Justyna Adamczewska

Użytkownicy
 • Zawartość

  152
 • Rejestracja

 • Ostatnio

1 obserwujący

O Justyna Adamczewska

Ostatnio na profilu byli

385 wyświetleń profilu
 1. JADer wiersz Twój prawdziwym jest do głębi... Dziękuję
 2. Bronku, ale nie przestrzegasz zasad haiku w tym powyższym, Przecież pisałeś, że powinny być krótsze.... dobrej nocy.
 3. ministaw żabki kum ludzie bach Dobranoc.
 4. Bronku, zrobiła się z tego nie zabawa, a przepychanka. Dość mam, dobranoc.
 5. Bronku, zrobiła się z tego nie zabawa, a przepychanka. Dość mam, dobranoc.
 6. Dobrze, tylko coś "z lekka" mnie zaczynasz szkolić. Adresuję do wszystkich. Może tak być? Haiku, można ( już pisałam o tym ) tak setki ułożyć. Naprawdę.
 7. żaba nad stawem małe dzieci ze skrzeku skaczą do wody
 8. A pojęciom pisma japońskiego nie ma,co się przyglądać. Razem oznaczają jedność, a każdy z osobna może być zaprzeczeniem jedności. Takich haiku można dziesiątki układać. Tematyka podobna, Wyrazy, sens - bo to jednego "korzenia", tak jak u nas, np. zakład - papiernicy, bookmaherski. pracy, o coś ( z kolegą), zakład np. dla krawcowej
 9. A dlaczego nie letni?Wiadomo, że żab zimą nie ma. Już teraz to z lekka "naciągasz tematykę". Co ma krzyżyk do żaby? Na pewno nie jest symbolem religii ani śmierci - grobu. Symbol krzyża - starość, no być może? Ja napisałam o starości.
 10. I, wg, np, mnie (choć specjalistką nie jestem, jak widać) o żabie - haiku. 1. wersja, tak, dłuższa: Haiku staw żaby za dnia (5 sylab) - zielone drzewa i plusk (7 sylab) cisza dookoła (5 sylab) Haiku (dłuższa wersja) lato trzcina staw (5 sylab) żaba siedzi rechocząc (7 sylab) nie słychać plusku (5 sylab) Haiku (krótsza wersja) letni staw (3 sylaby) żabi skok (3 sylaby} plask (1 sylaba) :))))
 11. Dziękuję Bronku. Alęz jest tych "odmian", haiku! No pewnie prawdy nie dojdzie nikt już teraz. Myślę, że o poprawności tego gatunku nie ma sensu dyskutować, bo jak widać - jest to dość dowolne. Myślę, że to tak, jak z np. z zumami. Słyszeliście o tym? Charakterystyczne dość, lub z moskalikami - zawsze jakiejś nacji, np: Zum (zoom) żaba siedzi - staw (5 sylab) jej zieloność tylko straszy (13 sylab) i cisza wokół (5 sylab) Moskalik kto powiedział, że Francuzi (13 sylab) jedzą żaby na śniadanie (13 sylab) ten ma rację, moi drodzy (13 sylab) i plusk wody, go ochroni (13 sylab) Bronisławie, Pomoc Wiosenna - wysłałam link o haiku. Pozdrawiam.
 12. Wiem, z paroma się konsultowałam. Jedni mówią, że trzeba myślnik - u Ciebie jest, inn, że nie trzeba. Jedni mówią, że trzeba tytuł, inni, wręcz przeciwnie. Co Ty na to, Bronisławie, abyśmy my sami coś wypracowali w tej kwestii? Ja piszę zawsze na pocz. wers o porze dnia, później wers, tzw. - wyjaśniający, rozszerzający treść, ostatni wers to takie podsumowanie. Napiszę teraz moje haiku "w dwóch odsłonach" - realnej, fotograficznej i z przenośniami, wymagającymi od czytelnika głębszego zastanowienia się. Haiku I ciemność daje sen celem jest odpoczynek - aby pięknie żyć (to, moim zdaniem, dosłowne haiku, na ile taki utwór może być dosłowny) Haiku II noc otula snem spływa magiczny obraz daje świat cudów Dobranoc, Bronisławie.
 13. Podaję link o haiku. Polecam tez tłumaczenia Miłosza.https://pl.wikipedia.org/wiki/Haiku
 14. Fraszkopisarz Marcin Dowcipny, miły człowiek Umie uczyć, nie karcić Wartości to ma wiele w sobie.
 15. Dziękuję za sugestię, ale haiku i tak jest trudne do zrozumienia. Pierwszy wers - pora roku, okoliczności, drugi wers - opis tychże, trzeci wers - rozwiazanie, wyjasnienie sytuacji. Inaczej tego nie widzę, ale sa różne "szkoły". Można bardziej "otwarcie", można "zagmatwać" - tylko, ze to gatunek ze wschodu, tam nieco inne myślenie - symbolami, jak pismo. Dla nas trudne do pojęcia, trzeba "przestawić" mózg na inne myślenie. Pozdrawiam. Miłe, że się podobało.