Justyna Adamczewska

Użytkownicy
 • Zawartość

  152
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Justyna Adamczewska

 1. JADer wiersz Twój prawdziwym jest do głębi... Dziękuję
 2. Bronku, ale nie przestrzegasz zasad haiku w tym powyższym, Przecież pisałeś, że powinny być krótsze.... dobrej nocy.
 3. ministaw żabki kum ludzie bach Dobranoc.
 4. Bronku, zrobiła się z tego nie zabawa, a przepychanka. Dość mam, dobranoc.
 5. Bronku, zrobiła się z tego nie zabawa, a przepychanka. Dość mam, dobranoc.
 6. Dobrze, tylko coś "z lekka" mnie zaczynasz szkolić. Adresuję do wszystkich. Może tak być? Haiku, można ( już pisałam o tym ) tak setki ułożyć. Naprawdę.
 7. żaba nad stawem małe dzieci ze skrzeku skaczą do wody
 8. A pojęciom pisma japońskiego nie ma,co się przyglądać. Razem oznaczają jedność, a każdy z osobna może być zaprzeczeniem jedności. Takich haiku można dziesiątki układać. Tematyka podobna, Wyrazy, sens - bo to jednego "korzenia", tak jak u nas, np. zakład - papiernicy, bookmaherski. pracy, o coś ( z kolegą), zakład np. dla krawcowej
 9. A dlaczego nie letni?Wiadomo, że żab zimą nie ma. Już teraz to z lekka "naciągasz tematykę". Co ma krzyżyk do żaby? Na pewno nie jest symbolem religii ani śmierci - grobu. Symbol krzyża - starość, no być może? Ja napisałam o starości.
 10. I, wg, np, mnie (choć specjalistką nie jestem, jak widać) o żabie - haiku. 1. wersja, tak, dłuższa: Haiku staw żaby za dnia (5 sylab) - zielone drzewa i plusk (7 sylab) cisza dookoła (5 sylab) Haiku (dłuższa wersja) lato trzcina staw (5 sylab) żaba siedzi rechocząc (7 sylab) nie słychać plusku (5 sylab) Haiku (krótsza wersja) letni staw (3 sylaby) żabi skok (3 sylaby} plask (1 sylaba) :))))
 11. Dziękuję Bronku. Alęz jest tych "odmian", haiku! No pewnie prawdy nie dojdzie nikt już teraz. Myślę, że o poprawności tego gatunku nie ma sensu dyskutować, bo jak widać - jest to dość dowolne. Myślę, że to tak, jak z np. z zumami. Słyszeliście o tym? Charakterystyczne dość, lub z moskalikami - zawsze jakiejś nacji, np: Zum (zoom) żaba siedzi - staw (5 sylab) jej zieloność tylko straszy (13 sylab) i cisza wokół (5 sylab) Moskalik kto powiedział, że Francuzi (13 sylab) jedzą żaby na śniadanie (13 sylab) ten ma rację, moi drodzy (13 sylab) i plusk wody, go ochroni (13 sylab) Bronisławie, Pomoc Wiosenna - wysłałam link o haiku. Pozdrawiam.
 12. drzewa nie rzucają cienia owinięte mrokiem rozdają tylko niespokojne myśli bierzemy je i powoli, cicho oddalamy się. Ktoś został? krzyki on już strachem po wieczność Będzie wysuwał zimne palce podepcze naszą jaźń i serca staną się jak miał ogromny piec Auschwitz luty 2011 r. Wiersz z domowych archiwów.
 13. Wiem, z paroma się konsultowałam. Jedni mówią, że trzeba myślnik - u Ciebie jest, inn, że nie trzeba. Jedni mówią, że trzeba tytuł, inni, wręcz przeciwnie. Co Ty na to, Bronisławie, abyśmy my sami coś wypracowali w tej kwestii? Ja piszę zawsze na pocz. wers o porze dnia, później wers, tzw. - wyjaśniający, rozszerzający treść, ostatni wers to takie podsumowanie. Napiszę teraz moje haiku "w dwóch odsłonach" - realnej, fotograficznej i z przenośniami, wymagającymi od czytelnika głębszego zastanowienia się. Haiku I ciemność daje sen celem jest odpoczynek - aby pięknie żyć (to, moim zdaniem, dosłowne haiku, na ile taki utwór może być dosłowny) Haiku II noc otula snem spływa magiczny obraz daje świat cudów Dobranoc, Bronisławie.
 14. Podaję link o haiku. Polecam tez tłumaczenia Miłosza.https://pl.wikipedia.org/wiki/Haiku
 15. Haiku I wiosenne deszcze ulga i strach przed burzą rozeta uczuć Haiku II pierwotna zima szkice na ścianach jaskiń wymarłe życie Haiku III stopy sezonu człowieka drapieżnika geniusz przetrwania 10. 06. 2016 r.
 16. Fraszkopisarz Marcin Dowcipny, miły człowiek Umie uczyć, nie karcić Wartości to ma wiele w sobie.
 17. Dziękuję za sugestię, ale haiku i tak jest trudne do zrozumienia. Pierwszy wers - pora roku, okoliczności, drugi wers - opis tychże, trzeci wers - rozwiazanie, wyjasnienie sytuacji. Inaczej tego nie widzę, ale sa różne "szkoły". Można bardziej "otwarcie", można "zagmatwać" - tylko, ze to gatunek ze wschodu, tam nieco inne myślenie - symbolami, jak pismo. Dla nas trudne do pojęcia, trzeba "przestawić" mózg na inne myślenie. Pozdrawiam. Miłe, że się podobało.
 18. No to ja tak: Kodeks Bushido i sake Kamikadze wiatrem Stoją składając dłonie Twarze szlachetne Nikt nie pomstuje Spokojne dusze Posłuszne umysły Ich marzenia przyszły.... c. d. n. Pozdrawiam
 19. Witaj, masz miła twarz, taką dobrą. Do jutra. Mam niespodziankę.:)))))
 20. To, co odczytałaś, Czytaczu. Rozumiesz poezję i haiku też. Jesteś inteligentna. Dziękuję za wizytę i czytanie. Ja miałam trochę problemów, ale będę nadal z Wami. Spokojnie tu jest. Jeszcze raz dziękuję. Interpretacja suuuuper. Ale, tu jak wiemy, moze być dużo dowolności (no w granicach normy). Pozdrawiam, Ej, jak fajnie. Eh, życie, wróciłam.
 21. Witam. Ja bym napisała"drży", ale to ja. Erotyk lekki, choć "ocieka" i subtelnościa i miłoscią cielesną b. odważna, dojrzałą. Podoba mi się. A w ogóle to Justyna jestem. Jeszcze niczego Twojego nie czytałam, no to teraz przeczytałam i będę wracać.
 22. No, haiku powinno być bardziej oczywiste. Masz rację. Tu nawet nie napisano, ze to haiku, tylko mozna się zorientować po ilości wersów i sylab w nich. Tylko, proszę niech autor się gniewa. Annie - masz wiedzę, a ja haiku uwielbiam. Niby łatwe a niełatwe. Mogę: Haiku upalną ciszą drży niebiańskie powietrze spacer księzyca
 23. No koniec o tym piesku to dla mnie okropne, choć Japończycy tak, jak Chińczycy, jadają psy a tu jest odwrotnie. Pozdrawiam, dobranoc.
 24. Fajne. Tylko wiesz, w haiku 1, wers powinien być o porze roku, dnia itp, a tu jest ostatni. Bardzo ciekawe "latarnia ziemska" Pozdrawiam i zapraszam do moich haiku.
 25. No, Marcinie, ależ "zatankował" do pełna. Fajna fraszka. I ma pointę, a to sprawa we frszkach kluczowa.