justyna. - nadal pełna podziwu dla Twojego talentu, ale nie obrażaj mnie. Słodkich snów.
 15. rozprawka o potrzebie

  rośnie w nas potrzeba odczuwania nie zawsze dobra gotowi jesteśmy i na zło jednak to fajnie tak balansować na granicy otwartego świata szczęście z rozwagą możemy wybierać dbając przy tym o drogocenny spokój medytując wraz z duchowymi przewodnikami oni chronią nie narzucając się ich nauka tak mądra nietrudno wybrać z niej coś co posłuży za kanon i dobry ton akord uszczęśliwić mnie ciebie i znajdzie dla bezdomnego ruiny domu tak to forma świata równowaga a nie rozchwianie czego można chcieć więcej niż smaków wyczuwanych przez odpowiednie kubeczki genialność naszego organizmu dobrze że życie przybiera różne odmiany i tak nam z tym słodko - gorzko.
 16. Niniwa

  Krasnoludy, które spotykamy w jednej z fantastycznych powieści angielskiego pisarza J.R.R. Tolkiena pt.,, Hobbit, czyli tam i powrotem?, noszą nasze tolkienowskich krasnoludów. Są one jedną z ras zamieszkujących Śródziemie, a najczęściej kopalnie złota. W przeciwieństwie do innych ras, krasnoludy zostały stworzone przez jednego z Valarów ? Aulego i powstały ze skał mineralnych z wnętrza Ziemi i odziedziczyły po nim charakterystyczne cechy. Natomiast o krasnoludkach często czytamy szczególnie w baśniach np. ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi? lub ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków?. Rasa ta ma korzenia germańskie i głównie na obszarze zamieszkiwanym przez Słowian jest ona spopularyzowana. Pozdrawiam. Śródziemie to Mittgard po norwesku. Tolkien opierał się w swej książce na mitologii nordyckiej. Harry Porter tu też się kłania. Pozdrawiam. T.A. Shippey: Droga do Śródziemia. Poznań: Zysk i S-ka, 2001. ISBN 83-7150-937-5.
 17. rozprawka o potrzebie

  Do mnie mówisz, kocie czy do innej Justyny? Lub wystosowałeś list o mnie - poszedł w eter nie ma odwrotu. Przytoczony fragment jest wyróżnikiem Twojego pióra, coś jak odcisk palca, czy kod DNA.Czyli jestem niepowtarzalna, nie muszę udowadniać swojej tożsamości odciskami palców ani badaniami DNA. Kuriozalne doprawdy. Wystarczą wiersze i proza - też pisuję, tylko za długa jest - nie ma amatorów w świecie sms - owych wierszy. Dobrej nocy.
 18. na szafocie

  Niejeden oddał z miłości dla szafotu swe włości miłość w nim nadal kipiała choć głowa odcięta biegała Taki czarno - biały humor Pozdrawiam Marlett
 19. Śpioszek

  Spadły majtki na ulicy dobrze, że byłam w spódnicy. Przeszłam na lewą stronę i zobaczyłam swoją nową odsłonę. Pozdrawiam.
 20. Srebrna łyżka

  Czy to nie system nakazowy? Fakt, sugerujesz - stosując słowo "spróbuj", ale wybacz to mój wiersz. Pełna szacunku dla Twego talentu i podziękowanie za pomoc, choć czasami dość ostro wykładaną. Kocie chciałabym wiedzieć, co rozumiesz przez pojęcie "system nakazowy"? Bo ja nie nakazuję, tylko przemyśliwuję. Pozdrawiam i... spróbuj nie obrażać się za moje słowa. J.
 21. Niniwa

  Prawdziwy Bóg nie umiera, boć przecież Nieśmiertelnym jest. Bogowie Niniwy żyją, choć umarli ich wyznawcy. Pewnie żyją po wieczność ze swymi bóstwami.
 22. Niniwa

  To byli barbarzyńcy - potężni i dlatego nadal zbierają języki ich dobre żniwo. Geniusze przetrwania w skrajnych warunkach. Thor to król bogów, ojciec Odyna boga wojny, panował w Walhalli. Thor wyłupił sobie oko i tak powstała poezja. Oj, długo mogę prawić o Wikingach, Islandii, Norwegii, Szwecji i Danii oraz Grenlandii. Ale... może na teraz koniec. Pozdrawiam. Dziękuję za serduszka.
 23. na szafocie

  Ot i szafot - piękny, prawda?
 24. Niniwa

  Oczywiście, nawiązałam do Nordyków a' propos znaczenia pewnych słów: Natomiast od barbarzyńców, np. Wikingów czy Gotów, bogini Freya zadziałala - stąd Friday od Frei (ang.). Freitag od Frei (niem), Fretag od Frei (norweski). Dzień, w którym umarł Jezus (to dzień żałoby Wielkanocnej - nie było człowieka, zmartwychwstał BÓG). Ot co. To tylko ciekawostki. Mam nadzieję, że wyjaśniłam dobrze. Interesuję się językoznawstwem. Wiesz - fascynująca dziedzina wiedzy. Pozdrawiam. Oxywio.
 25. na szafocie

  to gadzina z tej kaciny robi tylko głupie miny nic go topór nie rajcuje musi ścierać tylko juchę a szafot ma za poduchę. Z pozdrowieniami i"nie martw się tak okrutnie.
×